LTV: Bijušo Babītes mēru Enci rosina apsūdzēt par teju 38 000 eiro nelikumīgu izmaksāšanu atvaļinājuma naudā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) rosinājis prokuratūrai uzsākt kriminālvajāšanu pret kādreizējā Babītes novada pašvaldības kapitālsabiedrības uzņēmuma "Babītes siltums" kapitāla daļu turētāja pārstāvi, bijušo novada mēru Andreju Enci (Latvijas Reģionu apvienība) par iespējamu dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, nelikumīgi izmaksājot gandrīz 38 tūkstošu eiro atvaļinājuma kompensāciju, tādējādi nodarot mantisko zaudējumu pašvaldības kapitālsabiedrībai, informēja KNAB.

KNAB pirmstiesas izmeklēšanā iegūtie pierādījumi liecina, ka Babītes novada pašvaldības kapitālsabiedrības kapitāla daļu turētāja pārstāvis, atsaucot no amata šīs kapitālsabiedrības valdes locekli, bez tiesiska pamata, proti, ignorējot kapitālsabiedrību valdes locekļu darbību reglamentējošo normatīvo regulējumu, kas neparedz valdes locekļu tiesības uz atvaļinājumu un neizmantotā atvaļinājuma kompensēšanu, nolēma izmaksāt Babītes pašvaldības kapitālsabiedrības valdes loceklim neizmantoto atvaļinājumu kompensāciju.

KNAB norādīja, ka valsts amatpersona 2019. gada 17. aprīlī, atsaucot no amata kapitālsabiedrības valdes locekli, bez tiesiska pamata

nolēma izmaksāt šim valdes loceklim neizmantoto atvaļinājumu kompensāciju par laika periodu no 2004. gada 27. septembra līdz 2019. gada 17. aprīlim. Tādā veidā valsts amatpersona Babītes novada pašvaldības kapitālsabiedrībai nodarījis mantisko zaudējumu 37 561,84 eiro apmērā.  

KNAB kriminālprocesu uzsāka 2021. gada 4. novembrī aizdomās par iespējamu Krimināllikuma 318. panta trešajā daļā noteiktā noziedzīgā nodarījuma – dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisījusi smagas sekas – izdarīšanu. 

Līdzīga summa – gandrīz 38 000 eiro – parādījusies kādreizējā Babītes novada domes auditā par pašvaldības uzņēmumu “Babītes siltums”, kur figurējis arī līdzīgs gadījums par neizmantoto atvaļinājumu kompensāciju. Toreiz dome nolēma veikt auditu “Babītes siltumā” par laika periodu no 2017. līdz 2019. gadam.

Audita rezultāti atklāja dažādus trūkumus grāmatvedībā un lietvedībā. Piemēram, uzņēmumā nebija izstrādāta vidēja termiņa darbības stratēģija, netika veikta budžeta plānošana un kontrole, nebija izstrādāta iepirkumu uzraudzības kārtība, valde iecelta bez konkursa. Auditori arī toreiz pievērsa uzmanību kādam gadījumam, kad no amata atsaukts bijušais valdes loceklis kompensācijā par neizmantoto atvaļinājumu saņēmis gandrīz 38 000 eiro. 

Auditā vērtētajā laika periodā kapitāldaļu turētājs šajā pašvaldībai 100% piederošajā uzņēmumā bija toreizējais Babītes novada un tagadējais Mārupes novada mērs Ence. 

Kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu izmaksāta Babītes novada pašvaldības uzņēmuma "Babītes siltums"valdes loceklim Valdim Kalniņam pēc atsaukšanas no amata, lai gan valdes locekļiem tiesības uz šādu kompensāciju nav. 

Latvijas Televīzijai otrdien sazinoties ar Enci, politiķis norādīja, ka šo lietu nedrīkst komentēt.

"Es jums nevaru atbildēt. Par šo lietu nedrīkstu atbildēt," sacīja Ence. 

Ence šobrīd ir Mārupes novada domes priekšsēdētājs un domē opozīcijas deputāts Aivars Osītis aģentūrai LETA norādījis, ka, viņaprāt, Encem, kurš pārstāv pozīcijā esošo Latvijas reģionu apvienību, būtu jāatkāpjas no amata. 

KNAB, nosūtot krimināllietas materiālus Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai, noslēdzis pirmstiesas izmeklēšanu. Pašlaik prokuratūrai kā procesa virzītājai jālemj par krimināllietas turpmāko virzību.

KNAB vērš uzmanību, ka jebkurā kriminālprocesā iesaistītajām personām ir tiesības uz aizstāvību, un atgādina, ka nevainīguma prezumpciju piemēro visos kriminālprocesa posmos – sākot no brīža, kad persona tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta, līdz brīdim, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā tiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti