Panorāma

Latvija skeptiska par Lietuvas datiem saistībā ar Astravjecas elektrību Baltijā

Panorāma

Ģimenes ārsti gatavojas vakcinēt seniorus

Izliek bērna invalīda ģimeni, atslēdzot elektrību

Dzīvokļa īres strīdā elektrību atslēdz ģimenei, kurā bērnam miegā vajadzīgs skābekļa aparāts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 3 mēnešiem.

Ģimene, kurā aug bērns invalīds, saskārusies ar namīpašnieka nekaunību, kas jau robežojas ar apdraudējumu dzīvībai. Tā kā mēģinājums lauzt īres līgumu pirms laika neizdevās, namīpašnieks ģimenes dzīvoklim atslēdza elektrību. Bet zēna dzīvība miega slimības dēļ ir atkarīga no elpināmā aparāta, pie kura viņš pavada visu nakti.

Elpošanas traucējumi Iljam Baranovam parādījās trīs mēnešu vecumā. Tagad viņš naktīs guļ ar elpināma aparāta masku uz sejas. Tas dod papildu skābekli un nodrošina, ka brīdī, kad elpošana apstājas, viņš nenomirst.

“Es tā raudāju, nebija patīkami. Tas palīdz, un man [kļūst] vieglāk. Es pats saprotu, un dakteris teica – ja negulēsi [ar skābekļa masku], tev krīt skābeklis. Galva nesāp un vieglāk elpot. Astma bronhiālā man ir, artrīts un karpālais kanāls – man bija operācija. Otrdien mājās atbraucām. Es eju pie Lienes Šomases mācīties elpošanu,” stāsta Ilja.

Iljam ir ļoti reta ģenētiska saslimšana. Viņš ļoti daudz savas veselības labā dara pats, par “Ziedot.lv” savākto naudu devies arī uz delfīnu terapiju.

“Es gribu uz skolu, es gribu skolotāju redzēt! Man mājās nepatīk,” stāsta Ilja.

Ilja Baranovs, 2021.gada februāris
Ilja Baranovs, 2021.gada februāris

Četrus gadus ģimene mita ne pārāk lielā dzīvoklī Maskavas ielā, Rīgā, pie Salu tilta. Vieta bijusi izdevīga, par spīti maksai – 300 eiro mēnesī.  “Tur Iljam blakus skola. Un [mājokli] ar malkas apkuri Iljam nedrīkst. Lētāk jau ir tikai ar malkas apkuri,” skaidro Iljas mamma Milana Baranova.

Taču pirms Ziemassvētkiem namīpašnieks Aleksejs Kaškarovs informējis, ka vēlas lauzt līgumu 11.janvārī.  “Es uzrakstīju Mājokļu departamentam. Man atbildēja – tas nav likumīgi. Mums parādu nav, par elektrību parādu nav. Katru dienu es saņēmu īsziņas, ka es varu braukt, ka būs sliktāk, katru dienu,” stāsta Iljas mamma.

Tikko zēnam bija notikusi kārtējā operācija un viss, ko mamma lūdza – atļauju palikt līdz martam, kad ieplānots doties uz rehabilitācijas centru Vaivaros.

Atbilde sekoja drīz. Dzīvoklim atslēdza elektrību. Bet Iljas elpošanas aparāts bez elektrības nedarbojas.

“Viņš satraucās, es satraucos. Man bija slikti ar sirdi. Ko mums tālāk darīt, es nezinu. Bez aparāta viņš nevar gulēt, es neko nevaru pagatavot, viņam diēta. Policija uzrakstīja, ka nevar viņu sazvanīt un lai risinām ar viņu. Bet es nevaru, viņš kliedz un draud,” stāsta īrniece.

Sazvanīts Aleksejs Kaškarovs paskaidro, ka sarunai laika nav.

Izraēlas pilsonis Aleksejs Kaškarovs un tieši šis nams jau nonācis tiesībsargājošo iestāžu un žurnālistu redzes lokā 2015.gadā. Tobrīd ēkas jaunais īpašnieks Kaškarovs īrniekiem atslēdza visu, arī ūdeni un apkuri, bet citiem dzīvokļiem vienkārši uzlika jaunas slēdzenes un to īrnieki nakšņoja kāpņutelpā. Tās bija metodes, kā atbrīvoties no īrniekiem, kuri nepiekrita īres maksas celšanai.

Iljas mamma skaidro, ka viņai nav izdevies atgūt iemaksāto drošības naudu – 300 eiro.

Namīpašnieka vārds Rīgas domes Īres valdei ir zināms un ne labākajā nozīmē. “Jebkuras īres attiecības ir jārisina tiesiskā ceļā.

Un, atvienojot pakalpojumus cilvēkam, kam ir spēkā esošs līgums, nav korekti.

Arī īres valde ar viņu ir strādājusi, kā redzams – bez rezultātiem,” atzīst Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta pārstāve Inga Gulbe.

Ģimene jau uzrakstīja iesniegumu, lai viņus uzņem dzīvokļu rindā. Tajā priekšā ir 28 citas ģimenes ar bērniem ar invaliditāti, un rinda nevirzās ātri. Pēc notikušā ar ģimeni sazinājies arī Sociālais dienests un sola meklēt ātru risinājumu.

Pagaidām ģimene mīt pie labiem draugiem.

Ilja nevar pamest savu draugu – kaķi Gārfīldu, kuru viņš izārstējis pēc tam, kad kāds kaķi bija izmetis pa piektā stāva logu. Tagad Gārfīlds esot Iljas dakteris.

Ilja Baranovs ar kaķi Gārfīldu un mamma Milana Baranova, 2021.gada februāris
Ilja Baranovs ar kaķi Gārfīldu un mamma Milana Baranova, 2021.gada februāris

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti