Arī otrajā iepriekšbalsošanas dienā vēlētāji aktīvāki nekā pagājušajās EP vēlēšanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Iespēju Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās nobalsot pirms oficiālās vēlēšanu dienas izmantojuši 4,34% vēlētāju jeb aptuveni 61 000 cilvēku. Neraugoties uz tehniskajām problēmām, kuru dēļ otrajā iepriekšējās balsošanas dienā vēlēt varēja tikai savā vēlēšanu iecirknī, nobalsojušo īpatsvars ir lielāks nekā EP vēlēšanās 2014.gadā.

Aktivitāte - lielāka

Galvenā iepriekšējās balsošanas priekšrocība šajās vēlēšanās ir tā, ka iedzīvotājiem paredzēta iespēja doties uz jebkuru vēlēšanu iecirkni un tajā uz vietas piereģistrēties. Tomēr tehnisku problēmu dēļ nobalsot citā iecirknī ceturtdien nebija iespējams.

Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) sekretārs Ritvars Eglājs medijiem pastāstīja – neraugoties uz tehniskajām problēmām, vēlētāji pirmajās iepriekšējās balsošanas dienās bijuši aktīvāki nekā EP vēlēšanās 2014.gadā. Šogad pirmajā dienā, 22.maijā, aktivitāte bija būtiski augstāka – par veselu procentpunktu – nekā 2014.gadā.

Arī otrajā diena, kad balsot varēja tikai savā iecirknī, aktivitāte bija lielāka: šogad otrajā dienā pie vēlēšanu urnām devās 1,8% balsstiesīgo, 2014. gadā tie bija 1,6%.

Informācija CVK mājaslapā liecina, ka visaktīvāk pilsoņi balsoja Rīgas reģionā - līdz otrās dienas beigām balsi bija atdevuši 6,23% balstiesīgo. Bet kūtrāki bijuši iedzīvotāji Latgalē, kur vēlētāju aktivitāte ir 2,55%.

Sašutuši par izmaiņām

“Nestrādā serveris. Esmu lūgta nākt vēlāk vai citu dienu, kas varbūt pat nebūs iespējams, jo biju ieplānojusi balsot šajā brīdī,” LTV atzina vēlētāja Katrīna.

“Žēl ir komisijas vadītājas, kurai jāuzklausa ikviena neapmierinātā vēlētāja dažādas replikas. Tiešām jūtam viņai līdzi. Cerams, tuvākajā laikā sakārtos šo sistēmu, jo tas ir ļoti bēdīgi,” sacīja vēlētāja Inga.

Problēmas sākās līdz ar iecirkņu atvēršanu, un iecirkņu darba laika beigās pulksten 12.00 sistēma joprojām nedarbojās.

Rīgas 1. vēlēšanu iecirknī vienā gadījumā gan esot izdevies vēlētāja iecirkni nomainīt. Tomēr iecirkņa komisijas vadītāja Gita Grīnberga-Gulbe izskaitījusi, ka atraidīt nācies 177 vēlētājus.

“Tas nav normāli. Ja reiz tas bija paredzēts, tam bija arī jānotiek. Cilvēki pirmkārt nesaņēma uzaicinājumus. Tas ir viens. Tad piedāvāja iespēju nobalsot jebkurā iecirknī. Cilvēki to izmantoja. Mēs nevaram runāt par aktivitāti,” sacīja Gita Grīnberga-Gulbe.

Paziņojumu par problēmām sistēmā komisija neizplatīja uzreiz tāpēc, ka sākumā bijušas cerības informācijas apmaiņu starp iecirkņiem atjaunot.  

KONKTEKSTS:

Iepriekšējā nobalsošanā Eiropas Parlamenta vēlēšanās 23. maijā konstatēti traucējumi vēlēšanu iecirkņu tiešsaistes datu apmaiņas sistēmā, līdz ar to nobalsot citā iecirknī, nevis iecirknī, kurā vēlētājs ir reģistrēts, nebija iespējams.

22. maijā – Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu iepriekšējās balsošanas pirmajā dienā – Latvijā nobalsojuši 2,56% balsstiesīgo.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti