De Facto

Sāk cīņu ar pašvaldību laikrakstiem

De Facto

Slepenais politiķu lēmums

Zaķa balsu pirkšanas lietās savstarpēja saistība nav atrasta

«De facto»: Zaķa balsu pirkšanas lietās savstarpēja saistība nav atrasta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lai arī līdzīga ir shēma, atlīdzības apmērs un tas pats iespējamais labuma guvējs, nav konstatēta savstarpēja saistība starp krimināllietām, kas ierosinātas par balsu pirkšanu par labu Dzintaram Zaķim, svētdien ziņoja Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”.

Tas, ko pērn rudenī Latgales pusē varēja dzirdēt un novērot par notikušo Saeimas vēlēšanu dienā, lika domāt, ka notikusi organizēta balsu pirkšanas kampaņa par labu vienam “Vienotības” kandidātam – Dzintaram Zaķim.

Šobrīd trīs no ierosinātajām lietām par šiem faktiem  ir tiesās, vēl viena tiek izmeklēta. Pavisam – deviņi apsūdzētie.

Taču neraugoties uz līdzīgajām shēmām, summām un vienu deputāta kandidātu, kura labā pirktas balsis, šie gadījumi nav savstarpēji sasaistīti. Saikne gan tikusi meklēta, taču pierādījumi tam nav gūti. Latgales tiesu apgabala prokuratūras prokurors Pēteris Rutkovskis “De facto” saka: “Izmeklējot procesu, šādu saistību neatradu. Lietas nodotas tiesai izskatīšanai atsevišķi.”

Rēzeknes tiesai nodota lieta, kurā apsūdzēts kāds viļānietis. Izmeklēšanā šobrīd ir lieta, kurā apsūdzētas divas personas. Bet Cēsu tiesai nodota lieta, kurā starp četriem apsūdzētajiem ir arī Zaķa bijušais kolēģis 9.Saeimā, toreiz “Jaunā laika” deputāts, Igors Aleksandrovs. Šo kompāniju tur aizdomās par vēlētāju autobusu organizēšanu no Madonas un Ērgļiem, lai tur par atlīdzību nobalsotu par Zaķi.

Taču vistuvāk tiesas izmeklēšanas noslēgumam ir process, kurā uz apsūdzēto sola sēž Zaķa draugs, “Vlakon” karjeru saimnieks Andris Kozulis un viņa bijušais darbinieks Andrejs Sačkovskis.

Šonedēļ prokurors Rutkovskis tiesai iesniedza dokumentus, kas apliecina, ka Zaķis bieži sazinājies ar Kozuli. Kozulis arī reizes trīsdesmit sazinājies ar Zaķa individuālās kampaņas organizētāju Kārli Gudoni. Pirms tam tiesā Kozulis vispār noliedza, ka pazītu šādu cilvēku.

Zaķis iepriekš tiesai stāstīja, ka ar Kozuli sazinās aptuveni reizi divās nedēļās. Taču šie pierādījumi parāda, ka viņi ap vēlēšanu laiku sazvanījušies pat vairākas reizes dienā. Zaķis nedomā, ka 61 zvans pusotrā mēnesī būtu pārāk daudz. Viņš “De facto” saka: “Ar ministru es sazinos vēl biežāk vai ar kādu citu cilvēku, ar mājām sazinos katru dienu piecas reizes. Normāls režīms, ar kolēģiem es patiešām pavadu daudz laika.”

Šīs ziņas par zvaniem iegūtas, izmeklējot citu kriminālprocesu, kas ļauj minēt, vai šo cilvēku darbības tomēr netiek pārbaudītas citā lietā, kuru izmeklē.

Gan Kozulis, gan Sačkovskis – abi ir iepriekš tiesāti, bet šīs sodāmības jau ir dzēstas. Pret Kozuli bijušas ierosinātas un izbeigtas vēl divas krimināllietas, tostarp par izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Tā izbeigta 2013.gadā.

Jau ziņots, ka saskaņā ar apsūdzību Kozulis esot pamudinājis Sakstagala pagasta iedzīvotāju Sačkovski par naudas atlīdzību piedalīties Saeimas vēlēšanās un "pārdot" savu balsi par partijas "Vienotība" sarakstu, ieliekot plus zīmi Zaķim un pārējos kandidātus izsvītrojot. Tāpat viņš esot pamudinājis Sačkovski uzpirkt arī citus vēlētājus balsot pēc šāda parauga, kā apliecinājumu atstājot pārējos vēlēšanu biļetenus, par katru šādi sarunātu balsi solot 20 eiro atlīdzību.

Sačkovskis savu vainu atzina pilnībā, bet vēlāk  tiesas sēdē gan mainīja liecības un tagad noliedz, ka būtu saņēmis naudu no uzņēmēja Andra Kozuļa un vienojies ar viņu atrast cilvēkus, kas būtu gatavi par naudu nobalsot par Zaķi.  Kozulis, kurš ir labs Zaķa paziņa, to noliedz. Pats Zaķis, liecinot tiesā, apgalvoja, ka panākumus vēlēšanās viņam nodrošinājuši labie darbi un ne balsu pirkšanā, ne pirkšanas organizēšanā viņš neesot piedalījies.

Tiesa lietu turpinās skatīt 27.novembrī, jo saistībā ar viena apsūdzētā negaidīo liecību maiņu trešdienas sēdē prokurors palūdza pārtraukumu, lai sagatavotos debatēm. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti