Panorāma

Mākslinieces Evijas Dāboliņas īpašie Dziesmu un deju svētki

Panorāma

Smelteru ģimene dzied un dejo vairākās paaudzēs

"KPV LV" lietā vaino "Eco Baltia" iekšējās cīņas

Tamužs savu aizturēšanu saista ar biznesa partnera vēlmi pārņemt viņa uzņēmumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 10 mēnešiem.

Uzņēmējs Viesturs Tamužs savu aizturēšanu pagājušajā nedēļā saista ar biznesa partnera Māra Simanoviča vēlmi pilnībā pārņemt Tamužam daļēji piederošo uzņēmumu “Eco Baltia”.

Ar Saeimas akceptu kriminālprocesā par iespējamu nelikumīgu partijas «KPV LV» finansēšanu aizvadītajā nedēļā tika aizturēts Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš, partijas līdzpriekšsēdis Atis Zakatistovs un atkritumu kompānijas «Eco Baltia» padomes priekšsēdētājs Viesturs Tamužs. Izmeklētāji pieļauj, ka pirms diviem gadiem ar vismaz diviem piegājieniem no «Eco Baltia» izkrāpta nauda «KPV LV» balstīšanai. Proti, Zakatistovu nolīga it kā Tamuža konsultēšanai, bet viņš naudu nesis uz partiju.

Pirmdien, 25. jūnijā, notikušajā preses konferencē Tamužs pauda, ka “KNAB [Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs] rīcība ir rūpīgi izstrādāta denunciācija”.

Viņš biroja uzrādīto apsūdzību par pārkāpumiem partijas “KPV LV” finansēšanā nosauca par “pilnīgi absurdu apsūdzību”.

Tamužs skaidroja, ka, viņaprāt, aizturēšana notikusi pēc Simanoviča vēlmes. Savulaik, 2000. gadā, Tamužs kopā ar biznesa partneri Undīni Būdi izveidojis uzņēmumu “Eco Baltia”. Pēcāk viņi biznesā vēl kā pusaudzi iesaistīja Simanoviču, kurš, kļūstot pilngadīgs, arvien vairāk bija iesaistīts uzņēmumā un arvien vairāk kļuva par faktisko uzņēmuma vadītāju.

Ar gadiem Tamužs un Būde jutuši, ka arvien mazāk zina par uzņēmumā notiekošo, līdz kādā brīdī Simanovičs sācis jau atklāti cīnīties par pilnīgu uzņēmuma pārņemšanu.

Viņi arī atteikušies Simanovičam pārdot "Eco Baltia" daļas par daudz mazāku naudu, nekā ir uzņēmuma patiesā vērtība. «Eco Baltia» abiem - Tamužam un Simanovičam - pieder pa 16% akciju, ko paslēpuši Kipras salā.

Video, kur Tamužs kopā ar citiem spriež par to, kādu labumu viņš gūs, ja it kā finansiāli palīdzēs “KPV LV”, uzņēmējs nosauca par “sakompilētu videomateriālu”. Viņš apgalvoja, ka Ata Zakatistova uzņēmuma “Per Capita” sniegtās konsultācijas bijušas viņam nepieciešamas un reālas. “Cik es atceros to sarunu, kur es varētu būt minējis slaveno frāzi par ekonomikas ministru, tad tās konteksts bija tāds, ka es viņiem skaidroju darījuma attiecību būtību," skaidroja Tamužs. "Proti, ja politiķi vēlas kaut ko no jebkura cilvēka, piemēram, viņa darbu, naudu vai tamlīdzīgi, tad viņiem būtu jābūt gataviem kaut ko dot pretī. Saruna, cik atceros, bija vispārīgās kategorijās, bet nelaimīgā kārtā kā piemēru es minēju sevi," sacīja uzņēmējs.

Tamuža versiju par to, ka viņa un “KPV LV” līdera Artusa Kaimiņa un Ata Zakatistova aizturēšana ir saistāma ar Simanoviču, atbalstīja arī Kaimiņš, Zakatistovs un advokāts, valdības vadītāja amatam no “KPV LV” izvirzītais Aldis Gobzems.

Gan Kaimiņš, gan Gobzems arī atkārtoja, ka Kaimiņa aizturēšana ir antikonstitucionāla, jo Saeima nebija ļāvusi KNAB piemērot kādu drošības līdzekli pret Saeimas deputātu. “Šādā veidā mēs redzam, ja kādu vajag noņemt no trases, tad to ar dažiem iesniegumiem var izdarīt,” pauda Kaimiņš, kurš KNAB darbu nosauca par “vecu čekistu metodēm”.

Kaimiņš un Gobzems arī turpina uzsvērt it kā varas politiķu iesaisti spēcīga konkurenta noņemšanā no strīpas pirms vēlēšanām. Partijas līderi uzsvēra lielo atbalstu Centrāltirgus apmeklētāju un emigrantu vidū.

Zakatistovs atkārtoti noliedza, ka būtu iesaistījies nelikumīgā partijas finansēšanas shēmā, kurā nauda būtu plūdusi caur viņam piederošu uzņēmumu. Viņš uzsvēra, ka ir kvalificēts konsultants, kurš sniedzis patiesus, nevis fiktīvus pakalpojumus Tamužam un viņa uzņēmumam. “Jā, man ir celta apsūdzība par fiktīvu pakalpojumu sniegšanu. Es šo apsūdzību noliedzu. Es apgalvoju, ka viss, ko līguma ietvaros es esmu darījis, ir bijis īsts un es esmu kvalificēts sniegt šāda veida pakalpojumus," norādīja Zakatistovs.

“Eco Baltia” grupā atzīst, ka ar KNAB viņi sadarbojas un kāds no grupas uzņēmumiem kriminālprocesā ir atzīts par cietušo. Tomēr  Simanovičs noraida, ka būtu vērsies pret savu partneri. “Pirmkārt, es gribu pateikt to, ka es personīgi neesmu vērsies nevienā iestādē ne ar vienu iesniegumu pret Viesturu Tamužu. Otrkārt, “Eco Baltia” ir sazarota akcionāru struktūra, un mēs ar Viesturu abi divi esam mazākuma akcionāri ar 16,67% akciju, līdz ar to runāt par varas pārņemšanu viņam piederošā uzņēmumā ir absurds pēc būtības, jo šeit ir pieci dažādi akcionāri, kas ir šī uzņēmuma akcionāri," stāsta Simanovičs.

Lietā šobrīd ir divas sadaļas – iespējama KPV LV biroja uzturēšana caur “Per Capita” līgumu un Artusa Kaimiņa 2015.gada deklarācijā norādītas nepatiesas ziņas par ienākumiem lielā apmērā. Kaimiņš gan nespēja paskaidrot, vai tas ir saistīts ar pirms pusotra gada raidījumā “de facto” paustajām aizdomām par fiktīvu cilvēku nodarbināšanu, saņemot no viņiem skaidru naudu. “Es saprotu, ko jūs domājat. Es jums nemāku atbildēt uz šo jautājumu. Un ja es arī zinātu atbildi, tad man ir aizliegts – [KNAB izmeklētāja] Anita Ringo man ir aizliegusi runāt. Un viss, ko es saku, sanāk, man būs tikai lielākas problēmas," atzina Kaimiņš.

Pirmdien KNAB izmeklētāja pēc Kaimiņa pieteikuma saņemšanas nolēma atcelt visus Saeimas deputātam piemērotos drošības līdzekļus.

KONTEKSTS:

Pagājušā gada jūnijā sāktajā kriminālprocesā divas personas atzītas par aizdomās turētām par politiskās organizācijas nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā, kas izdarīta personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās, kā arī par krāpšanu, kas izdarīta personu grupā un lielā apmērā.

Tāpat vēl viena persona atzīta par aizdomās turēto par politiskās organizācijas nelikumīga finansējuma pieņemšanu lielā apmērā un par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā.

Personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

Balstoties uz KNAB preses paziņojumā un aģentūras LETA rīcībā esošo informāciju, no kriminālprocesa materiāliem izriet, ka 2016.gada pavasarī Tamužs vienojās ar politiskās organizācijas valdes locekli, ka personu grupā izkrāps finanšu līdzekļus lielā apmērā no kāda uzņēmuma, ko KNAB apzīmējis ar burtu "B", nolūkā tos novirzīt politiskās organizācijas nelikumīgai finansēšanai.

Uzņēmuma padomes priekšsēdētājs paziņojis uzņēmuma "B" valdes priekšsēdētājam, ka vēlas nolīgt kādu personu stratēģisku konsultāciju sniegšanai personīgi viņam kā padomes priekšsēdētājam. 2016. gada 1.jūnijā tika noslēgts līgums starp uzņēmumu "B" un uzņēmumu "Per capita" par konsultāciju sniegšanu. "Firmas.lv" dati liecina, ka "Per capita" pilnībā pieder Zakatistovam.

Analoģisks līgums par konsultāciju pakalpojumu sniegšanu tika noslēgts arī 2016.gada 30.decembrī. Saskaņā ar līgumu, ik mēnesi uzņēmums "B" pārskaitīja naudas līdzekļus 2000 eiro apmērā un pievienotās vērtības nodokli uz "Per capita" bankas kontu.

Tas turpinājās līdz 2017.gada jūnijam, kad plašsaziņas līdzekļos parādījās ziņas par Saeimas deputāta, Zakatistova un Tamuža sarunām.

Sarunās Zakatistovs paziņojis, ka saņem no uzņēmēja 2000 eiro mēnesī. Savukārt uzņēmējs jautājis par viņam iegūstamo nosacīto labumu, vai tā būs nauda, vai vara, vai ekonomikas ministra postenis.

KNAB uzskata, ka minētie finanšu līdzekļi tika novirzīti maksājumu veikšanai, kuru rezultātā, pamatojoties uz noslēgtajiem līgumiem, politiskajai organizācijai bija iespējams bez maksas izmantot partijas biroja telpas.

Krāpšanas rezultātā iegūtie finanšu līdzekļi lielā apmērā tika izmantoti "KPV LV" finansēšanai.

Tāpat KNAB uzskata, ka Saeimas deputāts kārtējā valsts amatpersonas deklarācijā par 2015.gadu norādīja nepatiesas ziņas par ienākumiem lielā apmērā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti