Dienas ziņas

E. Zviedri ieceļ Satversmes aizsardzības biroja direktora amatā

Dienas ziņas

Atklāj pieminekli Gunāram Astram

Vai politiskā krīze Jelgavas novada domē beigusies?

Jaunajam Jelgavas novada vadītājam – trausls balsu pārsvars

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 4 mēnešiem.

Ar desmit deputātu balsīm no 19 par jauno Jelgavas novada domes priekšsēdētāju ievēlēts Madars Lasmanis (''Latvijas attīstībai''). Vai politiskā krīze Jelgavas novada domē ar to būs beigusies, gan vēl nav zināms, jo trauslais pārsvars ļauj opozīcijai jebkurā brīdī politiskās dzirnas iegriezt no jauna.

Divu nedēļu laikā desmit deputātiem no piecu partiju sarakstiem izdevies aizpildīt tukšo Jelgavas novada domes priekšsēdētāja vietu. Lasmanis līdz šim bija vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra padomnieks, un pieredzes pašvaldības vai liela uzņēmuma vadīšanā viņam nav. 

"Kādā daļā tas noteikti ir pluss, kādā mīnuss. Bet trīs gadus es esmu bijis ministra padomnieks, un visa administratīvi teritoriālā reforma ir bijusi mana darba augļi. Esmu ar visām pašvaldībām izgājis cauri, un problemātiku zinu no iekšas," komentēja Lasmanis.

Zināmā mērā tieši reforma, kas apvienoja Ozolnieku un Jelgavas novadu, vien dažus mēnešus pēc vēlēšanām izraisīja politisko krīzi. Vienotības nebija pat starp abu bijušo novadu deputātiem, kas ievēlēti no viena saraksta. Vairākumam deputātu, kuri savas balsis atdeva par Lasmani kā priekšsēdētāju, ir cieša saistība ar Ozolniekiem. Pārliecības, ka tas palīdzēs, gan šoreiz neesot.

"Desmit balsis nozīmē, ka likumiski ir saņemts mandāts, bet tas ir ļoti trausls. Un mums ir nepieciešams šo procesu nostiprināt," sacīja Lasmanis.

Skeptisks ir Latvijas Zaļās partijas (LZP) pārstāvis, kurš sacīja, ka tieši nespēja savākt lielāku koalīciju bijis iemels pašam nepretendēt uz amatu.

"Esmu vienmēr norādījis, ka desmit balsis ir par maz, lai vadītu pašvaldību. No 19 deputātiem desmit – tas ir tāds slidens ceļš," uzsvēra Jelgavas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ozoliņš( LZP).

Iespējams, tieši šī iemesla dēļ jaunais domes priekšsēdētājs sola, ka visi trīs priekšsēdētaja vietnieki, kas ievēlēti vēl jūlijā, mainīti netiks.

"Līdzšinējā sadarbībā no 1. jūlija mēs bijām pretējos viedokļos, bet ne jau visos jautājumos mums ir kardināli atšķirīgi viedokļi. Būtiskākais ir tas, kā mēs saprotam un kas ir tā vajadzība," stāstīja Jelgavas novada domes priekšsēdētāja vietniece Ilze Vītola (Latvijas Zemnieku savienība (LZS)).

Viens no pirmajiem darbiem, kas pārbaudīs jaunās varas stabilitāti ir šā gada budžeta apstiprināšana. Politiskajās aizkulisēs gan tiek lēsts, ka Lasmaņa karjera priekšsēdētāja amatā varētu ilgt vien pāris mēnešus, jo trauslais pārsvars ļaus opozīcijai turpināt sarunas. Vēl jo vairāk tāpēc, ka Saeimas vēlēšanu gadā kļūt pēc iespējas pamanāmākas sabiedrībā vēlas būt visas partijas, un tam par iemeslu var kalpot arī mēra krēsls.

KONTEKSTS:

5. janvārī no amata tika atbrīvots Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Ziedonis Caune (LZS). Savukārt 19. janvārī amatā tika ievēlēts Lasmanis.

Politiskās pārbīdes jaunajā Jelgavas novadā notiek pēc Ozolnieku novada pievienošanas. Tur Zaļo un Zemnieku savienības partijas vēsturiski bijušas šķirtas, un Zaļās partijas pārstāvju ievēlēšana Jelgavas novada domē ilggadējam novada vadītājam Caunem stabilitāti nodrošināja neilgu laiku. Jelgavas novada domē faktiski koalīcija bija sabrukusi, un domnieki centās panākt uzticības balsojumu Caunem. 

Tikmēr par vietvaru uzraudzību atbildīgais ministrs jau decembrī pieprasīja sniegt paskaidrojumus Caunem par domes darba organizācijas neatbilstību normatīvo aktu prasībām, patvaļīgi pārtraucot kārtējo domes sēdi. Saņemot nepilnīgas atbildes, ministrs atkārtoti prasīja Caunes skaidrojumus.

Jelgavas novada domes priekšsēdētāja amatu Ziedonis Caune ieņēma kopš 2009. gada vidus. Līdz tam viņš bijis arī Jelgavas rajona padomes priekšsēdētāja vietnieks un Vircavas pagasta priekšsēdētājs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti