Rīta Panorāma

Bikstu vīri nenožēlo došanos uz barikādēm

Rīta Panorāma

Itālijas policija atgūst vērtīgu da Vinči gleznas kopiju

1991. gada barikāžu aizstāvju atceres diena. Saruna ar Romualdu Ražuku un Renāru Zaļo

Barikāžu dalībnieks: Cilvēki bija gatavi ziedot dzīvību, lai aizstāvētu Latvijas neatkarību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Cilvēki bija gatavi ziedot dzīvību, lai aizstāvētu Latvijas neatkarību, intervijā Latvijas Televīzijai sacīja barikāžu dalībnieks Renārs Zaļais.

"Šī ir mūsu svētku diena, jo izcīnījām uzvaru, aizstāvējām 1990. gada 4. maijā pasludināto neatkarību un nosargājām to. Lai gan bija izlietas asinis, tā bija nevardarbīga cīņa. Tajā laikā ar ieročiem stāties pretī Padomju armijas karaspēkam būtu neprāta darbs," stāstīja Zaļais

Viņš uzsvēra, ka barikāžu dalībnieki bija tādi paši varoņi kā mūsu senči, kuri 1918. gadā aizstāvēja Latvijas neatkarību.

"Tie, kas atradās gan Doma laukumā, gan visos citos objektos, apzinājās, ka viņi riskē ar dzīvībām. Lielais vairums bija gatavs atdot savu dzīvību," uzsvēra Zaļais.

Viņš novēl jauniešiem nebūt vienaldzīgiem pret valsti, jo ikvienam var pienākt vajadzība to aizstāvēt.

Barikāžu dalībnieks Romualds Ražuks piebilda, ka, viņaprāt, arī jaunā paaudze būtu gatava cīnīties, ja viņi tiktu apspiesti. Barikādēs cilvēki balstījās tajā, ko zināja par Latvijas neatkarības iegūšanu 1918. gadā, bet jaunajai paaudzei balsts varētu būt barikādes, kas dotu piemēru. "Mums bija plāns, un mēs to paveicām. Jūs arī varat!" viņš uzrunāja nākamo paaudzi.

Ražuks arī aicināja nesaistīt negatīvas emocijas par ikdienas lietām ar barikāžu laiku. Barikāžu dalībnieki cīnījās, lai netiktu atņemta valsts, un tā mums arī ir.

Arī Zaļais uzsvēra, ka barikāžu dalībnieki devuši iespēju, ka Latvijā varam dzīvot neatkarīgā valstī.

"Ja dzīvojat šeit, uzskatiet, ka tā ir jūsu valsts un jums par viņu jādomā, lai viņa kļūtu labāka un attīstītos. Mīliet savu valsti!" sacīja Zaļais.

KONTEKSTS:

Trešdien pieminām 30. gadskārtu kopš Latvijas neatkarības atbalstītāji aizstāvēja valsts brīvību pret militārām akcijām un neatkarības pretiniekiem. 1991. gada janvārī, pēc Padomju armijas un iekšlietu vienību uzbrukuma Viļņas TV centram, barikādes tika būvētas arī Rīgā. Tolaik 50 tūkstoši cilvēku ilgāk nekā nedēļu aizstāvēja pirms nepilna gada atjaunoto Latvijas neatkarību. Barikādes uzbūvēja no betona blokiem, kā arī novietoja smago tehniku ap stratēģiski svarīgām vietām - Augstāko padomi, Ministru padomi, Latvijas Radio Doma laukumā un televīzijas centru Zaķusalā. 20. janvārī pirms 30 gadiem pie Iekšlietu ministrijas apšaudē dzīvību zaudēja pieci cilvēki, bet citi guva ievainojumus. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti