Daugavpilī padomju pieminekļu demontēšanu gatavi uzņemties divi pretendenti (precizēts)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Šonedēļ noslēdzās Daugavpils domes izsludinātais iepirkumu konkurss par divu Daugavpilī esošo objektu projektēšanu un demontāžu, un darbus pieteicās veikt divi Latvijā un Lietuvā reģistrēti uzņēmumi, vēstīja Latvijas Radio. Tāpat Daugavpils dome uzsākusi ziedojumu vākšanu šo pieminekļu demontāžai.

Precizējums

Nomainīta raksta ilustrācija, jo iepriekšējā attēlā redzamo piemiņas vietu nav paredzēts demontēt.

Daugavpils domes izpilddirektores pienākumu izpildītāja Tatjana Dubina komentēja: "Tiek vērtēti piedāvājumi. Ir divi pretendenti. Vienam cipars būs ap 57 tūkstošiem [eiro], otram – 98 tūkstoši [eiro] ar PVN. Ziedojumos pašlaik savākts virs 600 eiro. Šobrīd mēs strādājam atbilstoši rīcības plānam. Kad mēs redzēsim, kāda summa mums jāmeklē, tad arī gatavosim lēmumprojektu domes sēdei."

Viens no demontējamajiem objektiem ir piemineklis Sarkanās armijas 360. strēlnieku divīzijas karavīriem, otrs piemineklis – Sarkanās armijas karavīriem Slavas skvērā.

Vienlaikus Daugavpils valstspilsētas pašvaldība atkārtoti ir iesniegusi Latvijas Republikas Satversmes tiesā konstitucionālu pieteikumu, kas apstrīd likuma "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā" atbilstību Satversmei.

KONTEKSTS:

Jautājums par pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu. Saeima 16. jūnijā pieņēma likumu, saskaņā ar kuru totalitāros režīmus slavinoši objekti jādemontē līdz 15. novembrim.

Rīgā, Uzvaras parkā, būvlaukumu tur esošā pieminekļa demontāžai sāka iekārtot 22. augustā, bet dienu vēlāk tika nogāztas pieminekļa kompleksā esošās karavīru skulptūras un vēl dienu vēlāk – arī sievietes tēla statuja. Savukārt 25. augustā pēc vairāku stundu kalšanas nogāzts 79 metrus augstais obelisks.

Savukārt Daugavpils dome vērsās Satversmes tiesā, apstrīdot pieņemtā likuma pantus par pieminekļu demontāžu, cerot saglabāt divus pieminekļus. Taču Satversmes tiesa lēma neierosināt lietu saistībā ar šo sūdzību. Par Daugavpils bezdarbību okupācijas pieminekļu demontāžā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija vērtē domes atlaišanu.

Daugavpils dome aizvien pretojas tam, ka ir jānojauc padomju režīmu slavinošie objekti. Pašvaldība atkal iesniegusi prasību Satversmes tiesā, apstrīdot valdības lēmumu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti