Panorāma

Eiroparlamentāriešu grupa prasa Borela atkāpšanos

Panorāma

Aizdomas, ka iepirkums veidots konkrētam auto

Iespēja kļūt par astronautu!

Eiropas Kosmosa aģentūras astronautu atlasē pirmo reizi varēs piedalīties arī Latvijas pilsoņi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Kosmosa aģentūra (EKA) drīzumā izsludinās 11 gadu laikā pirmo astronautu atlasi. Pērn Latvija kļuva par aģentūras asociēto dalībvalsti, un tas nozīmē, ka pirmo reizi vēsturē arī Latvijas pilsoņi varēs pieteikties Eiropas astronautu konkursā. 

EKA meklē jaunus astronautus. Viņi strādās plecu pie pleca ar  pašreizējiem astronautiem laikā, kad Eiropā sākas jauns Visuma izpētes laikmets. Tā lasāms Eiropas Kosmosa aģentūras mājaslapā.  

Kosmosa pētīšanas entuziasts Pauls Irbins skaidroja: “Tas būs vēsturisks notikums. Tāda iespēja mums pavērsies. Es ceru, ka, neskatoties uz to, ka šīs izredzes ir mazas un mums Latvijā nav liela pieredze, tas varbūt motivēs jaunos cilvēkus nākotnē skatīties uz šādu iespēju daudz nopietnāk, izvēlēties savas karjeras iespējas kādās ar kosmosu saistītās jomās. Lai nākotnē mēs kādu no saviem pilsoņiem varētu deleģēt lidošanai kosmosā.”

EKA uzsver, ka ir svarīgi, lai nākamie astronauti  pārstāvētu visas sabiedrības grupas, ņemot vērā  vecumu, dzimumu, sociālo slāni, zināšanas un arī fizisko invaliditāti.  

“Meklēs cilvēkus ar plašu pieredzi. Meklēs, īpaši aicinās sievietes un, kas ir ļoti interesanti – būs iespējams arī invalīdiem pieteikties. Tas ir interesants pavērsiens, kas parāda, ka kosmoss ir arvien vairāk pieejams plašākam cilvēku lokam,” norādīja Irbins.

Viņš ir vienīgais latvietis, kurš kandidējis uz iespēju lidot Visumā. 

2013. gadā kompānija “Mars One” izziņoja grandiozu plānu – tuvāko 10–15 gadu laikā nosūtīt uz Marsu vairākus brīvprātīgos pastāvīgas apmetnes izveidei. Cerībā kļūt par pirmajiem "marsiešiem" cilvēces vēsturē, pieteicās 200 000 kandidātu. Starp tiem arī cēsnieks Irbins. 

Uz nākamo kārtu atlasīja 700, tostarp arī viņu. Tomēr tālāk viņš netika. “Mars One” projekts apstājās, jo kompānija pirms diviem gadiem bankrotēja. Taču Irbins vēl nav izlēmis, vai šoreiz pieteikties.

“Sagaidīšu 16. februāri, kad EKA oficiāli organizēs preses konferenci, kurā precīzāk iepazīstinās ar atlases kritērijiem. Marta beigās būs izsludināta oficiāla  pieteikšanās, kur varēs redzēt pieteikuma anketu, un pēc tā varēs redzēt, kādi būs jautājumi. Tad arī es izlemšu,” pauda Irbins.

Kļūt par astronautu, lidot izplatījumā un piedalīties dažādos zinātnes un biznesa projektos Latvijas pilsoņiem ir iespējams tādēļ, ka pērn Latvija ieguva EKA asociētās dalībvalsts statusu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti