Deputāti piesardzīgi izteikumos par viendzimuma pāru ģimeņu tiesību iekļaušanu likumos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Satversmes tiesa ceturtdien lēma, ka Saeimai ir juridiski, ekonomiski un sociāli jāaizsargā arī viendzimuma pāru ģimenes. Līdz šim politiķi nav atbalstījuši Dzīvesbiedru likumu vai citu partnerattiecību regulējumu, tomēr šis Satversmes tiesas lēmums konservatīvi domājošajiem deputātiem var likt mainīt domas. Parlamentā valda atšķirīgi viedokļi.

ĪSUMĀ:

  • Satversmes tiesa lēmusi, ka jāaizsargā arī viendzimuma pāru ģimenes.
  • Saeima līdz šim nav atbalstījusi partnerattiecību regulējumu viendzimuma pāriem.
  • Petraviča uzskata, ka sabiedrībai par viendzimuma pāru ģimenēm jāizsakās referendumā.
  • "KPV LV" vadītājs saka, ka tiesas lēmums jāpilda.
  • "Attīstībai/Par!" priecājas par tiesas lemto.
  • "Saskaņā" cer nonākt pie kopsaucēja, atbalstot viendzimuma pāru ģimenes.
  • "Konservatīvie", kā arī Nacionālā apvienība vēl apspriedīsies un analizēs tiesas lemto.

Satversmes tiesai, atzīstot, ka Darba likumā noteiktais desmit dienu atvaļinājums bērna tēvam pienākas arī bioloģiskās mātes partnerei, bija liels solis viendzimuma pāru ģimeņu virzienā. Konstitucionālā tiesa lēma, ka valstij ir pienākums aizsargāt visas ģimenes, tajā skaitā arī viendzimuma pārus.

Deputāti piesardzīgi izteikumos par viendzimuma pāru ģimeņu tiesību iekļaušanu likumos
00:00 / 03:43
Lejuplādēt

Labklājības ministre Ramona Petraviča ("KPV LV") sociālajos tīklos asi reaģēja uz Satversmes tiesas lēmumu, paužot, ka tas ir "apdraudējums ģimeniskajām vērtībām". Latvijas Radio viņa pastāstīja, ka apzinās – ģimene nav tikai laulātas personas un cilvēktiesības pienākas visiem. Vienlaikus ministri uztrauc, cik daudz likuma grozījumu būtu nepieciešami, lai pilnībā apmierinātu tiesas spriedumu.

"Vai sabiedrība ir šobrīd gatava mainīt to [attieksmi]?

Jāsaka, ka tas ir referenduma jautājums. Kā var redzēt sociālajos tīklos, šis jautājums tiešām sabiedrību šķeļ vairāk, nekā vieno. Acīmredzot, mūsu sabiedrība šobrīd nav gatava," sacīja Petraviča.

Savukārt "KPV LV" frakcijas priekšsēdētājs, labklājības ministres biedrs Atis Zakatistovs ar Petravičas izteikumiem tviterī nav iepazinies. Viņš atzīst, ka tiesas lēmums ir jāpilda.

Partiju apvienība "Attīstībai/Par!" līdz šim aktīvi ir iestājusies par LGBT jautājumiem. Partijas deputāte Dace Rukšāne-Ščipčinska cer, ka šis lēmums liks Saeimai rīkoties.

"Saeimai būs kaut kāds lēmums jāpieņem – vai mainīt esošo likumdošanu, vai arī izveidot kādu jaunu likumu. Tas ir ļoti liels prieks arī daudzām manu draugu ģimenēm, kas ir arī viendzimuma pāri, kuriem aug arī bērni ģimenēs. Vakardien mums bija pilnīgi svētki," stāstīja deputāte.

Tikmēr "Saskaņas” frakcijā domas šajā jautājumā dalās. Partijas deputāts Boriss Cilevičs stāstīja, ka frakcijā notiek iekšējas diskusijas. Viņš cer, ka "Saskaņa" nonāks pie kopsaucēja, kas atbilst mūsdienu izpratnei par cilvēku vienlīdzību.

Cilevičs paredz, ka Satversmes tiesas lēmums varēs ietekmēt pašreizējo Saeimas konservatīvo viedokli.

"Tas tiešām ir ļoti nopietns faktors. Kā mēs zinām, Saeimā jau vairākos sasaukumos ir diezgan stabils konservatīvs vairākums, kas diezgan sāpīgi uztver jebkādus mēģinājumus noteikt tādus salīdzinoši ļoti nevainīgus lēmumus, piemēram, atzīt partnerattiecības, nevis viendzimuma laulības," norādīja Cilevičs.

Tikmēr Jaunā konservatīvā partija (JKP) plāno nākamnedēļ apspriest šo jautājumu. Partijas deputāts Krišjānis Feldmans paļaujas, ka Tieslietu ministrija un ministrs Jānis Bordāns (JKP) seko līdzi šim jautājumam.

"Es domāju, ka Bordāna kungs izanalizēs spriedumu, tad arī varēsim saprast, kas būtu tie pareizie soļi. Mana izpratne par ģimeni ir diezgan konservatīva. Te jāsaprot visi juridiskie aspekti. Šis ir vairāk tāds juridisks jautājums," komentēja Feldmans.

Arī Nacionālā apvienība šajā jautājumā līdz šim bijusi konservatīva. Partijas deputāts Ritvars Jansons gan stāstīja, ka Satversmes tiesas lēmums ir saistošs. Frakcija gan vēl nav apspriedusi šo jautājumu, lai plašāk komentētu šo jautājumu, teica deputāts Rihards Kols. Viņš sacīja, ka iepazīsies ar tiesas spriedumu detalizēti.

"Tas arī ir ļoti plaši jāizvērtē kādās jomās, kādos likumos, kādā apjomā ir nepieciešams, vadoties no Satversmes tiesas sprieduma, veikt attiecīgus grozījumus, lai nodrošinātu tiesību neaizskārumu," sacīja Kols.

Satversmes tiesa likumdevējam līdz 2022. gada jūnijam ir uzdevusi sakārtot likumdošanu attiecībā uz viendzimuma pāru ģimeņu jautājumu.

KONTEKSTS:

Satversmes tiesā vērsās sieviete, kuras partnere nesaņēma pēc bērna piedzimšanas paredzēto atvaļinājumu. Tiesa lēma, ka Darba likumā noteiktais par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilst Satversmei. Tiesā uzsvēra, ka ģimene nav tikai laulībā balstīta savienība. Tādēļ valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes. Likumdevējam jāizdomā, kā izmainīt likumus, lai to panāktu līdz 2022. gada vidum. Likumdevējs var labot Darba likumu vai arī kādu citu normu. Satversmes tiesas spriedums neskar laulības institūtu, kas definēts kā sievietes un vīrieša savienība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti