IZM un arodbiedrības sarunas par skolotāju algām vēl nenoslēdzas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītājas Ingas Vanagas un Izglītības un zinātnes ministres Andas Čakšas (“Jaunā Vienotība”) sarunas par pedagogu algu pieaugumu visos izglītības līmeņos un darba slodžu sabalansēšanu janvāra pēdējā dienā tomēr vēl nenoslēgsies. Tā Latvijas Radio apstiprināja Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļā.

Lai novērstu jau pagājušā gada nogalē solīto pedagogu streiku visā Latvijā, sarunu pēdējā diena ir trešdien, 1. februārī.

Līdz šim panākta vienošanās par algu paaugstinājumu septembrī un nākamā gada janvārī visos izglītības līmeņos, tostarp augstskolu pedagogiem. Turklāt ne tikai pirmsskolas pedagogiem, bet arī vismaz daļā vidusskolu izmaiņas panāktas jau šomēnes.

KONTEKSTS:

LIZDA pagājušajā rudenī paziņoja par ieceri rīkot skolotāju streiku, paužot neapmierinātību ar nesabalansēto slodzi savās darbavietās un prasot iepriekš definētu pedagogu atalgojuma principu ievērošanu. Pēc vairākām sarunām pedagogu streika izlīgšanas komisija noslēdza darbu bez kompromisa, un arodbiedrība iesniedza oficiālu pieteikumu par beztermiņa streiku no 19. septembra. Tajā plānoja piedalīties ap 23 000 izglītības darbinieku. 

Valdība centās vienoties ar LIZDA, lai streiks nenotiktu, un ceturtās sarunas izrādījās noslēdzošās. Valdība piekāpās pedagogiem prasībā ne vien par algu nākamam gadam un slodzēm, bet tāpat apņēmās uzlikt par pienākumu nākamai valdībai izstrādāt un apstiprināt pedagogu algu pieauguma grafiku vidēja termiņa budžeta plānošanai. 

Ministru kabinets lēma par gandrīz 60 miljonu eiro finansējuma piešķiršanu skolotāju algām jau šogad. Taču no 1. janvāra bija izdevies panākt tikai pirmsskolas pedagogu algu pieaugumu par 100 eiro, samaksai sasniedzot 1070 eiro par likmi.

Janvārī atsākās sarunas par to, kad tieši pārmaiņas skars arī citos izglītības līmeņos strādājošos, un ceturtdien arodbiedrības vadītāja Vanaga paziņoja, ka izdevies vienoties par algu pielikumu gan 2023. gada septembrī, gan 2024. gada janvārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti