Panorāma

Nepienācīgi apsaimniekojot mežus, laiž garām miljonus

Panorāma

Panorāma

Jelgavas novads – joprojām bez mēra

Bijušais Jelgavas novada mērs Lasmanis aicina atlaist pašvaldības domi

Pagājuši jau gandrīz divi mēneši, kopš Jelgavas novada pašvaldības priekšsēdētāja amatu pameta Madars Lasmanis. Taču jaunu mēru domes deputātiem no sava vidus joprojām nav izdevies izraudzīties. Pašvaldību lietu ministre pašlaik vēl neredz pamatu domes atlaišanai, bet pats Lasmanis aicina ministriju un Saeimu spert šādu soli.

ĪSUMĀ:

  • Jelgavas novada mērs Lasmanis atkāpās gandrīz pirms diviem mēnešiem.
  • Jauns pašvaldības vadītājs joprojām nav ievēlēts.
  • Pašvaldību lietu ministre pašlaik vēl neredz pamatu domes atlaišanai.
  • Arī Saeimas Pašvaldību lietu komisijas vadītājs pagaidām tikai grib noskaidrot situāciju.
  • Novada domes pagaidu vadītāja Vītola gatava uzņemties domes priekšsēdētajas pienākumus.
  • Vītolu gatavi atbalstīt divu partiju pārstāvji, bet vienprātības neesot viņas pašas partijā.
  • Bijušais novada vadītājs mudina atlaist domi.

Ministre neredz pamatu domes atlaišanai

Pašvaldību likums paredz – ja pašvaldība divu mēnešu laikā nav ievēlējusi domes priekšsēdētāju, Saeima ar īpašu likumu var šo domi atlaist. Taču tās ir Saeimas tiesības, nevis pienākums.

Reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa ("Jaunā Vienotība") ceturtdien, 30. maijā, raidījumā "Rīta Panorāma" pauda viedokli – pagaidām atlaišana nav nepieciešama.

"Jelgavas novada dome ir darboties spējīga, tā pilda savas funkcijas, domes sēdes sanāk, vietniece pilda visus priekšsēdētājam noteiktos pienākumus, kā to uzliek likums, un darbojas atbilstoši likumam un savām funkcijām," norādīja ministre.

"Kamēr tur nav citu pārkāpumu, tikmēr šādā veidā arī dome var darboties," sacīja ministre.

Saeimas komisija sola rūpīgi sekot notikumiem Jelgavas novadā

Arī Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas darbakārtībā vismaz pagaidām nav Jelgavas novada domes atlaišana. Bet parlamentārieši sola rūpīgi sekot Jelgavas pusē notiekošajam.

"Es arī varētu aizbraukt ar komisijas locekļiem vai pats uz Jelgavas novadu un izrunāt, kāda tur ir situācija. Tas būtu pirmais solis.

Ja mēs redzam, ka viņi absolūti nevar, tad vajadzētu noskaidrot, ko un kā," pauda Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs Oļegs Burovs.

Pagaidu vadītāja gatava uzņemties domes priekšsēdētajas pienākumus

Kopš Madara Lasmaņa atkāpšanās domes priekšsēdētāja pienākumu izpildītāja ir līdzšinējā mēra vietniece Ilze Vītola.

Viņa atklāja, ka "šobrīd politiskās sarunas notiek, bet galvenais uzsvars uz to, ka dome savu darbu šobrīd nodrošina, domes sēdes notiek, deputāti nodrošina kvorumu, lēmumi tiek pieņemti, notiek lēmumu izpildes kontrole".

Jautāta, vai ir iezīmējušies jau kādi mēra kandidāti, Vītola atbildēja: "Man tādu detalizētu ziņu nav!"

Taču viņa pauda gatavību uzņemties pastāvīgi vadīt pašvaldību.

Vienprātības par nākamo mēru neesot

Vītolas pārstāvētajai Zemnieku savienībai Jelgavas novadā ir sešas vietas.

Pēc LTV rīcībā esošas informācijas viņu atbalstīt būtu gatavi arī trīs Latvijas Reģionu apvienības (LRA) deputāti un divi Nacionālās apvienības pārstāvji. Tātad kopā 11 balsis no 19, kas ļautu izveidot vairākuma koalīciju.

"Mēs esam gatavi Vītolas kundzi noteikti atbalstīt.

Šobrīd tas vairāk jautājums viņai un viņas kolēģiem, jo tā elementārā matemātika, kā jau es teicu – sanāk!" sacīja Jelgavas novada domes deputāts Dainis Liepiņš (LRA).

Viņš gan pauda, ka pašā Zemnieku savienībā nav vienotas nostājas, "tur visu laiku bijis tā, ka viņiem dažādos jautājumos ir dažādi viedokļi, nav tādas frakcijas vienprātības. Bet nu tā ir katras partijas iekšējā lieta".

Pats Lasmanis gan pauda, ka "kolēģi tādas konstruktīvas sarunas neved. Nezinu, viens uz otru ir apvainojušies vai nevēlas sadarboties. Šobrīd pat arī tie, kas izskan kā potenciālie kandidāti, tādas sarunas nav bijušas, ka vajadzētu par vienu, otru vai trešo balsot. Līdz ar to – divus mēnešus kolēģi pavadījuši nelietderīgi."

Bijušais novada vadītājs mudina atlaist domi

Lasmanis uzskata – Jelgavas novada dome nespēj ne vien atrast jaunu priekšsēdētāju, bet arī veikt ikdienas darbu, jo daudzi būtiski jautājumi tiekot atlikti.

"Dome neskata budžeta grozījumus, kas bija sagatavoti, bet dome nespēj vienoties. Dome neskata investīciju plāna grozījumus, kas bija sagatavoti un kuri bija jāvērtē. Dome atlika virkni infrastruktūras projektu, respektīvi, ceļu, ielu un citus būvdarbus, jo nav politiskās vienošanās," sacīja Lasmanis.

"Nav panākta vienošanās un nav, kas ved sarunas ar valstspilsētu Jelgavu par apvienoto atkritumu apsaimniekošanas reģionu izveidi," viņš piebilda.

Tādēļ Lasmanis mudina reģionu ministriju un Saeimu par domes atlaišanu lemt jau tagad, nevis pēc pusgada, kad, viņaprāt, sāks buksēt darbs pie nākamā gada budžeta.

KONTEKSTS:

Kopš 3. aprīļa, kad par atkāpšanos paziņoja līdzšinējais domes priekšsēdētājs Madars Lasmanis ("Latvijas attīstībai"), ir pagājuši gandrīz divi mēneši. Šajā laikā aizvadītas vairākas, tostarp ārkārtas domes sēdes, taču jautājums par domes vadību tajās nav bijis iekļauts.

Domes deputāti līdz šim nav spējuši vienoties par nākamo mēru, bet kā reālākā kandidāte ir pašreizējā domes priekšsēdētāja vietniece Ilze Vītola (Latvijas Zemnieku savienība).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti