Panorāma

Nesaskata pārkāpumus "Rīgas satiksmes" bijušās valdes rīcībā

Panorāma

Latvijā notiek NATO kodolieroču ekspertu simpozijs

Nesaskata pārkāpumus "Rīgas satiksmes" bijušās valdes rīcībā

Baraņņiks neredz pamatu vērsties tiesā pret bijušo «Rīgas satiksmes» valdi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

SIA "Rīgas satiksme" kapitāldaļu turētājs un Rīgas vicemērs Vadims Baraņņiks arī pēc advokātu biroja SIA "Novius" sniegtā atzinuma pagaidām neredz pamatu vērsties tiesā ar regresa prasību pret bijušo "Rīgas satiksmes" valdi, aģentūrai LETA sacīja pats politiķis.

"Rīgas satiksmes" valde šī gada pavasarī noslēdza līgumu ar advokātu biroju "Novius", lai izvērtētu iepriekšējās valdes atbildību par uzņēmumam nodarītiem zaudējumiem. Šis atzinums gan ir ierobežotas pieejamības informācija – dokuments noslepenots pēc "Rīgas satiksmes" lūguma. Tādēļ ar advokātu secinājumiem iepazīties drīkst tikai "Rīgas satiksmes" vadība un domes deputāti. Un viņu vērtējumi par to, kā rīkoties tālāk, ir kardināli atšķirīgi.

Baraņņiks gaida "indikācijas" no KNAB 

Baraņņiks apstiprināja, ka ar advokātu atzinumu ir iepazinies, taču, viņaprāt, tajā nav pausts viennozīmīgs viedoklis par to, kā pašvaldībai būtu jārīkojas. "Es nezinu, ko lasīja deputāts Valters Bergs (Jaunā konservatīvā partija (JKP)), bet viņa paziņojums vairāk izskatās pēc PR akcijas, jo man tiešām ir sajūta, ka esam lasījuši divus dažādus dokumentus," sacīja vicemērs.

Pēc viņa teiktā, advokāti savā atzinumā neesot konkrēti norādījuši, ka valdes locekļi apzināti vienā vai otrā gadījumā būtu pārkāpuši likumu. "Es ļoti piesardzīgi uz to skatos, tādēļ lūdzu precizēt arī tiesu praksi šādās situācijās, taču tādu precedentu ir ļoti maz. Viņi arī nevar konkrēti pateikt, ka mēs tiesā uzvarēsim, jo viņi nav tiesa. Bet, ja es vērsīšos ar nepamatotu prasību, man par to būs jāatbild," izteicās Baraņņiks. 

Pēc politiķa domām, lēmumi šādās situācijās ir jāpieņem ļoti rūpīgi, un viņš vēlas sagaidīt kādas indikācijas arī no tiesībsargājošo institūciju, piemēram, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB), puses. 

Opozīcija lūdz iesaistīties Valsts kontrolei

Rīgas domes deputāta Valtera Berga (JKP) ieskatā, neatkarīgi eksperti konstatējuši, ka pašvaldībai ir tiesisks pamats vērsties tiesā pret bijušo SIA "Rīgas satiksme" valdi, lai piedzītu vairāku miljonu eiro apmērā lēšamus zaudējumus.

Pēc domnieka teiktā, viņš ir iepazinies ar advokātu biroja SIA "Novius" atzinumu, un, viņaprāt, tajā ir konstatēts pietiekams pamats vērsties pret bijušo "Rīgas satiksmes" valdi ar regresa prasību. "Advokāti secinājuši, ka iepriekšējā valde nav rīkojusies kā krietns un rūpīgs saimnieks," pauda Bergs.

Viņaprāt, domes vadība apzināti novilcina prasības iesniegšanu tiesā, gaidot noilguma iestāšanos.

"Domes vadības rīcību es vērtēju kā bezatbildīgu, jo vadība uzvedas tā, it kā tie būtu viņu naudas līdzekļi un tikai viņu lēmums – atprasīt šos radītos zaudējumus vai ne. Bet tomēr tā nav viņu nauda, bet gan visu nodokļu maksātāju nauda," uzsvēra Bergs.

Tādēļ deputāts vērsies Valsts kontrolē ar lūgumu "Rīgas satiksmē" veikt revīziju, kurā tiktu izvērtēta arī kapitāldaļu turētāja bezdarbība un lemts par iespēju piedzīt zaudējumus no atbildīgajām personām.

Advokāti: patiesība ir kaut kur pa vidu

Tikmēr paša "Novius" vadošais partneris Kaspars Novicāns aģentūrai LETA norādīja, ka atzinumā netika analizētas konkrētas summas, bet vairāk uzmanība pievērsta tieši konkrēto personu darbībām. 

Advokāti konkrēti neatklāja, kāds ir atzinuma saturs, aizbildinoties ar ierobežotas pieejamības statusu, taču piebilda, ka būtu jāveic tālāka analīze, lai konstatētu konkrētus zaudējumu apmērus. 

"Īsti no publiskajā telpā paustās informācijas es pat nepiekristu ne vienai, ne otrai pusei, jo tā patiesība ir kaut kur pa vidu," sacīja Novicāns.

Tomēr, pēc Berga teiktā, eksperti tikai apstiprinājuši medijos jau vairākkārt izskanējušo informāciju par dažādiem neizdevīgiem līgumiem, ko "Rīgas satiksme" noslēgusi ar "Rīgas mikroautobusu satiksmi", "Rīgas karti", degvielas piegādātājiem un citiem partneriem.

Pēc Latvijas Televīzijas rīcībā esošās neoficiālās informācijas, noslepenotajā advokātu atzinumā apstiprinātas jau iepriekš medijos izskanējušās ziņas. Proti – "Rīgas satiksmes" iepriekšējās valdes darbības laikā noslēgti neizdevīgi līgumi par degvielas piegādi, jaunu transportlīdzekļu pirkšanu un skolēnu e-kartes ieviešanu, kas kopumā uzņēmumam nodarījuši desmitos miljonu mērāmus zaudējumus.

Leona Bemhena vadītā "Rīgas satiksmes" valde atkāpās no amata pagājušā gada 13. decembrī, kad KNAB sāka kriminālprocesu par uzņēmuma veiktajiem iepirkumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti