Dienas ziņas

Vai plānošanas reģioni ir vajadzīgi?

Dienas ziņas

Makšķerniekus plānais ledus nebiedē

Sāk skatīt krimināllietu par zādzībām no lūgšanu namiem

Balvos sāk skatīt krimināllietu par zādzībām no lūgšanu namiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 4 mēnešiem.

Balvu rajona tiesā sākta skatīt krimināllieta par 2012.gadā veiktajām zādzībām no lūgšanu namiem Latgalē. Toreiz noziedznieki no 23 pareizticīgo un vecticībnieku baznīcām nolaupīja vērtīgākās svētbildes. Lai arī laupītāji, Lietuvas pilsoņi, ir aizturēti, visas nozagtās svētbildes vēl nav izdevies atrast. Viena no cietušajām baznīcām ir Vīksnas Svētā Kņaza Vladimira pareizticīgo baznīca Balvu novadā, kuras draudzei dievnama iekārtu nācās atjaunot pilnībā.

20.gadsimta sākumā būvētā Vīksnas pareizticīgo baznīca no laupītāju rokas ir cietusi jau četras reizes. Pirms astoņiem gadiem tika nozagts viss baznīcas iekārtojums, un tas bija jāiegādājas no jauna. Par dievnamam saziedoto naudu ir nopirktas jaunas četras svētbildes, ar pagasta palīdzību uzbūvēti jauni baznīcas vārti. Ticīgie ļaudis baznīcā lūdzas arī par zādzību izdarītājiem, kas nav sapratuši nozieguma smagumu.

Par izdarīto grēku cilvēks saņems sodu ne tikai nākošajā dzīvē, bet arī jau šajā (..) Mēs nezinām, kur ir zagtās svētbildes. Labākajā gadījumā tās izdaiļo kāda kolekciju vai ir kāda interjera sastāvdaļa. Svētnīcas bagātības tiek vāktas pa maziem gabaliņiem (..) tas ir liels zaudējums, un viss nav mērāms ar naudas zīmēm. Protams, svētnīcām zaudējumi ir jākompensē ar kaut ko un tukšās vietas jāaizpilda,” saka Rēzeknes apriņķa prāvests, virspriesteris Vitālijs Teplovs.

Draudzes locekļi ir priecīgi, ka vismaz dažas nozagtās svētbildes ir izdevies atgūt. Baznīcas vecākā Ņina Andrejeviča svētnīcā ierodas katru brīvdienu, lai to sagatavotu lūgšanām. „Skaidrs, es raudāju, bet ko izdarīsi...tie zagļi, man liekas, bija atbraukuši un izsekojuši, cik ir baznīcā ikonu un ko tur zagt,” saka Vīksnas Sv. Kņaza Vladimira pareizticīgo draudzes vecākā Ņina Andrejeviča.

Aizvadītajos gados Latgalē kopumā ir reģistrēta 41 zādzība no vecticībnieku un pareizticīgo dievnamiem. Garnadžus piesaista pašas vērtīgākās 19.gadsmita svētbildes. Šie noziegumi izraisījuši plašu sabiedrības nosodījumu. „Protams, liels grēks. Viennozīmīgi. Dievs pats viņus sodīs, es domāju. Tas tā vienkārši nevar paiet,” saka Balvu iedzīvotāja Maija.

Viņai piekrīt Jānis, vēl viens Balvu iedzīvotājs. „Manuprāt, tas ir tikpat liels grēks kā cilvēkam nozagt (..) Baznīca ir visu īpašums un, ja tev nozog, tad tas ir mazāk svarīgi. Bet baznīcā ir visi ieguldījuši. Baznīca ir nozīmīgāka. Tur visi savu daļu ir atdevuši un visi būvējuši,” norāda Jānis.

Baznīcu apzadzējiem draud sods ar brīvības atņemšanu uz laiku no diviem līdz desmit gadiem ar mantas konfiskāciju. Pirmā krimināllietas izskatīšana tika atcelta, jo nebija ieradies viens no apsūdzamā aizstāvjiem, kā arī tiesas gaitā tika iesniegti jauni pierādījumi. Nākamā tiesas sēde paredzēta 24.martā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti