Eiropas Kosmosa aģentūras astronautu atlasē piedalās 81 kandidāts no Latvijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) izsludinātajā astronautu atlasē piedalās 81 kandidāts no Latvijas, informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM). 

Kopumā atlasei pieteikušies vairāk nekā 22 000 kandidātu no visām EKA dalībvalstīm un asociētajām dalībvalstīm. 

Šie pretendenti ir iesnieguši medicīnisko izziņu un aizpildījuši tiešsaistes pieteikuma veidlapu – 2008. gadā šādu pieteikumu skaits bija tikai 8413, norādīja IZM.

Latvijai šī bija pirmā iespēja piedalīties EKA astronautu programmā, un vēlmi kļūt par astronautu izteicis 81 pretendents no Latvijas: 60 vīrieši (74,1 %) un 21 sieviete (25,9 %). 

2021. gadā astronautu programmā kopumā pieteikušās 5419 sievietes (24 %) Tas ir par 8,7 % vairāk nekā 2008. gadā, kad no visiem pretendentiem tikai 15,3 % bija sievietes.

2021. gadā EKA pirmo reizi izsludināja paraastronautu atlasi, uz kuru varēja pieteikties kandidāti ar fizisku invaliditāti. Šai vakancei saņemti vairāk nekā 200 pieteikumi, tajā skaitā divi vīrieši un viena sieviete no Latvijas vēlas piepildīt sapni kļūt par astronautu. Plānots, ka veiksmīgais kandidāts sadarbosies ar EKA, lai izstrādātu pielāgojumus, kas nepieciešami, lai šāds astronauts nākotnē varētu strādāt kā profesionāls apkalpes loceklis kosmosa misijā.

Izraudzītie astronautu kandidāti tiks paziņoti 2022. gada beigās, noslēdzoties sešu posmu atlases procesam. Pirmajā posmā notiks pieteikumu izvērtēšana, pamatojoties uz visiem iesniegtajiem dokumentiem, pieteikuma veidlapu un vērtēšanas anketu. Pieteikumiem astronauta (ar fizisku invaliditāti) vakancei tiks veikts arī medicīniskās informācijas novērtējums. Katra posma beigās kandidātiem tiks paziņots, vai viņu pieteikums ir sekmīgi ticis nākamajā posmā. 

KONTEKSTS:

EKA tās dalībvalstu pilsoņiem martā izsludināja pieteikšanos astronautu atlasei, kas tika organizēta pirmo reizi 11 gadu laikā. Tā kā Latvija par aģentūras asociēto dalībvalsti kļuva pērn, mūsu valsts pilsoņi šādā atlasē varēja piedalīties pirmo reizi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti