Kā rēķina Covid-19 vakcīnu efektivitāti procentos?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 1 mēneša.

Vakcīnu reģistrācijas pētījumos secināts, ka “Pfizer/Biontech” ražotās vakcīnas "Comirnaty" efektivitāte ir 95%, "Moderna" – 90,9%, "Janssen" – 67%, bet "AstraZeneca” - 60%. Ko šie procenti nozīmē?

Kā rēķina Covid-19 vakcīnu efektivitāti procentos?
00:00 / 01:36
Lejuplādēt

Latvijas Radio klausītāju jautājums: Vai, saņemot “AstraZeneca” vakcīnu, man joprojām ir 40% iespēja saslimt ar Covid-19? Kā pētījumos nosaka, cik kura vakcīna ir efektīva?

Skaidro Elita Poplavska, kura vada Zāļu reģistrācijas departamentu Zāļu valsts aģentūrā:

Pētījumā ir vakcīnas grupa un placebo grupa. Un tad pētījuma noslēgumā skatās, cik daudz bija saslimuši vienā grupā un otrā grupā. Un tad rēķina attiecību, kāds ir risks saslimt vienā vai otrā grupā – vakcīnas vai placebo grupā. Un pēc tam no šīs attiecības pārrēķina, cik liela būs efektivitāte procentos, cik liela ir aizsardzība. Tātad, kāda ir iespēja, ka vakcīna pasargās no simptomātiskas saslimšanas. To tas procents arī norāda.

Ko ir svarīgi [pieminēt] un ko pēc tam papildus skatās, – kas notika ar tiem cilvēkiem [kuri saslima], kā viņi saslima: vai bija smaga slimības gaita, vai bija hospitalizācija, ko mēs saistām ar smagu slimības gaitu, vai bija nāve pēc saslimšanas. Dažādām vakcīnām bija atšķirīgs datu apjoms, kas bija pieejams [reģistrācijas brīdī par] saslimšanas gadījumiem, līdz ar to ne visām [vakcīnām] mēs jau varam statistiski precīzi aprēķināt.

Bet visām vakcīnām mēs redzējām – arī ja gadījās saslimt, slimības gaita bija vieglāka, nebija hospitalizācijas un smagas slimības gaitas.

Kas arī ir diezgan loģiski, jo tas, ko mēs no vakcīnas sagaidām – ja tā pilnvērtīgi nepasargā, kaut kāda imunitāte ir un tad tā slimības gaita būs vieglāka, novērsīs smagu saslimšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti