Dienas ziņas

Steidz mainīt pagaidu budžeta regulējumu

Dienas ziņas

Kanādas pārstāvji viesojas Nautrēnu vidusskolā

2 zīdaiņi mirst, nesaņēmuši obligāto poti

Mēneša laikā Bērnu slimnīcā miruši divi obligātās potes nesaņēmuši bērni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Mēneša laikā Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) miruši divi bērni, kuriem nebija savlaicīgi nodrošināta mūsdienīga medicīniskā aprūpe, infomē BKUS.

Viens no bērniem bija saslimis ar garo klepu un nomira smagu komplikāciju dēļ, jo nebija vakcinēts. Otrs bērns pēc mājdzemdībām nebija saņēmis obligāto K vitamīna devu, kā rezultātā radās asinsreces traucējumi un asinsizplūdums smadzenēs, kura dēļ bērns nomira.

BKUS atgādina, ka vakcīnas un K vitamīna ievade ir ārkārtīgi būtiski profilakses pasākumi, kuru galvenais mērķis ir bērnu mirstības samazināšana. Šie pasākumi tiek veikti pēc noteikta kalendāra, kura precīza ievērošana ir ļoti nozīmīga, lai pasargātu bērnus kritiskos attīstības posmos, kad risks ir pats augstākais. Slimību profilakse ir bērnu tiesības, par kuru ievērošanu ir līdzatbildīgi gan vecāki, gan medicīnas profesionāļi.

Abi nelaimes gadījumi varēja nenotikt, ja medicīnas jomā strādājošie un vecāki, rūpējoties par bērnu, ņemtu vērā mūsdienīgu, uz pierādījumiem balstītu, pārbaudītu medicīnisko informāciju un praksi, norāda BKUS.

Infektoloģe Dace Zavadska Latvijas Televīzijai stāstīja, ka garo klepu ierosina baktērija un mazulim tas nenozīmē vienkārši klepus lēkmes un nespēju ievilkt elpu. Ķermenītī viss burtiski uzsprāgst. "Plīst asisnvadi, plīst asisnvadi galvas smadzenēs, rodas asinsizplūdums acīs, lūzt ribas," teica Zavadska. Savukārt K vitamīnu var ievadīt gan muskulī, gan pilienu veidā – mutītē, ievērojot devas un laikus.

Par abiem zīdaiņu nāves gadījumiem uzrakstīti iesniegumi Veselības inspekcijai, lūdzot izvērtēt iesaistīto mediķu atbildību.

Dati liecina, ka pēdējo astoņu gadu laikā no slimībām, pret kurām ir pieejama vakcinācija, Latvijā miruši 15 bērni. 2010. gadā divi bērni mira no tuberkulozes, pēc gada piecu bērnu nāves cēlonis bija gripa – jaunākajam bija tikai astoņi mēneši. Pēc gada mira mēnesi vecs bērns, kurš nebija potēts pret garo klepu. Garais klepus bijis nāves cēlonis vēl diviem zīdaiņiem.

Slimnīcas mediķi izplatījuši atklāto vēstuli, uzrunājot vecākus, veselības nozares speciālistus un ikvienu, kuram rūp bērnu dzīvība un veselība Latvijā, cenšoties pievērst uzmanību uz profilakses pasākumu precīzu un laicīgu nodrošināšanu.

"Mēs, Latvijā, varam justies pateicīgi, ka spējam ieviest pasaules līmeņa sasniegumus medicīnā. Mēs varam būt pateicīgi, ka mūsu valsts un profesionāļi ir nodrošinājusi mums visaugstākās iespējas pasargāt savus ģimenes locekļus, jo sevišķi bērnus, no riska saslimt ar slimībām, kuru dēļ vēl pirms dažiem desmitiem gadu zaudējām miljoniem bērnus pasaulē. Kāpēc riskēt ar savu bērnu dzīvību? Kāpēc meklēt attaisnojumu bezdarbībai un apšaubīt vakcinācijas drošumu un efektivitāti? Cik bērniem vēl ir jāzaudē veselība vai pat dzīvība, lai mēs noticētu vakcinācijas efektivitātei un apzinātos kļūdaino lēmumu sekas?" vēstulē norāda BKUS speciālisti.

'Ir slimības, kuras nav iespējams izārstēt, bet ir slimības, kuras šodien, 21. gadsimtā, ir iespēja ne tikai izārstēt, bet arī novērst risku ar tām saslimt. Atsakoties no vakcinācijas, atkāpjoties no drošām, pārbaudītām un efektīvām ārstnieciskajām vadlīnijām, tieši mēs, pieaugušie un profesionāļi, apdraudam bērna dzīvību un bērna tiesības uz veselīgu dzīvi," norāda speciālisti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti