Apturēts PVN izkrāpēju un naudas atmazgātāju grupējums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 9 mēnešiem.

Šī gada augustā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas amatpersonas apturēja noziedzīgu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) izkrāpšanas shēmu, kurā bija iesaistīti septiņi reāli strādājoši un vismaz 50 fiktīvi uzņēmumi. Valsts budžetam nodarīto zaudējumu apjoms ir aptuveni divi miljoni eiro. Lietas izmeklēšanā viena persona ir apcietināta.

VID informēja, ka noziedzīgā shēma darbojās no 2016.gada janvāra līdz 2018.gada jūnijam. Iesaistītie izvairījās no PVN nomaksas, kā arī legalizēja noziedzīgi iegūtus finanšu līdzekļus, tādejādi nodarot valsts budžetam zaudējumus aptuveni divu miljonu eiro apmērā.

Izmeklēšanā noskaidrots, ka savstarpēji saistītas personas bija izveidojušas uzņēmumu darījumu ķēdes. Noziedzīgais nodarījums tika realizēts elektropreču tirdzniecības jomā, priekšnodoklī iekļaujot darījumus, kuros kā realizējamā prece bija datoru SSD cietie diski, par kuriem darījumos netiek piemērota apgrieztā jeb reversā PVN maksāšanas kārtība.

Noziedzīgajā shēmā bija iesaistīti septiņi reāli strādājoši uzņēmumi un vismaz 50 uzņēmumi ar fiktīva uzņēmuma pazīmēm. Šim nolūkam par Latvijas uzņēmumu amatpersonām galvenokārt tika reģistrēti Baltkrievijas pilsoņi. Savukārt noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizēšana notika, izmantojot ne tikai Latvijas, bet arī Čehijas un Polijas kredītiestādēs atvērtos norēķinu kontus, slēpjot un maskējot patiesā labuma guvējus.

Izmeklēšanā Nodokļu un muitas policija veica 35 kratīšanas kriminālprocesā iesaistīto personu dzīves vietās, automobiļos, birojos un noliktavās. Kratīšanu laikā atrasti un izņemti kriminālprocesam nozīmīgi pierādījumi – zīmogi, internetbankas kodu kalkulatori un kodu kartes, datori, mobilie telefoni un grāmatvedības dokumenti.

Saistībā ar organizētā noziedzīgā grupējuma darbībām Nodokļu un muitas policijā sākts kriminālprocess par izvairīšanos no nodokļu nomaksas, ja ar to nodarīti zaudējumi valstij lielā apmērā, un par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, ja tā izdarītas lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa. Viena persona atzīta par aizdomās turēto, kurai piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums. Šī persona iepriekš bijusi tiesāta par krāpšanu un noziedzīgi iegūtas mantas iegādāšanos, glabāšanu un realizēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti