Mārupes mēram par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu piespriež 18 900 eiro sodu

Par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, prettiesiski izmaksājot atvaļinājuma kompensācijas, Mārupes novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ence (Latvijas Reģionu apvienība) ticis pie pamatīgas soda naudas un varētu zaudēt arī amatu pašvaldībā.

Vēl pirms novadu apvienošanas, būdams toreizējā Babītes novada domes priekšsēdētājs un uzņēmuma "Babītes siltums" kapitāla daļu turētājs, Ence, atsaucot no amata kādu "Babītes siltuma" valdes locekli, nolēmis izmaksāt viņam kompensāciju par neizmantoto atvaļinājumu – vairāk nekā 37 500 eiro.

Pirms trīs gadiem Latvijas Televīzija par to jau ziņoja, un toreiz Andrejs Ence vērienīgās kompensācijas izmaksu skaidroja šādi: "Mums valdes loceklis uzņēmumā dzīvoja un tikpat kā gulēja. Viņš atvaļinājumos negāja, dega par uzņēmumu! Es viņu ar dzīšanu nevarēju aizdzīt atvaļinājumos. Viņam vairāk nekā 10 gadu garumā bija sakrājušās 284 dienas neizmantotā atvaļinājuma."

Tomēr Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) ieskatā izmaksa bijusi prettiesiska un pret Enci sāka kriminālprocesu par iespējamu dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisījusi smagas sekas.

Rīgas rajona tiesa otrdien, 30. janvārī, viņu atzina par vainīgu, piemērojot 18 900 eiro lielu soda naudu, kā arī atņemot tiesības divus gadus ieņemt amatpersonu amatus valsts un pašvaldību iestādēs. Tiesa pilnībā arī apmierināja cietušās SIA "Babītes siltums" materiālā kaitējuma kompensācijas pieprasījumu 37 561 eiro apmērā.

Ja spriedums stāsies spēkā, Encem amats pašvaldībā būs jāatstāj.

Politiķis sarunā ar Latvijas Televīziju norādīja, ka tiesas lēmumam nepiekrīt un pēc pilnā sprieduma saņemšanas lems par tā pārsūdzēšanu. 

Spriedumu vēl var pārsūdzēt otrās instances tiesā.

KNAB kriminālprocesu sāka 2021. gada 4. novembrī. KNAB toreiz informēja, ka saskaņā ar savāktajiem pierādījumiem amatpersona, atsaucot no amata pašvaldības kapitālsabiedrības valdes locekli, bez tiesiska pamata nolēma izmaksāt neizmantoto atvaļinājumu kompensāciju, proti, ignorēja kapitālsabiedrību valdes locekļu darbību reglamentējošo normatīvo regulējumu, kas neparedz valdes locekļu tiesības uz atvaļinājumu un neizmantotā atvaļinājuma kompensēšanu.

Tādā veidā valsts amatpersona Babītes novada pašvaldības kapitālsabiedrībai nodarījis mantisko zaudējumu 37 561 eiro apmērā.

Kā liecina "Firmas.lv" informācija, uzņēmums "Babītes siltums" reģistrēts 1993. gadā. Uzņēmums tagad pilnībā pieder Mārupes novada domei. "Babītes siltums" laikā no 2017. līdz 2020. gadam strādājis ar zaudējumiem. 2021. gadā apgrozīts 1 205 031 eiro un strādāts ar 35 058 eiro peļņu.

LETA arhīvs liecina, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) 2021. gadā aicināja toreizējo Babītes novada domi novērst pārkāpumus uzņēmumā "Babītes siltums", kas tika identificēti pašvaldības pasūtītājā auditā par 2017.–2019. gadu.

Kā norāda VARAM, auditori "Babītes siltuma" darbībā un tā pārraudzībā ir konstatējuši būtiskus pārkāpumus, piemēram, nav izstrādāta vidēja termiņa darbības stratēģija, uzņēmumā netiek veikta budžeta plānošana un kontrole, netiek nodrošināta informācijas atklātība.

Nebija izstrādāta iepirkumu uzraudzības kārtība, kā arī tika pieļauta virkne citu pārkāpumu. Ministrija no auditoru ziņojuma ir secinājusi, ka pārkāpumus laika periodā no 2017.–2019.gadam ir pieļāvusi ne tikai kapitālsabiedrības valde un kapitāla daļu turētājs – tā brīža domes priekšsēdētājs Ence, bet arī Babītes novada dome kā kapitālsabiedrības dalībnieks.

Babītes novada dome nolēma veidot komisiju, kas vērtēs "Babītes siltuma" valdes un uzņēmuma kapitāla daļu turētāja Ences darbības efektivitāti un tiesiskumu.

Mārupes novads ir administratīvi teritoriālās reformas gaitā 2021. gada 1. jūlijā izveidota Latvijas pašvaldība, kurā tika apvienots Mārupes novads un Babītes novads.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti