Bartaševičs Elksniņa pēdās – vai «Saskaņa» var pazaudēt arī Rēzekni un varu citviet Latgalē?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs varētu sekot Daugavpils mēra Andreja Elksniņa piemēram un izstāties no partijas "Saskaņa", un Bartaševiču varētu atbalstīt arī citi Latgalē ievēlētie "Saskaņas" deputāti, pametot partiju, portālam LSM.lv prognozēja politologi.

ĪSUMĀ:

  • Rēzeknes mērs nepiedalījās partijas "Saskaņa" kongresā.
  • Rēzeknes pilsētas un novada, kā arī Ludzas novada politiķi tuvākajā laikā "spriedīs par tālāko rīcību "Saskaņas" kontekstā".
  • Bartaševičs konkrētāk savus plānus vēl nekomentē.
  • Lēmumus par tālāku rīcību Latgales "saskaņieši" varētu pieņemt ne agrāk kā pēc pusgada.
  • Politologi uzskata – Bartaševičs, visticamāk, pametīs "Saskaņu", viņam varētu sekot pārējie Latgales deputāti.
  • Politologi pieļauj, ka Bartaševičs un Elksniņš varētu veidot kopīgu reģionālu partiju, cenšoties saglabāt varu un vēlētāju uzticību.

Latgales pašvaldībās "spriedīs par tālāko rīcību "Saskaņas" kontekstā"

Pēc partijas "Saskaņa" kongresa, kurā Bartaševičs nepiedalījās, viņš paziņojumā presei pirmdien, 30. janvārī, pauda: "Tuvākajā laikā mēs ar kolēģiem no Rēzeknes novada, Ludzas novada un Rēzeknes pilsētas spriedīsim par tālāko rīcību partijas kontekstā."

Bartaševiča plānus gan LSM.lv neizdevās uzzināt, jo viņš atsakās sniegt jebkādus komentārus.

Savukārt politologs Juris Rozenvalds portālam LSM.lv norādīja, ka "Bartaševiča rīcība, atsakoties sniegt komentārus medijiem, ir tāda pati kā Elksniņam" un tas liekot domāt, ka arī viņa tālākā rīcība varētu būt tāda pati, un viņš, visticamāk, izstāsies no "Saskaņas", līdzi ņemot partijas biedrus Latgalē.

Savukārt Ludzas novada domes deputāts Modris Karpovs ("Saskaņa") portālam LSM.lv pauda, ka

lēmumus par tālāku rīcību Latgales "saskaņieši", viņaprāt, pieņemšot ne agrāk kā pēc pusgada, lai politiskajam spēkam dotu "pēdējo iespēju",

kā iepriekš jau esot izteicies "Saskaņas" līderis Jānis Urbanovičs. Arī Karpovs neesot piedalījies partijas kongresā, bet tas bijis arī slimības dēļ.  

Rēzeknes pilsētas Kultūras pārvaldes vadītāja un domes deputāte Kristīne Kokoreviča ("Saskaņa") skaidroja, ka sekojusi Bartaševiča piemēram un arī nav devusies uz partijas kongresu.

"Jautājumu šobrīd ir ļoti daudz par to, kas notiek partijā iekšienē. Rīga izdomā kaut ko, un mēs tiekam nostādīti priekšā jau kaut kam gatavam," sacīja Kokoreviča.

Par to, kāda būs viņas tālākā rīcība, Kokoreviča izvairījās atbildēt, norādot, ka situācija partijā ir ļoti sarežģīta, tāpēc atbildi vēl publiski nesniegs. 

Politologi vērtē Bartaševiča "trajektoriju"

Politologs Rozenvalds portālam LSM.lv norādīja, ka viss, kas šobrīd notiek partijā "Saskaņa", ir cieši saistīts ar karu Ukrainā. 

"Viņi abi [Elksniņš un Bartaševičs] domā, kā saglabāt varu domē.

"Saskaņa" vairs nav tas "lietussargs", zem kura pulcējās visi, sākot ar "maigajiem putinistiem" un beidzot ar tiem, kas sevi sauc par eiropeiskiem krieviem," sacīja Rozenvalds. 

Rozenvalds sprieda, ja "Saskaņu" tomēr pametīs arī Ludzas un Rēzeknes deputāti, partija nebeigs pastāvēt. 

"Kā viņi rīkosies, to grūti prognozēt. Arī latvieši ir balsojuši par "Saskaņu" un ne tie dumjākie. Svarīgi, ka paliek [Nils] Ušakovs kā brends. Krīze partijā ir, bet, ja tas spēs viņus sapurināt, tad perspektīvas ir labas," sacīja Rozenvalds.

Pēc Rozenvalda domām, "Saskaņa" nākamreiz noteikti nesasniegs 20% vēlētāju, taču arī 3% neesot viņu spēju robeža.

Daugavpils universitātes Sociālo zinātņu fakultātes prodekāns un politikas vērotājs Dmitrijs Olehnovičs portālam LSM.lv norādīja, ka aizvadītās nedēļas notikumi saistībā ar Rēzeknes mēra Bartaševiča aicinājumu boikotēt "Saskaņas" kongresu ir zīme, ka atkārtosies "Daugavpils scenārijs" un Bartaševičs no partijas izstāsies.

"Domāju, ka ne tikai viņš [Bartaševičs], bet arī citi Latgalē ievēlētie līdz ar viņu varētu pamest partiju, jo Bartaševiča ietekme ir ļoti, ļoti liela, viņš ir harismatiska personība," skaidroja Olehnovičs.

Arī politologs Filips Rajevskis pauda pārliecību, ka Bartaševičs ir uzņēmis tādu pašu "trajektoriju", kā Elksniņš.

Pēc Rajevska domām, Bartaševičam ir arī lielāka ietekme Rēzeknē nekā Elksniņam Daugavpilī, tāpēc viss norāda uz to, ka arī Bartaševičs izstāsies no partijas un viņam sekos arī visa "Saskaņas" Rēzeknes nodaļa.

"Es domāju, ka viņš [Bartaševičs] uz to iet. Viņš ir pārāk pieredzējis politiķis, lai tā būtu nejaušība. Tie visi teksti par neitralitāti, draudzību ar Krieviju, drošības garantijām utt. Viņš ļoti labi saprot, ko viņš dara," sacīja Rajevskis.

Politologi norādīja, ka "Saskaņa" vairs nebūs monopoliste "krievu balsīs" un jaunās identitātes meklējumi prasīs partijai daudz enerģijas. "Šobrīd tā totāli neizskatās "apetelīgs kumoss" vēlētāju acīs," sacīja Rajevskis. Olehnovičs norādīja, ka abu pilsētu vadītāji ļoti labi jūt sabiedrības noskaņojumu un zina, ka iedzīvotāji pieturas un uzticas vietējiem cilvēkiem. 

"Nedomāju, ka Elksniņam un Bartaševičam izdosies izveidot partiju, kas būs gana laba valsts mērogā, taču reģionālā mērogā gan. Abās domēs mainīsies [partiju] nosaukumi, bet sejas nemainīsies," pauda Olehnovičs.

"Viņiem [Elksniņam un Bartaševičam] būtu izdevīgāk mesties kopā – uztaisīt kopējo partiju no divām valdošajām Latgales lielākajām pilsētām – tas būtu stiprs pieteikums," sacīja Rajevskis.

KONTEKSTS:

Partija "Saskaņa" – ilggadējā Saeimas vēlēšanu līdere, kura gan allaž tika atstāta opozīcijā, – 14. Saeimas vēlēšanās nespēja pārvarēt 5% latiņu un neiekļuva parlamentā. Vēlēšanās slikti rādītāji uzrādīti tostarp pašvaldībās, kur pie stūres ir "Saskaņas" politiķi, arī Daugavpilī un Rēzeknē. Straujš partijas reitinga kritums sākās šī gada pavasarī pēc tam, kad partija nosodīja Krievijas sākto militāro iebrukumu Ukrainā.

Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš 26. janvārī paziņoja, ka pieņēmis lēmumu izstāties no "Saskaņas" un veidot jaunu reģionālu politisko spēku. Lēmumu par izstāšanos no "Saskaņas" pieņēmuši arī visi pārējie partijas domes frakcijas politiķi, tādējādi "Saskaņa" zaudējusi pārstāvniecību Latvijas otrajā lielākajā pilsētā.

Pirms "Saskaņas" kongresa arī Rēzeknes mērs Bartaševičs bija pieteicis pretenzijas uz partijas vadīšanu, taču saņēma nopēlumu par savu politiskā redzējuma izklāstu debatēs pirms kongresa, kā rezultātā reģionālais politiķis paziņoja, ka uz kongresu nedosies un aicināja arī citus partijas biedrus to boikotēt. Viņš gan solīja turpināt aktīvu darbību partijā.

Līdz ar Bartaševiču aicinājumu boikotēt "Saskaņas" kongresu bija parakstījušas arī partijas Rēzeknes novada organizācijas vadītāja Jekaterina Ivanova un Ludzas novada organizācijas vadītāja Jevgenija Kušča, tomēr uz kongresu ieradās pietiekams delegātu skaits, lai tas būtu lemtspējīgs.

"Saskaņā" pieļauj diskusiju par Rēzeknes mēra Bartaševiča vietu partijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti