Dienas ziņas

LTV svin 65. dzimšanas dienu

Dienas ziņas

Vidzemē applūst upju palienes

Latviskumu ārzemēs saglabā latviešu skoliņās

Brīvdienu skoliņa latviešu bērniem Īrijā – iespēja kopt latviskumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 7 mēnešiem.

Mācīties un pilnveidot latviešu valodu, saglabāt tradīcijas un iegūt latviski runājošus draugus – tie ir tikai daži no ārzemju latviešu skoliņu mērķiem.

Īrijā nedēļas nogalēs latviešu bērni sanāk 17 skoliņās, dārziņos un atbalsta grupiņās. Viena no tām ir nelielā pilsētā Droghedā, un tur nodarbības aptuveni 30 dažāda vecuma bērniem kopā ar pedagogiem vada arī viņu mammas.

Latviešu biedrības Īrijā nedēļas nogales skoliņā “Ābolītis” bērni gatavojas Latvijas svētku svinībām, mācās dziesmas un rotaļas. Lielākā daļa no viņiem ir jau dzimuši Īrijā, un skola ir vienīgā vieta ārpus ģimenes, kur apgūt latviešu valodu un aprunāties latviski ar saviem vienaudžiem.

Skola Droghedas pilsētā izveidota pirms septiņiem gadiem, un nodarbības trīs reizes mēnesī tur organizē paši bērnu vecāki. “Mācāmies latviešu tradīcijas. Bieži nosvinam svētkus, kādus mājās reti kad vairs svin: Mārtiņdienu, Miķeļdienu, Lieldienas nosvinam,” stāsta skoliņas “Ābolītis” skolotāja Egita Matere.

Tā kā daudzi bērni nāk no ģimenēm, kur vecāki pārstāv dažādas nacionalitātes, latviešu valodas zināšanu līmenis katram ir atšķirīgs. Liela ietekme ir arī tam, ka ikdienā skolā mācības rit angļu valodā.

“Tev vajag līnijas virsū burtiem. Es nezinu, uz kuriem burtiem likt līnijas,” atzīst skoliņas “Ābolītis” audzēkne Marta.

“Es citreiz dzirdu [latviešu valodu] savās mājās tāpēc, ka mums visi latvieši ir mājās. Citreiz es skolā arī galvā runāju latviski,” atklāj audzēkne Helēna.

“Man prieks tevi redzēt, man ir seši gadi, un man ir prieks mācīties te. Man patīk rakstīt, krāsot, dziedāt,” stāsta skoliņas audzēkne Kristīne.

Tuvojoties Latvijas Republikas proklamēšanas dienai, skolēni un pedagogi arvien spēcīgāk izjūt ilgas pēc būšanas kopā ar sev tuvajiem Latvijā. Viņi ierasti Latvijas valsts svētkus svin arī Īrijā, un arī šajā reizē sagatavoti svētku vēlējumi.

“Lai Latvijai būtu labi laiki, un lai būtu viss tur forši! Un lai nekas slikts nenotiktu,” novēl Helēna.

“Pietrūkst tā, ka visi mūsu radinieki ir Latvijā, un nav mums vecmāmiņas, vectētiņa. Jāmācās tā latviešu valoda, lai bērni neaizmirst, kas tas ir. Kad varam, aizbraucam uz Latviju,” stāsta skolotāja Egita Matere.

Kā vēsta Latvijas vēstniecības Īrijā mājaslapā atrodamā informācija, pašlaik Īrijā kopumā darbojas 17 nedēļas nogales latviešu skoliņas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti