Gripas epidēmija šogad prasījusi jau divreiz vairāk upuru nekā pērn

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 3 mēnešiem.

Gripas epidēmija Latvijā šogad norit smagāk nekā pērn, un līdz šim ar gripas komplikācijām miris jau 21 cilvēks salīdzinājumā ar 11 mirušajiem pagājušajā sezonā, liecina epidemiologu dati. Mediķi ir nobažījušies, ka cilvēki laikus nevēršas pie ārsta un arvien biežāk nonāk slimnīcā jau ar smagām veselības problēmām.

„Mēs esam spiesti pārstrādāt pieņemšanas laikus ne tikai pa minūtēm, bet pa stundām, lai pieņemtu visus pacientus,” -  medicīnas māsa Dzintra Velga Zaremba no Liepājas stāsta, ka ģimenes ārsta praksē šosezon vēršas daudz vairāk gripas slimnieku nekā pērn, tāpēc ārsti pacientus nereti pieņem arī ārpus darba laika. Liepājā pašlaik ir augstākā gripas izplatība Latvijā.

„Slimi tiešām ir ļoti daudzi. Slimo gan lieli, gan mazi, un ir arī problēmas ar komplikācijām. (..) Tie, kas ir mēģinājuši ārstēties paši, bez konsultācijas ar mums, tur arī parādās tās pneimonijas, deguna blakusdobumu iekaisumi un šis un tas.”

Par gripas komplikācijām brīdina arī Slimību profilakses un kontroles centrs, kas epidēmijas augstākajā punktā šodien pat bija sasaucis īpašu preses konferenci, lai atgādinātu cilvēkiem, cik svarīgi ir jau pie pirmajiem simptomiem vērsties pie sava ģimenes ārsta. Infektoloģe Ludmila Vīksna stāsta, ka gripa atšķirībā no citām augšējo elpceļu saslimšanām sākas ļoti strauji:

"Ja pacients saslimst strauji, ir augsta temperatūra, lauzošas sajūtas visā ķermenī, nepatīkami skatīties uz gaismu un klausīties skaļu mūziku, tad varētu domāt, ka tā ir gripa. Varbūt ir arī sauss klepus, tāds kā krekšķis, biežāka sirdsdarbība un elpošana - tās būtu gripas pazīmes."

Infektoloģe aicina konsultēties ar ārstu par pretgripas medikamentiem, kas slimības sākumposmā var apturēt vīrusa izplatību. Tiesa, populārais remantadīns pret šīs sezonas gripas vīrusa tipiem nepalīdzēšot.

Daktere stāsta, ka Infektoloģijas centrs pašlaik ir pārpildīts ar gripas slimniekiem, un smagākie pacienti atrodas reanimācijā. Diemžēl

statistika šogad ir ļoti drūma - sezonas vidū jau ir ziņas par 21 mirušu gripas slimnieku, kas ir divreiz vairāk kā pērn kopumā.

Epidemiologs Jurijs Perevoščikovs skaidro, ka gandrīz visi mirušie bijuši kādā riska grupā: „Faktiski visiem ir kāda blakus slimība, hroniska saslimšana, sirds un asinsvadu slimība, plaušu slimība, diabēts vai onkoloģiska saslimšana. Gripa šajā gadījumā ir veicinošs faktors, attīstās komplikācijas, gripa izsauc plaušu karsoni. Gripa ir diezgan liels imunitātes novājinātājs. (..) Tāpēc ir ļoti svarīgi nepalaist garām šo momentu un pēc iespējas vairāk konsultēties ar savu ārstu, it sevišķi, ja cilvēks pieder riska grupai.”

Nacionālais veselības dienests atgādina, ka gripas epidēmijas laikā par ģimenes ārsta vizīti jāmaksā tikai divu latu pacienta iemaksa. Ārpus ģimenes ārsta darba laika var zvanīt uz konsultatīvo tālruni 66016001 vai vērsties pie dežūrārstiem. Kritiskos gadījumos jāsauc ātrā palīdzība. Eksperti prognozē, ka gripas epidēmija Latvijā turpināsies vēl piecas līdz sešas nedēļas, bet slimnieku skaits pamazām saruks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti