Panorāma

Sprādzienā cietušajā mājā atgriezties nevēlas

Panorāma

Ministru prezidents izsaka neuzticību veselības ministrei

Kritizē vakcinācijas tempu

Ārstu biedrība kritizē Viņķeles demisijas pieprasījumu; atzīst gauso vakcināciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 4 mēnešiem.

Tas nav prāta darbs! Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") lēmumu pieprasīt veselības ministres Ilzes Viņķeles ("Attīstībai/Par!") demisiju komentē Latvijas Ārstu biedrība (LĀB). Arī Jauno ārstu asociācija uzskata, ka reālos darbus, kas saistīti ar vakcinēšanu, vajadzētu vērtēt vien pēc dažām nedēļām, ne tagad. Tikmēr Latvijas Ģimenes ārstu asociācija no ministrijas vadības bija gaidījusi straujāku rīcību pašreizējā krīzē.

Veselības ministrija otrdien, 5. janvārī, iepazīstināja ar vakcinācijas plāna jaunāko versiju, kas paredz no janvāra līdz martam pret Covid-19 vakcinēt vidēji 50 000 cilvēku nedēļā. Savukārt no aprīļa līdz jūnijam, kad prognozētais vakcīnu daudzums dubultotos, vakcinācijas kapacitāti esot bijis plānots kāpināt – nedēļas laikā vakcinējot 100 000 cilvēku, bet kopumā līdz jūlija sākumam aptverot 60% iedzīvotāju.

Vakcinācijas plānā redzams arī plānotais vakcīnu apjoms un to ražotāji. Kā redzams, Latvija likusi lielākās likmes uz "Astra Zeneca" vakcīnu. Tomēr šī vakcīna joprojām nav saņēmusi apstiprinājumu izmantošanai Eiropas Savienībā (ES). Veselības ministre Viņķele norādīja – tas bija ekspertu lēmums un tāds tas esot bijis vairumā Eiropas valstu.

"Tā ir piemērota masu vakcinācijai, pie tam novembra sākumā "Astra Zeneca" ar reģistrāciju pie finiša līnijas bija vistuvāk. Bet tā notiek – vai šāda stratēģija ir bijusi pareiza, mēs varēsim novērtēt sākotnēji mēneša griezumā un pusgada griezumā, bet tas, ko es aicinu, – nešaustīsim ekspertus," sacīja ministre.

Lai gan vakcinācijas plānā iecerēti 50 000 vakcinēto nedēļā, šobrīd vakcinācija rit gausi. No piegādātajām vakcīnām izlietoti vien 25%. Vakcīnas piegādātas 11 700 cilvēku vakcinēšanai, bet vakcinēti vien 2923 cilvēki, piemēram, pirmdien vakcīnas saņēma 678.

Latvijas Jauno ārstu asociācijas vadītājs Artūrs Šilovs uzskata, ka vakcinācijas temps ir pārāk lēns. Tomēr līdzšinējo sadarbību ar ministri viņš vērtē kā konstruktīvu. Premjera pieprasījums pēc ministres demisijas bijis negaidīts.

"Šobrīd ir ļoti sarežģīta situācija ar cilvēkresursiem, un ir grūti teikt, vai demisija kaut ko mainīs, bet vakcinācijas tempi ir vienīgais, ko mēs varam teikt, ka nav atbilstošā līmenī.

Bija nepieciešams pagaidīt pāris nedēļas, un, ja mēs redzētu, ka "Astras Zeneca" vakcīna tiešām netiek apstiprināta, un tas viss ieilgst vēl vairāk, tad noteikti varētu runāt, ka viss vakcinācijas plāns nav izdevies," teica Šilovs.

Viņķeles demisijas pieprasījumu par lielu kļūdu sauc Latvijas Ārstu biedrības vadītāja Ilze Aizsilniece.

"Mēs neredzam iemeslu, kāpēc būtu jāprasa viņas demisija. Arī Ārstu biedrība, – ne tikai es, bet arī citi valdes locekļi – neredz jēgu šim demisijas pieprasījumam. Arī tad, ja ir runa par vakcinācijas plānu – tas ļoti precīzi detalizēti veidots, lai nesanāk tā, ka vakcīnas tiek iepirktas un mēs būtu iztērējuši lieki naudu," klāstīja Aizsilniece.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācija norādīja, ka vakcinācijas plānu esot saņēmuši otrdien, 5. janvārī, tāpēc to nekomentēs, pirms asociācijas valde to būs izvērtējusi. Ģimenes ārstus satraucot vakcinācijas process paralēli ikdienas darbam.

"Laikam jau tomēr krīzes situācijā vajadzīgs rīkoties daudz straujāk. Un, ja ir kandidāts, kas varētu uzņemties atbildību un pieņemt lēmumus daudz straujāk, tad šajā situācijā tas būtu mums ieguvējs,"

uzskata Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.

Ģimenes ārstu asociācija veselības ministres darbu kopumā vērtē apmierinoši. Sadarbība esot bijusi lēna, tomēr abpusēji pieņemama.

KONTEKSTS:

Ministru prezidents izteicis neuzticību veselības ministrei Viņķelei un atbilstoši Sadarbības līgumam ir aicinājis partiju apvienību "Attīstībai/Par!" virzīt jaunu veselības ministra amata kandidātu. Premjers uzsvēra, ka jau kopš otrā pandēmijas uzliesmojuma cīnāmies ar sekām tam, ka neesam rīkojušies ātri un apsteidzoši. Vispirms iztrūcis plāns Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā, pēc tam arī Covid-19 vakcinācijas plāns.

Ministre Viņķele akceptējusi demisijas pieprasījumu, bet to vērtēja kā Kariņa mēģinājumu pārvirzīt atbildību un atrast vainīgo pie paša ne īpaši koordinētās un gludās krīzes vadības. Aizejošā ministre norādīja, ka eksperti strādā ar lielāku slodzi nekā premjers. Vakcinācijas plāns vēl vakar precizēts saskaņā ar  jaunāko informāciju par vakcīnu reģistrāciju.

Koalīcijas partneri jau pauduši atbalstu Kariņa rīcībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti