Atbildīgo iestāžu vērtējumā Saeimas vēlēšanas norit mierīgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

14. Saeimas vēlēšanās nav pieredzētas būtiskas problēmas vēlēšanu norisē un tām nepieciešamo informācijas tehnoloģiju (IT) sistēmu darbā. Tāpat šajā dienā pārāk daudz darba nav bijis ne likumsargiem, ne Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB). Pastiprināti uzmanīt norises paredzēts arī pēc vēlēšanu iecirkņu slēgšanas.

Bažas par kādām provokācijām Latvijas kibertelpā 14. Saeimas vēlēšanu dienā nav piepildījušās, Latvijas Radio apliecināja informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" vadītājas vietnieks Varis Teivāns. Pēc viņa teiktā, "Cert.lv" turpinās uzraudzīt vēlēšanu norises tehnisko pusi gan līdz vēlēšanu iecirkņu slēgšanai, gan vēlēšanu rezultātu saskaitīšanas laikā.

"Cert.lv" vadītājas vietnieks Varis Teivāns
00:00 / 00:29
Lejuplādēt

Viņš arī paskaidroja par dažām vēlētāju reģistra sistēmas problēmām, ko piefiksēja: "Līdz šim bijuši trīs īslaicīgi pārtraukumi, kas neilga vairāk par 10 minūtēm, līdz ar to nav traucēts arī pats vēlēšanu process. Bija atsevišķas epizodes, kad aktivitāte [vēlēšanu iecirkņos] bija pietiekami liela, un, tā vienkārši skaidrojot, aizsardzības sistēmās skrūves bija pievilktas pārāk cieši un uz brīdi tika uzskatīts, ka leģitīmie pieprasījumi ir uzbrukums vēlētāju reģistra sistēmai. Taču šī ietekme bija īslaicīga un tas tika labots."

Šodien pastiprinātā režīmā darbību turpina arī KNAB. Tā pārstāve Agita Antonāne stāstīja, ka vēlēšanu dienā būtisku problēmu nav, taču aicina ziņot par iespējamiem Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma pārkāpumiem, tostarp apmaksātu politisko aģitāciju sociālajos tīklos un citviet internetā, politisko reklāmu tirdzniecībā esošos preses izdevumos, plakātiem pilsētvidē.

KNAB pārstāve Agita Antonāne
00:00 / 00:30
Lejuplādēt

"Līdz šim iedzīvotāji visbiežāk vērsuši KNAB uzmnību uz deputātu kandidātu komunikāciju sociālajos tīklos un reklāmām pilsētvidē, ko šodien aizliegts izvietot. Vairumā gadījumu KNAB nesaskata pārkāpuma pazīmes. Vienlaikus jāatgādina, ka šodien, vēlēšanu dienā, nav ierobežotas iespējas partijām, deputātu kandidātiem un ar partijām nesaistītiem cilvēkiem sociālajos tīklos publicēt neapmaksātu saturu," viņa teica.

Savukārt par politiskās aģitācijas materiālu savlaicīgu nenoņemšanu Valsts policijā sākti trīs administratīvo pārkāpumu procesi. Bet no sabiedriskās kārtības viedokļa vēlēšanu diena līdz vēlai pēcpusdienai ritējusi mierīgi, pastāstīja Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Ansis Pumpurs.

Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Ansis Pumpurs.
00:00 / 00:13
Lejuplādēt

Viņš norādīja: "Protams, ar atsevišķiem izņēmumiem. Ir bijušas cilvēkiem problēmas ar uzvedību. Kāds atnācis iereibis, izvērtusies kāda skaļāka diskusija, bet nekas tāds, lai būtu saucami pie atbildības."

Valsts drošības dienests priekšvēlēšanu periodā un līdz 1. oktobra pēcpusdienai saņēmis vairāk nekā 50 norādes par iespējamiem pārkāpumiem, tajā skaitā par vēlētāju izvēles prettiesisku ietekmēšanu. Vairums no saņemtajām norādēm esot citu institūciju kompetencē. Līdz šim Valsts drošības dienests nav sācis kriminālprocesus par iespējamām prettiesiskām darbībām 14. Saeimas vēlēšanās.

KONTEKSTS:

14. Saeimas vēlēšanās darbojas 1030 vēlēšanu iecirkņi, no kuriem 949 vēlēšanu iecirkņi atrods Latvijā, bet 81 vēlēšanu iecirknis – ārvalstīs.

14. Saeimas vēlēšanām reģistrēti 19 kandidātu saraksti, kuros uz 100 deputātu vietām parlamentā kopumā pretendē 1829 kandidāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti