Panorāma

Aptur zāļu lieltirgotavas darbību

Panorāma

VVD aiztur maksājumu "Skonto"

NEPLP atlaišanai vāji argumenti

Atzīst, ka NEPLP atlaišanas argumentācija ir plašāka par oficiālo

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 11 mēnešiem.

Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) atlaišana, ko grib panākt Saeimas deputāti, ir bezprecedenta gadījums. Tas jau izpelnījies Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas bažas un aicinājumu respektēt mediju regulatora neatkarību. Daļa deputātu izvairās no argumentu skaidrošanas, bet citi atzīst, ka atlaišanas argumentācija ir plašāka par oficiāli pausto. Vēl citi domā, ka lēmumu varētu mainīt.

Viens no 11 Saeimas deputātu oficiāli paustajiem iemesliem, kādēļ no darba jāatlaiž elektroniskos medijus uzraugošā padome, ir rupjības, kas izskanējušas jauniešiem paredzētajā Latvijas Radio Pieci.lv programmā.

Saskaņā ar zināmo informāciju, NEPLP nav veikusi un neveic nekādas normatīvajos aktos paredzētās darbības, lai sodītu Pieci.lv un novērstu turpmākos Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma pārkāpumus.

Taču pārmetums nav vietā, jo padome jau piecas dienas pirms deputātu iesnieguma tapšanas, tūlīt pēc pirmās sūdzības par rupjībām ir pieprasījusi Latvijas Radio ierakstus un izvērtējumu atbilstoši pārkāpumu izskatīšanas nolikumam.

„Visas darbības notiek gana operatīvi, nav nekādas neattaisnotas novilcināšanas. Līdz ar to es neredzu nekādu pamatu, lai apšaubītu šīs lietas izskatīšanas objektivitāti,” saka NEPLP jurists Jānis Lielpēteris.

Vēl deputāti vaino padomi, ka tā atļāvusi „Radio Skonto Plus” 60% programmu veidot krievu valodā. Tas radījis nevienlīdzīgu attieksmi pret citām raidstacijām, un informatīvā kara apstākļos padomei būtu jāstiprina raidījumi latviešu valodā.

Padome atzīst – tai nemaz nav bijis iespēju rīkoties citādi. Pašu pieņemtā stratēģija nosaka, ka krievvalodīgu programmu veidošana šeit uz vietas Latvijā ir viens no veidiem, kā pretoties Krievijas propagandai. Atteikums būtu likuma pārkāpums, ko pārsūdzētu tiesā.

„Mēs nevaram voluntāri kaut kādu politisku apsvērumu dēļ to nedarīt, ja tas iet kopā gan likumu, gan ar nacionālo stratēģiju. Tas pats attiecas arī uz tiem nelaimīgajiem Krievijas kanāliem, jo mēs nevaram! Momentā būs klāt attiecīgo kanālu tiesību turētāji! Šie kanāli pilnīgi legāli darbojas visā Eiropas Savienībā, kā mēs labi zinām. Tas būs direktīvas pārkāpums, par ko maksās Latvijas nodokļu maksātāji,” norāda padomes priekšsēdētājs Ainārs Dimants.

Ja deputāti tiešām vēlas samazināt Krievijas propagandu, padome uzskata, ka tiem būtu jāatbalsta vairāki līdz šim iestrēguši lēmumi. Piemēram, par sabiedrisko mediju studijas izveidi Latgalē, par Eiropas Savienības direktīvas maiņu attiecībā uz Krievijas kanāliem un par Krievijas kanālu pastāvīga monitoringa paplašināšanu.

Daži deputāti, kuri parakstījuši padomes atlaišanas iesniegumu, apstiprina aizdomas, ka atlaišanas iemesli meklējami ārpus oficiāli nosauktajiem. „Mani argumenti ir plašāki nekā šajā iesniegumā minētie. Jo iesniegums – tas ir kolektīvs dokuments, kuru ir parakstījusi virkne deputātu. Acīmredzot, tas ir dokuments, uz kura pamata bija iespēja vienoties par to, ka mums tomēr ir nepieciešamas izmaiņas NEPLP sastāvā,” saka Latvijas Reģionu apvienības pārstāvis Mārtiņš Bondars.

Viņam piekrīt Saeimas deputāts Kārlis Šadurskis (''Vienotība''). „Es personīgi uzskatu, ka  Dimanta kungs netiek galā ar saviem pienākumiem, bet es nevaru spriest par pārējiem komandas locekļiem. Tāpēc mans ierosinājums noteikti būs veidot lēmumprojektu par katru locekli atsevišķi, lai nav šīs kolektīvās atbildības principa,” norāda Šadurskis.

Padomes atlaišanas ieceri Saeimā speciāli sasauktā divu komisiju kopsēdē ir plānots izskatīt ceturtdien.

Jau ziņots, ka jūnija vidū vairāku Saeimas frakciju deputāti parakstīja ierosinājumu atlaist visus NEPLP locekļus. Iesniegumu par NEPLP atlaišanu parakstījuši - Āboltiņa un Šadurskis no "Vienotības", Augusts Brigmanis, Andris Siliņš un Ingmārs Līdaka no Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS), Artuss Kaimiņš, Mārtiņš Bondars, Mārtiņš Šics un Dainis Liepiņš (Latvijas Reģionu apvienība).

NEPLP tiek pārmesta neefektīva rīcība ar budžeta naudu, krievu valodas pieaugums „Radio Skonto” un rupjības radio Pieci.lv. Elektronisko mediju uzraugs un arī abu sabiedrisko mediju pārstāvji gan atzinuši, ka pārmetumi ir nevietā.

Padomes vadītājs Ainārs Dimants uzskata, ka šis ierosinājums ir politiski motivēts.

Trešdien vakarā LTV «Sastrēgumstundas» speciālizlaidums - Kāds ir NEPLP atlaišanas plānu mērķis?

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti