Panorāma

Kara skarto uzņēmēju atbalstam sola 95 miljonus eiro

Panorāma

Panorāma

Partiju reitingu augšgalā vietu saglabā "Jaunā Vienotība"

Jaunākie partiju reitingi: Doties vēlēt vairāk motivēti koalīcijas atbalstītāji; Saeimā tiktu arī Šlesera partija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 1 mēneša.

Koalīcijas partiju atbalstītāji ir motivētāki piedalīties vēlēšanās nekā potenciālie opozīcijas partiju vēlētāji. Motivētākie vēlētāji šobrīd ir “Jaunajai Vienotībai” un Nacionālajai apvienībai. Ja Saeimas vēlēšanas notiktu rīt, šīs partijas parlamentā iegūtu visvairāk vietu, tomēr Saeimā tiktu arī Aināra Šlesera izveidotā partija “Latvija pirmajā vietā”, liecina pētījumu centra “SKDS” pēc Latvijas Televīzijas pasūtījuma veiktā aptauja. Šādu rezultātu pētījuma aģentūra ieguva, ņemot vērā ne tikai katras partijas atbalstītāju skaitu aptaujā, bet arī motivāciju piedalīties vēlēšanās. 

Pētījumu aģentūras SKDS Latvijas partiju popularitātes mērījumos būtiskas izmaiņas nesen ieviesa Krievijas uzsāktais karš pret Ukrainu. Martā no ilgstoši pirmās vietas uz ceturto nokrita “Saskaņa”, savukārt pirmajā vietā nonāca valdību vadošā “Jaunā Vienotība”. 

Salīdzinot ar partiju reitingiem martā, kas bija pirmie Latvijas politisko spēku reitingi pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, situācija aprīlī vairs būtiski nav mainījusies – augšgalā joprojām “Jaunā Vienotība”, kurai seko Zaļo un Zemnieku savienība. Trešajā vietā neliels kāpums Nacionālajai apvienībai, savukārt ceturtajā pozīcijā joprojām ir “Saskaņa”. 

Lielāko kritumu aprīlī piedzīvojusi “Attīstībai/Par!”, kurai rezultāts aptaujā bija vienāds ar “Progresīvajiem”. 

Aptaujāto atbildes uz jautājumu “Ja rīt notiktu Saeimas vēlēšanas, par kuru partiju jūs balsotu?” (aprīlī un iekavās martā): 

 • “Jaunā Vienotība” – 9,8% (9,4%)
 • Zaļo un Zemnieku savienība – 8% (7,7%) 
 • Nacionālā apvienība – 7,8% (7,2%) 
 • “Saskaņa” – 6,8% (6,7%) 
 • “Attīstībai/Par!” – 4,4% (5,4%) 
 • “Progresīvie” – 4,4% (4,9%) 
 • Latvijas Krievu savienība – 3,2% (3,2%) 
 • “Latvija pirmajā vietā” – 3% (2,5%) 
 • “Konservatīvie” – 2,5% (3,1%) 
 • Latvijas Reģionu apvienība – 2,4% (2,4%) 
 • “Katram un katrai” – 2,4% (1,9%) 
 • “Republika” – 1,7% (1%) 
 • “Stabilitātei” – 1,6% (2%) 
 • “Par cilvēcīgu Latviju” – 0,6% (0,3%) 

29,6% aptaujāto norādījuši, ka nezina, par ko balsot. Savukārt 11,3% norādīja, ka Saeimas vēlēšanās nepiedalīsies.

Jaunākā aptauja veikta no 22. aprīļa līdz 2. maijam. SKDS aptaujā kopumā piedalījās 1812 respondenti visos Latvijas reģionos. Puse aptaujāto atbildes sniedza internetā, otra puse – intervijās dzīves vietās.

Koalīcijas partiju atbalstītāji – motivētāki piedalīties vēlēšanās

Lai precīzāk spētu prognozēt, kā aptaujas rezultāts varētu atspoguļoties vietu sadalījumā Saeimā, SKDS respondentiem pēc partijas izvēles arī vaicāja, cik liela ir varbūtība, ka tie vēlēšanās piedalīsies. Atkarībā no tā, cik pārliecināts par piedalīšanos partijas atbalstītājs ir, SKDS ar dažādiem koeficientiem reitingus pārrēķināja.

SKDS vadītājs un sociologs Arnis Kaktiņš skaidroja: “Ne viens vien saka, ka varbūt jau nemaz neiešu, un daži saka, ka tas ir droši, ka es neiešu, lai gan iepriekš šī partijas izvēle bija. Attiecīgi tas ir jāņem vērā, ja mēs gribam saprast, ko šie partiju popularitātes stabiņi mums nozīmē vēlēšanām.”

Rezultāts liecina, ka koalīcijas partiju atbalstītāji ir motivētāki piedalīties vēlēšanās nekā potenciālie opozīcijas partiju vēlētāji. Līdz ar to prognozējams, ka “Jaunās Vienotības” pārsvars būtu lielāks, savukārt Nacionālā apvienība apsteigtu Zaļo un Zemnieku savienību un pakāptos uz otro vietu. 

Vēl pēc motivācijas iekļaušanas aprēķinā “Latvija pirmajā vietā” apsteigtu Latvijas Krievu savienību un kā pēdējā spētu pārvarēt 5% barjeru iekļūšanai Saeimā.

Sociologs Kaktiņš vienlaikus uzsvēra, ka partiju popularitāte līdz 14. Saeimas vēlēšanām rudenī var krasi mainīties. Būtiski būšot gan tas, kādi cilvēki kandidēs, gan kara Ukrainā tālākā attīstība un ietekme uz Latviju.

“Šeit maz kas ir atkarīgs no mums. Kurš no mums var skaidri zināt, kā Ukrainas karš izskatīsies pēc mēneša vai diviem? Tā ka es šeit lieku vienas vienīgas jautājumu zīmes. Šeit ir ļoti daudz nezināmā,” atzīmēja Kaktiņš. 

Saeimā, iespējams, iekļūtu 7 partijas

Līdz ar to, ja balsstiesīgie nobalsotu tā, kā viņi norādīja aptaujās, tad Saeimā, iespējams, iekļūtu septiņas partijas: “Jaunā Vienotība”, Nacionālā apvienība, Zaļo un Zemnieku savienība, “Saskaņa”, “Attīstībai/Par!”, “Progresīvie” un "Latvija pirmajā vietā". 

Ja balsstiesīgie nobalsotu tā, kā solījuši aptaujā, tad balsis, balstoties uz SKDS reitingu pārrēķinu pēc vēlētāju varbūtības piedalīties vēlēšanās, sadalītos šādi:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti