Rīta Panorāma

Spānijas dienvidos nodegusi migrantu nometne

Rīta Panorāma

Intervija ar Latvijas Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētāju Jevgēņiju Kalēju

Intervija ar LIZDA vadītāju Ingu Vanagu

Arodbiedrība panākusi algu paaugstinājumu arī augstskolu pedagogiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

No šī gada 1. septembra algu paaugstināšanas grafiks būs arī augstskolu pedagogiem, otrdienas rītā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" informēja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga.

Sarunās ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) panākta vienošanās, ka no 1. septembra algas paaugstinās pilnīgi visiem pedagogiem, tostarp augstskolās. Savukārt 2024. gadā pārskatīs algas veidošanās principus, jo tad būs aktuālie dati par vidējo algu sabiedriskajā sektorā strādājošajiem.

Tāpat Vanaga norādīja, ka svarīgi bija panākt skolotāju slodžu sabalansēšanu no 1. septembra, nevis to atliekot vēl pāris gadus tālāk.

Viņa atzina, ka slodžu sabalansēšana radīs vakances, jo kādam darbs būs jāpārņem. "Ir izstrādāts vakanču mazināšanas plāns, ko paredzēts īstenot. Budžeta projektā paredzēts finansējums arī jauno, studējošo pedagogu atbalstam," norādīja arodbiedrības vadītāja.

Konkrētas summas Vanaga vēl nevarēja komentēt, jo pie tām vēl strādā IZM. Otrdien turpināsies LIZDA un IZM diskusijas.

"Sarunas nav vieglas, bet konstruktīvas un uz mērķi orientētas," uzsvēra Vanaga.

Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotības") "Rīta panorāmā" uzsvēra, ka mērķis ir, lai skolotājs nākotnē būtu viena no TOP10 profesijām. "Lai padarītu profesiju prestižu, jāsakārto atalgojums un slodzes. Līdz ar to mainīsies arī sabiedrības attieksme," sacīja ministre. Vienlaikus viņa norādīja, ka līdzās algu palielināšanai nepieciešama skolu tīkla sakārtošana. Ministre pauda pārliecību, ka otrdienas vakarā varētu panākt vienošanos arī par summām, kas tiks atvēlētas skolotāju algām.

Saistībā ar augstskolu pedagogu algām Čakša stāstīja: "Augstskolas ir autonomas, un arī nosacījumi, kā veidojas atalgojums, ir citādāki nekā skolā.

Plānā ir jauns akadēmiskās karjeras modelis, kas stājas spēkā no 2024. gada. Sarunas ir par to, kā līdz tam nonākam. Ir atsevišķas augstskolas, kur likme ir mazāka nekā Ministru kabinetā. Tas ir arī nopietns signāls, kas notiek pašās augstskolās. (..) Noteikti, es domāju, ka mēs tiksim ar to skaidrībā. Bet tas lielais uzsvars, ka augstskolās būs jādarbojas pēc akadēmiskās karjeras modeļa, kas būs pēc tam vēlāk."

KONTEKSTS:

LIZDA pagājušajā rudenī paziņoja par ieceri rīkot skolotāju streiku, paužot neapmierinātību ar nesabalansēto slodzi savās darbavietās un prasot iepriekš definētu pedagogu atalgojuma principu ievērošanu. Pēc vairākām sarunām pedagogu streika izlīgšanas komisija noslēdza darbu bez kompromisa, un arodbiedrība iesniedza oficiālu pieteikumu par beztermiņa streiku no 19. septembra. Tajā plānoja piedalīties ap 23 000 izglītības darbinieku. 

Valdība centās vienoties ar LIZDA, lai streiks nenotiktu, un ceturtās sarunas izrādījās noslēdzošās. Valdība piekāpās pedagogiem prasībā ne vien par algu nākamam gadam un slodzēm, bet tāpat apņēmās uzlikt par pienākumu nākamai valdībai izstrādāt un apstiprināt pedagogu algu pieauguma grafiku vidēja termiņa budžeta plānošanai. 

Ministru kabinets lēma par gandrīz 60 miljonu eiro finansējuma piešķiršanu skolotāju algām jau šogad. Taču no 1. janvāra bija izdevies panākt tikai pirmsskolas pedagogu algu pieaugumu par 100 eiro, samaksai sasniedzot 1070 eiro par likmi. Janvārī atsākās sarunas, kad tieši pārmaiņas skars arī citos izglītības līmeņos strādājošos, un ceturtdien arodbiedrības vadītāja Vanaga paziņoja, ka izdevies vienoties par algu pielikumu gan 2023. gada septembrī, gan 2024. gada janvārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti