Kā sokas ar asins ziedošanu Latgalē? REPORTĀŽA no Ludzas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Jūlija sākumā asins trūkums Latvijā bija tik dramatisks, ka slimnīcas jau brīdināja par iespējamu plānoto operāciju atcelšanu. Pašlaik situācija ir uzlabojusies, un Valsts asinsdonoru centrā asinis nonāk gan no stacionārajiem asins nodošanas punktiem, gan arī no izbraukumiem, kad mediķi paši dodas pie donoriem uz konkrētām apdzīvotām vietām. Kā sokas ar asins ziedošanu Latgalē?

Reportāža no Ludzas par asins ziedošanu Latgalē
00:00 / 04:39
Lejuplādēt

Ceturtdienas rītā pie Ludzas Tautas nama stāv ne tikai košais Valsts asinsdonoru centra Latgales filiāles autobuss, bet pulcējas arī potenciālie donori.

„Ļoti labi, ka ir tādi izbraukumi. Arī uz Ludzu. Taču es asinis nodot braucu arī uz Rēzekni,” ludzāniete Līga ir donore ar 26 gadu stāžu. Līga atklāj, ka arī viņas tuviniekiem ir bijusi nepieciešama asins pārliešana.

„Kad mana meita Rīgā gulēja slimnīcā, tad tur arī nebija asiņu. Es vienmēr saku, ja jums ir iespēja, nododiet asinis, dariet to, jo tas var glābt gan pieauguša cilvēka, gan bērna dzīvību. Visādas situācijas dzīvē var gadīties,” uzsver sieviete.

Ludzas Tautas nama foajē ir pārtapis par laboratoriju. Izvietoti galdiņi, asins ņemšanai nepieciešamais aprīkojums. Kā uzsver ārsta palīdze Anita Kozlovska, katrs darbinieks labi zina savus pienākums, lai darbs ritētu raiti un neveidotos rinda.

„Par donoru var kļūt no 18 gadiem. Cilvēks nāk pie mums ar personu apliecinošo dokumentu. Vispirms uz reģistratūru, tur viņam izdrukā anketu par veselības stāvokli, kuru viņš aizpilda. Pēc tam viņš nāk pie laboranta uztaisīt hemoglobīna analīzi un tad – pie ārsta. Tad mēs kopā skatāmies šo anketu par veselības stāvokli, vērtējam hemoglobīnu un asinsspiedienu. Ja viss ir kārtībā, cilvēks var nodot asinis,” stāsta Kozlovska.

Vairāki aptaujātie donori uzsver, ka viņi par asins trūkumu slimnīcās uzzinājuši pārsvarā no masu medijiem un paziņām, tāpēc arī devušies nodot asinis pat pēc vairāku gadu pārtraukuma.

„Es asinis nododu ne pirmo reizi. Pēdējo reizi darīju to pirms kādiem 10 gadiem, jo nedzīvoju Latvijā. Tagad man draudzene pastāstīja, ka pietrūkst asiņu. Un es nolēmu doties uz Tautas namu, jo esmu universālais donors – man ir pirmā negatīvā asins grupa,” stāsta Sanita.

Kā uzsver Valsts asinsdonoru centra Latgales filiāles vadītāja Ināra Čerņavska, donoru skaits pat par spīti Covid-19 situācijai valstī nav samazinājies. Toties ļoti pieaudzis pacientu skaits, kam asinis nepieciešamas. Daudziem saasinājušās hroniskas slimības, un viņiem steigšus nepieciešama palīdzība.

„Ja notiek kādas nelaimes, tad cilvēku atsaucība ir fantastiska.

Tagad pat Jēkabpilī, kad cilvēki tika aicināti ziedot asinis ugunsdzēsējam, cilvēki karstumā, protams, ievērojot visus epidemioloģiskos nosacījumus, stāvēja rindā, lai varētu palīdzēt,” stāsta Čerņavska.

Pašlaik Latgales filiālē donoru asinis ir pietiekamā daudzumā.

„Pateicoties lielajai donoru atsaucībai, pašlaik Latgales filiālē mēs esam pilnībā apgādāti ar visiem asins komponentiem. Taču jāsaka, ka arī pirms paris nedēļām Latgales filiālē nebija tik kritisks stāvoklis kā vidēji republikā. Bija problēmas ar dažu grupu rēzus negatīvajām asinīm, bet tad mēs centāmies donorus aktīvi aicināt uz asins ziedošanu,” klāsta filiāles vadītāja.

Lielu daļu asiņu izdodas savākt, pateicoties tieši izbraukumiem uz dažādām apdzīvotām vietām Latgalē.

„Pati Rēzeknes pilsēta sevi neapgādā ar asinīm, bet mūsu filiāles darbinieki brauc izbraukumos pa reģionu. Mēs izmantojam iegūtos asins komponentus gan Latgales filiālei, gan arī sūtam uz Rīgu, uz Valsts asinsdonoru centru,” stāsta Čerņavska.

Kā uzsver Valsts asinsdonoru centra direktore Egita Pole, pašlaik situācija ar asins krājumiem ir stabilizējusies. Pateicoties donoru atsaucībai, centrs turpina slimnīcām izsniegt pieprasītās asins devas.

„Ļoti daudz mums bija šo papildu donoru, ļoti daudzi atsaucās. Tādējādi mēs asins krājumus esam šobrīd jau uzlabojuši ļoti pietiekamā līmenī, lai pilnīgi bez bažām tagad dzīvotu atlikušo mēnesi un nodrošinātu to, ko ārstniecības iestādes mums pieprasa.

Jāsaka, ka ar asins krājumiem ir ļoti neprognozējami, 

jo mēs nekad nevaram īsti plānot to vajadzību un patēriņu. Tas tāpēc, ka var būt pēkšņi kādas sarežģītas saslimšanas daudzās slimnīcās, kas prasa asins pārliešanu un asins krājumu rezerves. Var būt nelaimes gadījumi, kur nepieciešama steidzama asins pārliešana. Tajā pašā laikā var būt arī plānveida operācijas vai arī hronisku saslimšanu saasināšanās. Tas viss, protams, ietekmē šo pieprasījumu no slimnīcām,” norāda Pole.

KONTEKSTS:

Jūlija sākumā Valsts asinsdonoru centrs vērsās pie iedzīvotājiem ar aicinājumu ziedot asinis, jo valstī bija strauji audzis slimnīcu pieprasījums pēc asins komponentiem. Visu grupu asins trūkums Latvijā bija tik dramatisks, ka slimnīcas jau brīdināja par iespējamu plānoto operāciju atcelšanu. Pašlaik, pateicoties donoru atsaucībai, situācija ir uzlabojusies un kārtējā krīze ir pārdzīvota.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti