Pusdiena

Aprit mēnesis kopš Saūda Arābijas žurnālista Džamala Hašogi slepkavības

Pusdiena

Pusdiena 02.11.2018

Stradiņa slimnīcas jaunās korpusa būvniecība sadārdzinājusies par 30 miljoniem eiro

FM: Trūkst pamatojuma tik būtiskam Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa sadārdzinājumam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 6 mēnešiem.

Izpētot Veselības ministrijas (VM) ziņojumu, kurā Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa otrās kārtas būvniecība sadārdzinājusies par 30 miljoniem eiro, Finanšu ministrija (FM) nav guvusi pārliecību, kādu iemeslu dēļ tiek paredzēts tik būtisks izmaksu pieaugums. Ministrija aicina detalizēti izskaidrot, vai sadārdzinājums ir inflācijas vai jaunu vēlmju dēļ. Tāpat valsts naudas maka turētāja rosina VM papildu finansējumu, ja tāds būs vajadzīgs, meklēt pašai ministrijai atvēlētajā Eiropas fondu naudā.

Lai turpinātu Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa otrās kārtas būvniecību, kuras izmaksas līdz šim lēstas 91 miljona eiro apmērā, līdz nākamā gada pavasarim nepieciešams valdības lēmums par papildu vismaz 16 miljonu eiro paredzēšanu. Tā paziņojusi Stradiņa slimnīca, atzīstot, ka kopumā korpusa būvniecība sadārdzināsies par vairāk nekā 30 miljoniem eiro.

Puse no naudas valdībai jāiezīmē budžetā jau nākamajam gadam, citādi nevarēšot slēgt līgumu ar būvnieku, uzsver slimnīca.

Kā skaidro slimnīcas Projektu vadības daļas vadītāja Madara Grīnšteina, jaunais korpuss būs ietilpīgāks par sākotnēji plānoto: "Būtiski pieaugs slimnīcas kapacitāte. Sākotnēji plānoto 320 gultu vietā tagad domājam izvietot 426, kas nozīmē, ka mēs varēsim uzņemt par 33% vairāk pacientu." Vēl viena būtiska sadaļa, ko arī jutīs daudz pacientu, ir plāns par plašāku neatliekamās medicīniskās palīdzības centru.

Otrkārt, teju desmit gadu laikā būtiski mainījusies klīniskā prakse. "Šodien pacienti no slimnīcas sagaida vairāk, līdz ar to tas atstāj būtisku iespaidu uz medicīnas tehnoloģijām – tās ir citādas un dārgākas, un tas nozīmē vairāk tehnoloģiju," argumentē Ģrīnšteine.

Trešais iemesls ir būvniecības izmaksu kāpums, sadārdzinājumu lēšot ap 16 miljonu eiro apmērā. Savukārt medicīnas tehnoloģijām vajadzēšot ap 12 – 13 miljoniem eiro.

Stradiņa slimnīcas un VM ziņojumu, kurā pamatots izmaksu kāpums, ir izvērtējusi FM. Eiropas Savienības fondu uzraudzības departamenta direktore Diāna Rancāne apliecina slimnīcas teikto, ka daļa izmaksu pamatota ar papildu iekārtām un aprīkojumu, tomēr ministriju māc šaubas: "Argumentam, ka iepriekš sniegtā informācija ir desmit gadu veca un novecojusi, mums negribētos piekrist, jo projekts ir burtiski tagad, 2017. un 2018. gadā, izstrādāts un iesniegts Eiropas Komisijā, kuras tehniskie eksperti to novērtējuši par labu esam."

FM īsti netic, vai iepriekš sniegtie dati ir tiešām desmit gadu veci un vai pēkšņi uzradies jaunais aprīkojums ir tik kritiski nepieciešams.  Arī par būvniecības izmaksu kāpumu 30 procentu apmērā pašlaik īsti skaidrības nav, jo VM runājot gan par vispārēju izmaksu kāpumu ekonomiskās situācijas attīstības dēļ, gan par projektā iekļautām jaunām pozīcijām.

"Uz kā rēķina tad ir tas sadārdzinājums? Vai tiešām tas ir klasisks, jo tas pats aprīkojums vienkārši ir dārgāks, vai arī aprīkojums un būvniecības elementi ir dārgāki, jo tie ir citādā tehnoloģiskā risinājumā?

Tas ir skaidri jānodala, lai objektīvāk varētu saprast, jo valdībai tad būs jāizšķiras – varbūt nevajag tik modernu, bet varbūt tieši vajag," vērtē FM pārstāve Rancāne.

FM rosinās Stradiņa slimnīcu un VM rūpīgāk piestrādāt, pirms prasīt papildu 30 miljonus eiro. Otrkārt, ministrija tiek aicināta vērtēt finanšu avotus ārpus valsts budžeta, jo, piemēram, VM ir iezīmēta un neiztērēta Eiropas fondu nauda. Treškārt, finansisti norāda, ka prasītā summa ir visai teorētiska, konkursa rezultāti būs zināmi tikai nākamajā gadā, tāpēc pirms tam varētu būt grūti runāt par papildu naudas meklējumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti