Rinkēvičs par Jūrmalas caurlaižu lietu: Tas vienkārši jāpieņem

"Tas ir vienkārši jāpieņem," par Satversmes tiesas (ST) spriedumu Jūrmalas caurlaižu lietā izteicās Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, kurš dzimis un joprojām dzīvo Jūrmalā. Arī prezidenta rezidence atrodas šajā kūrortpilsētā, taču tā kā prezidents pārvietojas ar NBS Militārās policijas nodrošinātu transportlīdzekli, kas ir operatīvais transportlīdzeklis, caurlaide tam iebraukšanai Jūrmalā nav vajadzīga, LSM.lv norādīja Valsts prezidenta kancelejā.

Gan prezidents, gan premjere Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība") žurnālistiem pēc iknedēļas tikšanās nekomentēja Satversmes tiesas spriedumu, kas par nepamatotu atzina toreizējā pašvaldību lietu ministra rīkojumu apturēt Jūrmalas domes lēmumu palielināt iebraukšanas maksu pilsētā līdz 3 eiro un piemērot to visu gadu. 

"Politiķi nevar komentēt tiesas spriedumus, varu tikai personisko viedokli izteikt – es nezinu nevienu citu pašvaldību, kas iekasē maksu par iebraukšanu savā teritorijā. Tiesa vienmēr vērtē juridiskos aspektus, nevis sociālos vai emocionālos. Jo emocionāli, protams, nevienam nav patīkami, ka uz Jūrmalu vari doties, tikai samaksājot konkrētu summu," atzina Siliņa.

"Tas vairāk noteikti ir Jūrmalas politiķu uzdevums izvērtēt šo aspektu. Tie laiki, kad uzskatījām, ka Jūrmala ir ārvalstu viesu un koncertu vieta, ir pagājuši.

Ir laiks arī paskatīties, ka Jūrmalas iedzīvotājiem un tiem, kas bieži brauc ciemos pie Jūrmalas patstāvīgajiem iedzīvotājiem (..) būs jāmaksā šī maksa. Nu, nepatīkami, es teikšu, protams, emocionāli, bet juridiski paļaujos uz Satversmes tiesas spēju analizēt šādus lēmumus," pauda Siliņa.

Arī prezidents izvairīgi izteicās par spriedumu:

"Es kā dzimis un praktizējošs jūrmalnieks atturēšos komentēt Jūrmalas domes lēmumu – man tur vēl jādzīvo. Kā Valsts prezidents es pilnīgi noteikti nekomentēšu tiesas lēmumu – tas ir respektējams."

Rinkēvičs pievienojās premjeres teiktajam, ka tiesa ir vērtējusi, ņemot vērā visus tiesiskos aspektus.

Ja kāda cita pašvaldība diskutēs un lems par caurlaides ieviešanu, to varēs vērtēt gan atbildīgā ministrija, gan sabiedrība un nepieciešamības gadījumā arī tiesa, turpināja prezidents.

"Iebraukšanas maksa vēsturiski ir bijusi ļoti ilga, parasti gan tikai vasarā, tagad noteikta uz gadu. Ir Jūrmalas domes pamatojums, kādēļ tas tā ir, tas ir vērtēts, tas ir atzīts par tiesisku gan no Satversmes tiesas viedokļa raugoties, gan Jūrmalas dome ir nolēmusi iekasēt 3 eiro no [nākamā gada] 1. februāra. Tas ir vienkārši jāpieņem, kā mēs to darām tiesiskā valstī," norādīja prezidents.

Rinkēvičs atzina, ka šis jautājums bijis visgrūtākais aptuveni pusstundu ilgajā preses konferencē, jo tas skar viņu gan kā prezidentu, gan kā jūrmalnieku. "Var dažreiz gadīties pat interešu konflikts manā galvā," piebilda prezidents.

KONTEKSTS:

Jūrmalas dome 2021. gada 30. septembrī pieņēma grozījumus saistošajos noteikumos, kas paredzēja celt iebraukšanas maksu līdz 3 eiro un to piemērot visa gada garumā no 2022. gada 1. aprīļa. Taču Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija secināja, ka Jūrmalas dome nav spējusi pamatot būtisku tranzīta satiksmes palielinājumu pilsētas teritorijā, tādējādi dome nevarēja arī pamatot vajadzību palielināt nodevu un pagarināt tās maksāšanas periodu.

Toreizējais ministrs Artūrs Toms Plešs noteikumus apturēja, bet Jūrmalas pašvaldība vērsās Satversmes tiesā, kas šā gada 27. novembrī atzina, ka Pleša rīkojums bija nepamatots. 

Dienu pēc ST sprieduma Jūrmalas dome nolēma, ka 3 eiro par iebraukšanu pilsētā būs jāsāk maksāt no 2024. gada februāra un nodeva būs spēkā visa gada garumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti