Burtnieku ezerā no 2022. gada pārtrauks rūpniecisko zveju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 6 mēnešiem.

Šonedēļ Burtnieku novada pašvaldības dome lēma no 2022. gada 1. janvāra aizliegt rūpniecisko zveju Burtnieku ezerā, lai saglabātu un atjaunotu plēsīgo zivju resursus, kā arī attīstītu rekreācijas nolūkos veicamas darbības un veicinātu tūrisma pakalpojumu attīstību ap ezeru, stiprinot pozicionējumu par Burtnieku kā tūristu un makšķernieku galamērķi. Šis lēmums vēl jāsaskaņo valsts zinātniskajā institūtā “BIOR” un Zemkopības ministrijā, informēja pašvaldība.

Burtnieku novada pašvaldībā 2. novembrī tika saņemts Jāņa Brambata kolektīvais iesniegums, lūdzot pašvaldību izskatīt portālā “ManaBalss.lv” uzsākto iniciatīvu par zivju rūpnieciskās zvejas pārtraukšanu Burtnieka ezerā, kuru parakstījuši vairāk nekā 1800 Latvijas iedzīvotāju. Tajā pausts, ka papildus vides ilgtspējas ieguvumiem no rūpnieciskās zvejas aizliegšanas tiks samazināts spiediens uz plēsīgajām zivīm, kā arī sabiedrība iegūs plašākas rekreācijas iespējas.

Lai uzklausītu ieinteresēto pušu viedokļus par rūpnieciskās zvejas nākotni Burtnieku ezerā, novembra sākumā tika organizēta konference “Burtnieks 2022”. Secināts, ka Burtnieks ir produktīvs ezers, ar bagātiem zivju resursiem, taču spiediens uz vidēja un liela izmēra zandartiem un līdakām ir liels.

Burtnieku novada pašvaldības domē atzīst, ka nav viena galvenā iemesla ezera ekosistēmas kvalitātes kritumam. Tāpēc līdztekus rūpnieciskās zvejas aizliegšanai

no 2021. gada tiks atsākta zveja īpašos nolūkos – melioratīvās zvejas programma.

Tā tika izmēģināta 2017. gadā, sadarbojoties ar Somijas zinātnieku un zvejnieku grupu. Zvejas mērķis ir samazināt karpveidīgo zivju skaitu, lai palielinātu zandartu un asaru daudzumu, kuri ir viens no būtiskākajiem posmiem ezera ekosistēmas barības ķēdē.

Pašreiz šis lēmums tiek saskaņots Vides un reģionālās attīstības ministrijā, valsts zinātniskajā institūtā “BIOR” un Valsts vides dienestā, kā arī tiek izstrādāta sistēma, kā šo zveju organizēt.

Paralēli tiek sākts darbs arī pie makšķerēšanas noteikumu papildinājumiem, lai samazinātu spiedienu uz plēsīgo zivju resursiem arī no makšķernieku puses un veicinātu godprātīgāku makšķerēšanas licenču atgriešanu.

KONTEKSTS:

Burtnieks ir ceturtais lielākais ezers Latvijā. Kopš 2012. gada atrodas Burtnieku novada pašvaldības valdījumā.

Pašlaik Burtnieku ezerā zvejas tīklu limits ir 2500 metri, no kuriem 2000 metri tiek iznomāti sešām zemnieku/zvejnieku saimniecībām, bet 500 metri nodalīti licencētai rūpnieciskai zvejai (ikvienam interesentam pašpatēriņa vajadzībām). Esošie rūpnieciskās zvejas tiesību nomas līgumi ir spēkā līdz 2021. gada beigām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti