Panorāma

Helmuta stāsts iedvesmo "Labo darbu nedēļai"

Panorāma

"Saskaņas" mērķis nākamajās vēlēšanās - uzvarēt

Mediķi vēršas pret dezinformāciju

Ārste: Dezinformācija par medikamentiem un vakcīnām reāli apdraud jaundzimušo dzīvības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kamēr daudziem ārstiem nolaižas rokas, saskaroties ar aizvien jaunu dezinformācijas devu sociālajos tīklos un vārdiskiem uzbrukumiem par zinātnē balstītas medicīnas aizstāvēšanu, Valsts policija norāda – krimināllikumā nav paredzēta atbildība par viltus ziņu izplatīšanu.

Mediķi un Valsts policija bezspēcīgi pret dezinformācijas izplatītājiem
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Vārdiski uzbrukumi gan darba kabinetā, gan kibervidē kļuvuši par ikdienas sastāvdaļu tiem mediķiem, kuri publiskajā telpā runā par zinātnē un pierādījumos balstītas medicīnas nozīmi.

Punktu Rīgas Dzemdību nama ārstu pacietībai šobrīd pielicis sociālo tīklu vietnēs izplatītais vakcīnu un medikamentu drošības apšaubītāju video, kuros pausts it kā K vitamīna kaitīgums. Dzemdību nama vadītāja Santa Markova uzsvēra – uz 100 tūkstošiem zīdaiņu K vitamīns novērš 10 līdz 80 jaundzimušo nāvi. Latvijā tas ik gadu izglābj 2 līdz 15 jaundzimušo dzīvību.

Taču sociālo tīklu vietnēs izplatītajos vakcīnu un injekciju apšaubītāju video tiek īpaši uzrunāti jaundzimušo vecāki, kuriem tiek stāstīts par kaitīgiem medikamentiem. Dzemdību nama speciālisti to sauc par īstu kaitniecību.

“Es runāju par reālu apdraudējumu sabiedrībai, kad tiešām mēs varam zaudēt savus jaundzimušos Latvijā.

Mums demogrāfiskā situācija ir, kāda ir. Tieši katrs jaundzimušais mums ir milzīga vērtība, un mēs par to cīnāmies, sākot jau no ļoti agrīni neiznēsātiem bērniņiem,” uzsvēra Markova.

To, ka dezinformācijai ir sekas, mediķi redz un ar to saskaras ikdienā. Ik gadu aptuveni simt  jaunās māmiņas atsakās vakcinēt savu zīdaiņus. Šogad jau 87. Tieši mediķi visskaudrāk redz šīs atteikšanās sekas, kuru cena var būt zaudēta dzīvība

Rīgas Dzemdību nams pašlaik apsver vēršanos policijā. Tāpat plānots īpaši uzrunāt topošos un jaunos vecākus un skaidrot medikamentu un vakcīnu nozīmi.

Tikmēr Bērnu klīniskās universitātes (BKUS) slimnīcas pediatre Dana Isarova norādīja, ka dezinformācijas dēļ cieš ne vien pacienti, kas saslimst ar slimībām, ko var izskaust ar vakcīnām, bet arī mediķi. Ārsti, kas mēģina atspēkot dezinformāciju, saņem vārdiskus uzbrukumus gan kabinetā, gan kibervidē.

“Laikam sarūgtinošākais, ka tu ne no vienas puses kā mediķis šajā situācijā neesi pasargāts. Tev nav sajūtas, ka valsts kaut kā pastāvēs par tevi, ka viņa nokārtos juridiski to situāciju, principā tev pašam ir jāiet, par kaut ko jācīnās, kādam jāpierāda, ka šis cilvēks runā muļķības,” pauda Isarova.

Pēc katras publiskās uzstāšanās par zinātnē un pierādījumos balstītas medicīnas efektivitāti  mediķi saņem uzbrukumus kibervidē, norādīja pediatre. Tāpat notiekot pēc katra viltus ziņu atspēkojuma. Viņas pieredzē nav zināmi gadījumi, kad draudu izteicēji būtu sodīti.

Valsts policija norādīja, ka veic viltus ziņu monitoringu. Taču, ņemot vērā, ka par viltus ziņām vai dezinformāciju nav Krimināllikuma panta, arī tādu statistiku kopumā nevar izdalīt. Policija šādas darbības var skatīt kontekstā ar huligānismu likuma izpratnē – kas traucē darbu vai apdraud sabiedrību. Policija norādīja, ka tās redzeslokā vairākkārtīgi nonākusi arī tā pati organizācija, kas par kaitīgu dēvē arī K vitamīnu. No plašākiem komentāriem Valsts policija šobrīd atturējās.

Savukārt Kristīne Duņeca, kas vada vienu no vakcīnu apšaubīšanas vietnēm, telefonsarunā  norādīja, ka informācija, ko izplata organizācija, esot godīga un policijas uzsāktā lietvedība iepriekš izbeigta bez tālākas virzības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti