Panorāma

Trauksmes cēlēju likums iestrēdzis

Panorāma

Eksperts: izglītības sistēmā jāizceļ attieksme un vērtības

Mihailam Barišņikovam piešķir Latvijas pilsonību

Barišņikovs par Latvijas pilsonību: Lieliski atgriezties kā savējam, ne svešiniekam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latvijas pilsonībā uzņemtais, Rīgā dzimušais pasaulslavenais baletdejotājs Mihails Barišņikovs, saņemot pasi, sirsnīgu uzrunu nolasīja latviešu valodā, kurā, kā viņš pats atzina, nebija runājis vairāk nekā 50 gadus. Viņš sacīja, ka ir lieliski atgriezties bērnības zemē ne kā svešiniekam, bet kā savējam.

Saņemot aicinājumu kļūt par pilsoni, “mana sirds notrīsēja”, domājot, ka varu atgriezties bērnībā “ne vairs kā cilvēks no malas, bet kā savējais”, sacīja Barišņikovs.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

“Ticiet man, es Ņujorkā jūtos kā mājās; kad pienāks laiks beigt šīs zemes gaitas, es gribētu, lai tas notiek Ņujorkā. Tomēr kad saņēmu aicinājumu pieņemt pilsonību, mana sirds notrīsēja, es nodomāju - cik gan lieliski būtu atgriezties bērnībā ne vairs kā cilvēkam no malas, bet kā savējam, apmeklēt mātes kapu, godināt tos, ko mīlēju un cienīju, kad biju bērns, staigāt pa Jūrmalas liedaga smiltīm vai Vecrīgas bruģi,”  sacīja Barišņikovs.

“Rīga mani nostādīja uz kājām gan tiešā, gan pārnestā nozīmē, par to esmu pateicīgs; pateicos cilvēkiem, kas šeit dzīvojuši, visiem maniem pedagogiem, klasesbiedriem, operas un baleta māksliniekiem, visiem māksliniekiem, kas atstājuši dziļus nospiedumus manā bērnības dvēselē un atmiņās, nekad neesmu to aizmirsis,” sacīja Barišņikovs.

Savu uzrunu baletdejotājs noslēdza ar

Ломтик медового месяца (1964)

Не забывай никогда,

как хлещет в пристань вода
и как воздух упруг --
как спасательный круг.
 

А рядом чайки галдят,
и яхты в небо глядят,
и тучи вверху летят,
словно стая утят.


Пусть же в сердце твоем,
как рыба, бьется живьем
и трепещет обрывок
нашей жизни вдвоем.


Пусть слышится устриц хруст,
пусть топорщится куст.
И пусть тебе помогает
страсть, достигшая уст,

понять без помощи слов,
как пена морских валов,
достигая земли,
рождает гребни вдали.

 

(Josifs Brodskis)

dzejoli, ko viņš nolasīja krieviski, un kas pēc viņa vārdiem, vienmēr viņam saistījās ar Baltiju.

Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas priekšsēdētājs Ilmārs Latkovskis (Nacionālās apvienība) pases pasniegšanas ceremonija pauda, ka tas ir nozīmīgs notikums Latvijai un arī pilsonības prestižam, bet aiz šī ārējā spožuma ir iekšējais dziļums, ko sajūt gan Latvija, gan pats Barišņikovs.

Savukārt Saeimas priekšsēdētājas biedre Inese Lībiņa-Egnere (“Vienotība”) pastāstīja, ka tad, kad deputāti rosināja piešķirt Barišņikovam pilsonību, bija pārliecība par atbalstu, bet šodien pierādījās, ka šis atbalsts ir vienbalsīgs. Viņam arī uzdāvināja Latvijas karogu kā simbolu, kurā ir mūsu tautas likteņa emocijas un sajūtas. 

1964. gadā, tolaik 16 gadīgais Barišņikovs no Rīgas devās mācīties uz Ļeņingradu, bet desmit gadus vēlāk, viesizrāžu laikā Kanādā, palika tur. Vēlāk pārcēlās uz ASV, kur dzīvo līdz pat šim brīdim.    

Barišņikovs septiņdesmitajos gados kļuva par vienu ievērojamākajiem baleta māksliniekiem ASV. 2015. gadā Barišņikovs spēlēja režisora Alvja Hermaņa iestudējumā „Brodskis/Barišņikovs” Jaunajā Rīgas teātrī, savukārt pērn Barišņikovs Rīgā atgriezās, lai uzstātos uz Latvijas Nacionālās operas un baleta skatuves monoizrāde „Vēstule cilvēkam”.

Par īpašiem nopelniem valsts labā Latvijas pilsonību var piešķirt ar Saeimas lēmumu, vispirms to vērtējot Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijā. Latkovskis uzskata, ka Barišņikova uzņemšana pilsonībā ceļ Latvijas pilsonības prestižu.  

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti