Panorāma

Aiztur 10 bērnu pornogrāfijas izplatītājus

Panorāma

R. Vējonis vizītē Igaunijā

KNAB lūdz apsūdzēt A. Zakatistovu par krāpšanu

KNAB par krāpšanu lūdz apsūdzēt «KPV LV» līderi Zakatistovu un uzņēmēju Tamužu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) rosina partijas "KPV LV"Saeimas frakcijas priekšsēdētāju Ati Zakatistovu un uzņēmēju Viesturu Tamužu saukt pie kriminālatbildības par krāpšanu. Lieta izdalīta no kriminālprocesa, kurā par partijas nelikumīgu finansēšanu aizdomās turēts KPV LV valdes loceklis Artuss Kaimiņš.

Neminot personu vārdus, KNAB informēja, ka izmeklēšanas laikā konstatēts, ka krāpšana, iespējams, izdarīta juridiskās personas interesēs.

LTV ziņo, ka KNAB ieskatā Zakatistova uzņēmums “Per capita” noslēdzis fiktīvu līgumu par konsultāciju sniegšanu ar vienu no Tamužam daļēji piederošā uzņēmuma “Eco Baltia” meitasuzņēmumiem. Tādā veidā no meitasuzņēmuma izkrāpti 26 620 eiro.

Kriminālprocesa ietvaros sākts process piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanai juridiskajai personai.

Ģenerālprokuratūra jau nolēmusi uzņēmēju Viesturu Tamužu saukt pie kriminālatbildības par krāpšanu lielā apmērā, savukārt attiecībā uz Saeimas deputātu Ati Zakatistovu izmeklēšana turpinās.

Neminot personu vārdus, prokuratūras preses pārstāve Una Rēķe aģentūrai LETA pavēstīja, ka Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors pieņēmis lēmumu par vienas personas saukšanu pie kriminālatbildības. Attiecībā uz otru personu nepieciešams veikt papildu izmeklēšanas darbības pirms lēmuma pieņemšanas, skaidroja Rēķe.

Zakatistova izdošanai kriminālvajāšanai ir nepieciešams Saeimas lēmums.

Rēķe apliecināja, ka prokuratūra ceturtdien paredzētajā plenārsēdē neiesniegs ierosinājumu par izdošanu kriminālvajāšanai.

Viņa gan neprecizēja, kad prokuratūra attiecībā uz šo personu varētu lemt par kriminālvajāšanu.

Pats Zakatistovs gan apgalvoja, ka konsultācijas nav bijušas fiktīvas un fakts, ka KNAB lūdzis pret viņu sākt kriminālvajāšanu, viņam esot jaunums. „Nav jaunums, ka Korupcijas birojs bija sūtījis uz prokuratūru. Tas, ka prokuratūra sūta tālāk, tas man ir jaunums. Ļaujiet man padomāt un tad es atbildēšu, neslēpšos,” sacīja Zakatistovs.

KNAB par krāpšanu lūdz apsūdzēt «KPV LV» līderi Zakatistovu un uzņēmēju Tamužu
00:00 / 03:13
Lejuplādēt

Zakatistovs pagaidām nespēj atbildēt, vai noliks Saeimas deputāta mandātu, ja Saeima nolems izdod viņu kriminālvajāšanai.

„Es pieņemu, ka visi balsos par izdošanu kriminālvajāšanai, jo tā situācija nav pareiza, ka Saeimai ir jāuzņemas tiesneša loma.”

Viesturs Tamužs uz Latvijas Televīzijas tālruņa zvaniem neatbildēja, savukārt viņa advokāts Mārtiņš Kvēps norādīja, ka uzņēmējs vainu neatzīst.

Tikmēr KNAB Jēkabs Straume intervijā Latvijas Radio raidījumam „Krustpunktā” pastāstīja: „No kriminālprocesa ir izdalīts atsevišķs process. Šis ir tas, kas ir nosūtīts uz prokuratūru. Vēl joprojām KNAB lietvedībā ir process, kurā tiek izmeklēta vēl viena fiziska persona.”

Straume atturējās prognozēt, vai saistībā ar arvien vēl izmeklēšanā esošo kriminālprocesu par partijas nelikumīgu finansēšanu lūgs sākt kriminālvajāšanu arī pret Saeimas deputātu Artusu Kaimiņu ("KPV LV"): „Jautājums par to, vai kāda persona būs jādod izdot kriminālvajāšanai, ir jau prokuratūras ziņā. Procesa virzītājs ir prokuratūra, uzraugošais prokurors un tas ir viņa ziņā – izlemt, kādi būs turpmākie soļi.”

KONTEKSTS:

2017. gada jūnijā sāktajā kriminālprocesā divas personas atzītas par aizdomās turētām par politiskās organizācijas nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā, kas izdarīta personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās, kā arī par krāpšanu, kas izdarīta personu grupā un lielā apmērā. Tāpat vēl viena persona atzīta par aizdomās turēto par politiskās organizācijas nelikumīga finansējuma pieņemšanu lielā apmērā un par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā.

Nno kriminālprocesa materiāliem izriet, ka 2016. gada pavasarī Tamužs vienojās ar politiskās organizācijas valdes locekli, ka personu grupā izkrāps finanšu līdzekļus lielā apmērā no kāda uzņēmuma, ko KNAB apzīmējis ar burtu "B", nolūkā tos novirzīt politiskās organizācijas nelikumīgai finansēšanai.

Uzņēmuma padomes priekšsēdētājs paziņojis uzņēmuma "B" valdes priekšsēdētājam, ka vēlas nolīgt kādu personu stratēģisku konsultāciju sniegšanai personīgi viņam kā padomes priekšsēdētājam. 2016. gada 1.jūnijā tika noslēgts līgums starp uzņēmumu "B" un uzņēmumu "Per capita" par konsultāciju sniegšanu. "Firmas.lv" dati liecina, ka "Per capita" pilnībā tobrīd piederēja Zakatistovam.

Analoģisks līgums par konsultāciju pakalpojumu sniegšanu tika noslēgts arī 2016. gada 30. decembrī. Saskaņā ar līgumu, ik mēnesi uzņēmums "B" pārskaitīja naudas līdzekļus 2000 eiro apmērā un pievienotās vērtības nodokli uz "Per capita" bankas kontu. Tas turpinājās līdz 2017. gada jūnijam, kad plašsaziņas līdzekļos parādījās ziņas par Saeimas deputāta, Zakatistova un Tamuža sarunām. Sarunās Zakatistovs paziņojis, ka saņem no uzņēmēja 2000 eiro mēnesī. Savukārt uzņēmējs jautājis par viņam iegūstamo nosacīto labumu, vai tā būs nauda, vai vara, vai ekonomikas ministra postenis.

KNAB uzskata, ka minētie finanšu līdzekļi tika novirzīti maksājumu veikšanai, kuru rezultātā, pamatojoties uz noslēgtajiem līgumiem, politiskajai organizācijai bija iespējams bez maksas izmantot partijas biroja telpas. Krāpšanas rezultātā iegūtie finanšu līdzekļi lielā apmērā tika izmantoti "KPV LV" finansēšanai.

Tāpat KNAB uzskata, ka Saeimas deputāts kārtējā valsts amatpersonas deklarācijā par 2015. gadu norādīja nepatiesas ziņas par ienākumiem lielā apmērā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti