Dienas notikumu apskats

Polijā ierodas ASV karavīri; aizsardzība - Latvijas un Lietuvas premjeru sarunu fokusā

Dienas notikumu apskats

Polijas opozīcija izbeidz protestu un parlamenta tribīnes bloķēšanu

Banku augstskola neapstiprina signālus par tās reorganizāciju

Banku augstskola neapstiprina signālus par tās reorganizāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lai gan līdzās Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijai (RPIVA), kuru Izglītības un zinātnes ministrija iecerējusi reorganizēt, Eiropas fondu finansējumu turpmāk nepiešķirs arī Banku augstskolai, tās rektors noliedz, ka būtu kādi signāli par iespējamu likvidāciju.

Līdzīgi kā RPIVA turpmāk Eiropas fondu finansējumu nepiešķirs Banku augstskolai un Latvijas Jūras akadēmijai. Iespējams, tās varētu skart nākamās augstskolu reformas. Iepriekš Izglītības ministrija gan nebija gatava kategoriskam paziņojumam, ka šīs iestādes gaidītu RPIVA liktenis. Tuvākajos plānos esot vien koledžu pievienošana un apvienošana.

Arī Banku augstskolas rektors Andris Sarnovičs neapstiprina, ka būtu kādi signāli par iespējamu likvidāciju: “Šis Eiropas finansējums tiek dalīts atbilstoši prioritārajām nozarēm, un nebūt ne visas nozares, kurās notiek studijas Latvijā, ir prioritāras. No šī viedokļa tās ir STEM, tātad informācijas tehnoloģijas, inženierzinātnes, medicīna, matemātika.

Tas tāds retorisks jautājums, ir vai nav riski. Katrā ziņā šobrīd ir pamats turpināt studijas un stiprināt šīs programmas.”

Meklē augstskolas RPIVA studentu pārņemšanai

Tikmēr Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) un RPIVA vadība aizvien cer reformas apturēt pirms galīgā lēmuma valdībā.  Pretrunīgie vērtējumi gan nav traucējuši Izglītības un zinātnes ministrijai uzņemt apgriezienus un jau otro dienu uz sarunām aicināt Latvijas universitāšu un augstskolu vadību, meklējot akadēmijas studentiem studiju iespējas citās augstskolās. Uz sarunām aicināja Rīgas Tehnisko universitāti un Banku augstskolu.

“Augstskolas izteica gatavību un jau bija izskatījušas savas studiju programmas. (..) Ja programmas tiek likvidētas, mēs noskaidrojām, ka problēmu nav un varam strādāt un gatavot rīkojumu projektu,” pēc tikšanās sacīja ministrijas valsts sekretāra vietniece Agrita Kiopa.

Sarunas turpinājās arī pēcpusdienā, kad uz tikšanos ieradās reģionālo augstskolu pārstāvji. Lai gan studējošo skaitam ir tendence sarukt, ne visas universitātes pārnācējus sagaida atplestām rokām. Taču saskaņā ar 2010.gadā noslēgtu līgumu starp vairākām augstskolām studenti ir jāpārņem obligāti.

“Mēs šobrīd runājām par studentiem, kuru studiju profils atbilst Banku augstskolas profilam, tātad pirmā līmeņa un bakalaura līmeņa komercizglītības programmas. Arī mums ar RPIVU līdz šim bija noslēgti līgumi, kas ir visām augstskolām pie licences akreditēšanas. Par to, ka kādu svārstību vai kustību gadījumā, piemēram, programmu likvidācijas gadījumā studentiem ir iespēja partnera augstskolā iegūt diplomu un pabeigt studijas,” stāsta Banku augstskolas rektors Andris Sarnovičs.

Rīgas Tehniskajā universitātē pagaidām gan esot visai maza skaidrība, cik daudz varētu būt studentu - topošo darba aizsardzības un personāla vadīšanas speciālistu - un kā studijas pielāgot. “Šobrīd nav zināms vispār ne skaitliski, nekas, cik tur ir daudz un cik nav. Šajā gadījumā mums ir noslēgts līgums, kurā ir pateikts: ja šādā gadījumā tiek slēgtas programmas, mēs pārņemam studentus no šīs augstskolas,” saka universitātes Studiju departamenta direktora vietnieks Uģis Citskovskis.

Politisko atbalstu iesāktajām reformām izglītības ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”) cer rast koalīcijas sadarbības padomes sēdē. Prognozējams, ka valdība par šo jautājumu varētu lemt februāra sākumā. 

Jau ziņots, ka Izglītības un zinātnes ministrija nolēmusi līdz šā gada augustam reorganizēt Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmiju, to pievienojot Latvijas Universitātei. Galīgais lēmums gan būs jāpieņem valdībai. Būs vajadzīgs arī Augstākās izglītības padomes atzinums.

Ministrija norāda uz nepieciešamību saglabāt reģionālās filiāles, turklāt tajās iecerēts nodrošināt tādu pašu studiju kvalitāti kā Latvijas Universitātes centrālajā studiju vietā. Savukārt premjers Māris Kučinskis (ZZS) aicināja izglītības un zinātnes ministru Kārli Šadurski ("Vienotība") reformas skaidrot jau nākamnedēļ paredzētajā koalīcijas partiju sēdē. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti