Dienas ziņas

Eiropas Savienība plāno palīdzēt Rietumbalkānu valstīm integrēties

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Gatavojas bioloģisko atkritumu šķirošanai

Saldū pilotprojektā ar ventilējamiem groziņiem un komposta maisiņiem mācās šķirot bioatkritumus

No nākamā gada bioloģisko atkritumu šķirošana būs obligāta. Tā kā jauni ieradumi prasa laiku, jau šobrīd notiek dažādas kampaņas, kā to darīt pareizi un ērti. Viens no tiem ir pilotprojekts "Bio cikls", kurā iesaistīti aptuveni 5000 iedzīvotāju no vairākām pašvaldībām. Projektā iesaistīto Saldus iedzīvotāju attieksme pret šādu, vēl aktīvāku šķirošanu ir atbalstoša un viņi saka "jā".  

"Ja mēs pareizi šķirojam, tad nekas tur nepaliek tai atkritumu grozā," saka pilotprojekta vadītāja Ilze Kļava, rādot, ka, pareizi darot, nešķirojamo atkritumu paliek maz.

Lai arī, piemēram, stiklu un plastmasu, iespējams likt atsevišķi ir jau sen, statistika Dienvidkurzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionā, kurā ietilpst Liepāja, Dienvidkurzemes, Saldus novads un daļa Kuldīgas novada, liecina, ka poligonā no šīm vietām nonāk aptuveni 70% nešķirotu sadzīves atkritumu.

Bioatkritumu šķirošana Saldū
Bioatkritumu šķirošana Saldū

Tā kā bioloģiski noārdāmo pārpalikumu likšana atsevišķi ir jauna iespēja, obligāta no nākamā gada, kustība "Bio cikls" uzsākusi pilotprojektu, tajā izglītojot un iepazīstinot iedzīvotājus, kā tos pareizi šķirot.

"Nu tā jau ir milzīga skāde, jo tā statistika rāda, ka 40% no vispārējiem atkritumiem ir bioloģiskie. Un tagad to visu ved uz lielo poligonu un aprok.  Tas jau ir absurds, tas ir ārprāts," norādīja Ilze Kļava.

Pilotprojektā iesaistīti ap 5000 iedzīvotāju no Liepājas, Grobiņas, Saldus, Cēsu un Ropažu novada.

Viņi saņems ventilējamus groziņus un kompostējamus bio maisiņus, kuros ievietoti, šādi atkritumi izžūst, mazinās smakas un mušiņas, tāpēc arī, nonākot kopīgajā brūnajā konteinerā, saturs nesmakos.

Projekts ilgs līdz nākamā gada janvāra beigām.

"Mēs, pirmkārt, monitorēsim apjomu, cik kura pašvaldība sašķiro, to varēs noteikt pēc atkritumu svara un pēc konteineru piepildītības. Otrkārt, divas reizes projekta gaitā mēs veiksim morfoloģiskās analīzes, kur mēs vērtēsim, kāda ir iedzīvotāju šķirošanas kultūra, vai tā mainās un vai tā uzlabojas tad, ja mēs viņam iedodam ērtu un saprotamu instrumentu," skaidroja pilotprojekta "Bio cikls" autore Zanda Briķe.

No Saldus šai projektā piedalās piecu daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji.

"Tas taču pats par sevi saprotams, man liekas, ka jebkurš normāls cilvēks saprot, ka tā jādara. Nav jau tā, ka mēs lejam tur pusgrāpi zupas ārā un puskukuli maizes metam projām, cenšamies to, kas ēdams, apēst," sacīja saldenieks Arnis Dūriņš.

"Jāsāk, sen jau vajadzēja visu šķirot, būs viss tīrāks vismaz," pārliecību pauda saldenieks Pēteris Bakevics.

Kā ar bioloģiski noārdāmo atkritumu šķirošanu veiksies pilotprojektā iesaistītajiem, vēl pāragri spriest.

"Man jau ir uztraukums vienkārši par to, ka viņš stāv tur tā vaļā, ka tur var katrs iemest, ko grib. Man par to ir uztraukums, vai tas tā būs, vai tur būs normāli, vai kāds garāmgājējs neiemetīs kaut ko, bet principā es domāju, ka mājas cilvēki visi ir tādi, kas šķiros," atzina SIA "AL Nami" pārstāve Aina Lūsēna.

SIA "Liepājas RAS" (Reģiona atkritumu saimniecība) valdes loceklis Normunds Niedols savukārt norādīja, ka pilotprojekta mērķis ir, "lai saprastu atrast labākos paņēmienus; ja iedzīvotājiem būs vēlme, gribēšana, tad operatoriem būs pienākums nodrošināt šīs iespējas. Ja iedzīvotāji tiešām labi, tīri šķiros, tad operatori savāks, protams, par lētāku maksu. Likums nosaka, ka ar nākamo gadu šī cenu starpība ir 40%".

Eiropas Komisija ir izvirzījusi mērķi, ka dalībvalstīs no 2035. gada poligonos varēs apglabāt ne vairāk kā 10% no sadzīves atkritumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti