Ķekava azartspēļu aizlieguma apturēšanu apstrīdēs Satversmes tiesā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ķekavas novada dome otrdien nolēma vērsties Satversmes tiesā (ST), apstrīdot vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Artūra Toma Pleša ("Attīstībai/Par!") rīkojumu apturēt azartspēļu ierobežošanu Ķekavā.

Par vēršanos ST nobalsoja 13 deputāti, pret bija opozīcijas deputāte Viktorija Baire ("Jaunā Vienotība"), bet balsojumā nepiedalījās Arnolds Keisters ("Jaunā Vienotība").

Lēmums galvenokārt tika pamatots ar atšķirīgo likumu normu interpretāciju un to, ka pašvaldība nevar piekrist ministra viedoklim.

Tādēļ jautājums tiks virzīts uz ST, lai gūtu skaidrību par pašvaldības iespējām pieņemt šādus saistošos noteikumus par azartspēļu ierobežošanu pašvaldības teritorijā.

Kā skaidroja Ķekavas novada domes Attīstības komitejas vadītājs Andris Vītols (Jaunā konservatīvā partija), ministrs uzskatot, ka visā pašvaldības teritorijā nevar aizliegt azartspēļu organizēšanu un ka pašvaldībām, kas to vēlas izdarīt, būtu jāvadās no citām likuma normām. 

Rezultātā likumdevējs it kā dod atļauju pašvaldībai šādu lēmumu pieņemt, bet praksē to patiesībā nevarot realizēt. Tas esot juridisks strīds, kas jārisina tiesu iestādēm, piebilda Vītols.

Savukārt Baire uzsvēra, ka viņa ir balsojusi pret šo lēmumu, jo tas nav atbilstoši sagatavots, un ar šo procesu tiks novilcināta azartspēļu organizēšanas ierobežošana Ķekavas novadā. Viņas ieskatā, pašvaldība var pieņemt šādus lēmumus, bet tas jādara juridiski korekti un likumu ietvaros.

VARAM valsts sekretāra vietniece reģionālās attīstības jautājumos Ilze Oša.
00:00 / 00:23
Lejuplādēt

Atbildīgā ministrija uzsver, ka pašvaldībai ir tiesības ierobežot azartspēles, nevis aizliegt pilnībā. Jābūt arī konkrētam pamatojumam. Ķekavas gadījumā tāda nebija.

"Vispārīga negatīva attieksme nav pamatojums ierobežojumiem, jo ir pārāk nekonkrēta," sacīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietniece reģionālās attīstības jautājumos Ilze Oša.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

KONTEKSTS:

Ķekavas novada domes priekšsēdētājs Juris Žilko ("Izaugsme") jau iepriekš izteicās, ka Pleša lēmumu apturēt pašvaldības saistošos noteikumus par turpmāku azartspēļu organizēšanas aizliegumu jāapstrīd ST.

Ķekavas novada teritorijā ir tikai viena spēļu zāle, kas pandēmijas laikā ir slēgta. Taču pašvaldības ieskatā – arī ar vienu ir vairāk nekā pietiekami. Tādēļ septembra sākumā Ķekavas novada dome aizliedza veidot azartspēļu vietas savā teritorijā. Taču vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija šo pašvaldības aizliegumu apturēja.

Ministrija, izvērtējot pašvaldības noteikumus, secināja, ka pašvaldība pārkāpusi savas pilnvaras, nav izvērtējusi esošo situāciju, nav atspoguļojusi aizliegumu teritorijas plānošanas dokumentos un nav pēc būtības pamatojusi ierobežojumus.

Ķekavas novada pašvaldība bija pirmā Latvijas pašvaldība, kas izmantoja ar šā gada 15.aprīlī pieņemtajiem grozījumiem Azartspēļu un izložu likumā pašvaldībām doto pilnvarojumu izdot saistošos noteikumus, ar kuriem nosaka vietas un teritorijas, kurās azartspēles nav atļauts organizēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti