Panorāma

Streiko arī zinātnieki

Panorāma

Skolotāju viedokļi par streiku ir atšķirīgi

Audzinātājām 400 eiro mēnesī neiznāk

Bērnudārza audzinātāja: Mēs ar bērniem pat kopā lidojam un rāpojam, bet par algas īsziņu kļūst skumji

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 5 mēnešiem.

Rīgā streiko katrs otrais bērnudārzs, Latvijā kopā nepilni 300. Daudzi vecāki, kuri atbalstīja streiku un savas atvases ņēma uz darbu, tikai šodien uzzināja, ka audzinātājas uz rokas saņem nepilnus 400 eiro, bet auklītes vēl mazāk.

Bērnudārza audzinātāja Inta Svilāne rītos ceļas piecos trīsdesmit, lai no savas Imantas izbrauktu cauri visai Rīgai. Dārziņā Purvciemā viņa nostrādājusi 37 gadus. Par darbu, ko bezgala mīl, 400 eiro uz rokas mēnesī nesanāk. Tas sāp tikpat ļoti kā zemais profesijas novērtējums. “Viena meitenīte teica – es labprāt gribētu būt skolotāja. Bet viņas mamma saka – nē, tev jādomā par profesiju; skolotājs saņem ļoti mazu algu, par tādu nevar izdzīvot. Nu, tad lai tādas atbildes nebūtu jāsaka, es uzskatu, ka mums šodien visiem ir jāapvienojas,” saka audzinātāja.

Rīgas 233. dārziņā piektdien vienoti streiko visi pedagogi un visi vecāki. Solidarizējoties nav atvests neviens bērns. “Mēs strādājam, aizraujamies, lidojam, rāpojam kopā, bet, kad man nopīkst īsziņa mobilajā, ka ieskaitīta alga, tad paliek skumīgi, ka mēs neesam novērtēti,” stāsta bērnudārza audzinātāja Marika Zeiza.

Rīgā pirmsskolas pedagogu vidējā algas likme ir 490 eiro mēnesī uz papīra. To veido zemākās algas likme pēc darba stāža no 405 līdz 420 eiro un pašvaldības piemaksa – 78 eiro. Auklītei alga ar Rīgas domes 30 eiro piemaksu uz papīra ir 390 eiro mēnesī.

Nereti izdzīvot var, tikai liekot šo summu kopā ar vīra algu. Lai izdzīvotu, daudzi pedagogi, līdzīgi kā mediķi, strādā divas slodzes vai pusotru. Un iet uz darbu vairākos dārziņos. “Ar 300, 400 nevar iztikt. Es domāju, ka varētu pacelt vismaz uz pieciem, sešiem [simtiem] - mēs noliektu galvu zemu un teiktu – paldies. Tad mēs justos godāti,” saka bērnudārza vadītāja Ruta Garoza.

Piektdien pedagogi strādā pat vairāk nekā parastā dienā. Kamēr auklīte maina gultasveļu, audzinātājas gatavojas svētkiem, un pirmdien dārziņu nevarēs ne pazīt. Direktore novērojusi, ka tieši kopīgu svētku svinēšana un draudzīgs kolektīvs ir galvenais iemesls, kāpēc viņas audzinātājas paliek dārziņā un profesijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti