Dienas ziņas

Ceļ cilvēkiem ar invaliditāti pielāgotu pirts kompleksu

Dienas ziņas

Karjeras nedēļa – pie ekrāniem

Atkritumu poligonā atver lietotu mantu apmaiņas punktu

Dienvidkurzemes novadā atkritumu poligonā atver lietotu mantu apmaiņas punktu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 8 mēnešiem.

Valdības šogad apstiprinātais Atkritumu apsaimniekošanas plāns paredz samazināt poligonos apglabājamo atkritumu daudzumu. Kā viens no līdzekļiem – lietotu mantu apmaiņas punkta izveide katrā no desmit atkritumu apsaimniekošanas reģioniem. Dienvidkurzemes novadā šāds centrs nupat atvērts atkritumu poligonā "Ķīvītes".

Redzot, ka kopējā atkritumu masā nereti nonāk vēl gluži labas mēbeles, trauki un citi sadzīves priekšmeti, atkritumu poligona "Ķīvītes" apsaimniekotāja, uzņēmuma "Liepājas RAS" darbiniekiem, jau pirms kāda laika radās ideja izveidot lietotu mantu bezmaksas apmaiņas punktu. Tagad iecere realizēta, un plānots, ka tādā veidā daudzām lietām tiks atrasti jauni īpašnieki, dota otra dzīve, reizē samazinot sadzīves atkritumu apjomu.

Uzņēmuma "Liepājas RAS" pārstāve Liene Jākobsone skaidroja: "Droši var vest savas mantas – tās, kas derīgas lietošanai, kas nav sabojātas, kas ir tīras, saudzīgi lietotas. Savukārt visi, kam ir interese par kaut ko lietotu, bet derīgu, droši var braukt un meklēt."

Iecerēts, ka mantu apmaiņas punktā tiks ierīkota arī meistara darbnīca, kur iespēju robežās atnestajiem priekšmetiem veiks nepieciešamo remontu. Šādas darbnīcas un mantu apmaiņas punktu ideja aizvadītās nedēļas nogalē Liepājā tika popularizēta speciālā pasākumā.

Pēc pašu meistaru teiktā, sabiedrībai par šīm lietām vēl jāmaina domāšana, jo daudz ierastāks ir patērētāju dzīvesveids – nopērc, nolieto, izmet un pērc jaunu.

"Manuprāt, sabiedrība ir slinka, negrib iesaistīties. Ir arī problēma, kur likt tās lietas. Cilvēks varbūt kautrējas nest uz "Otro elpu" vai kur, labāk izmet kādā pagalmā, maisos atstāj," uzskata pasākuma apmeklētāja Agnese.

Pasākumā piedalījās arī Atkritumu apsaimniekotāju asociācija un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pilotprojekta par lietu atkārtotas izmantošanas iespējām pārstāvji.

Pēc viņu domām, mantu apmaiņas punktiem jābūt ne tikai atkritumu poligonos, bet arī ciemos un pilsētās – tuvāk iedzīvotājiem. Liepājā, piemēram, tādu izveidojusi biedrība "Radi vidi pats", taču ierobežotās kvadratūras dēļ var pieņemt visai maz mantu.

Projekta "OptiwaMag" eksperte no RTU Zane Zeibote norādīja: "Ir tādi aizsākumi, mēģinājumi to darīt. Mums vajadzētu to stabilizēt, ieviest kā normu, kā daļu no visas lielās atkritumu apsaimniekošanas sistēmas."

Lai gan paredzēts, ka mantu apmaiņas centriem jābūt katrā atkritumu apsaimniekošanas reģionā, konkrēti līdzekļi to izveidei no valsts puses pagaidām neesot piešķirti.

Pasākumā tika spriests, ka Liepājas gadījumā to varētu uzņemties pašvaldība.

Latvijas Atkritumu saimniecības asociācijas pārstāve Rūta Bendere pauda: "Taisīt konkursu, konkursā piešķirt nevalstiskai organizācijai uz desmit gadiem tiesības veidot, un arī naudiņu. Bez naudas neko nevar izdarīt."

Poligonā "Ķīvītes" izveidotais maiņas punkts tapis par uzņēmuma "Liepājas RAS" līdzekļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti