Panorāma

Projekts "Rail Baltica" iestrēdzis valdības gaiteņos

Panorāma

Panorāma

Ķīmiķu trūkums ar katru gadu palielinās

Ķīmiķu trūkums Latvijā ar katru gadu palielinās

Latvijā ir ļoti nepieciešami jaunie speciālisti. Viena no nozarēm, kurā iztrūkumu sajūt, – ķīmija. Jauniešu vidū intrese skolas gados vēl ir, bet, pienākot studijām un pēc tam darba gaitām, nozarē paliek vien mazāka daļa, saka nozares pārstāvošie uzņēmumi. Jauniešu interesi mēģina piesaistīt arī ar pasākumiem.

Šoreiz sapulcējušies jaunieši no 12 Latvijas skolām, kuri ķīmiju sauc par savējo. Viņi šogad veikuši eksperimentus un laboratorijas darbus Jauno ķīmiķu klubā.

Arī vairāki uzņēmumi nav laiduši garām iespēju viņus atbalstīt jau tagad – skolas laikā, cerībā, ka tas atstās labu priekšstatu arī par konkrēto uzņēmumu.

Jo pieprasījums pēc ķīmiķiem ir tieši tik liels. Jauna ķīmiķa atrašana nereti prasa pat pusgadu un ik gadu tas nākas arvien grūtāk.

"Ķīmiķi ir kā karsti pīrādziņi. To pierāda statistikas dati. Aicinām ķīmiķus praksē, uz ēnu dienām, kur mēs varam pierādīt, ka pēc studijām ir reāla darbavieta labā uzņēmumā," sacīja AS "Olainfarm" valdes biroja vadītāja Zanda Mjaņa.

Un viņi nav vienīgie, kas par ķīmiķiem cīnās laikus. Arī universitātēs ķīmiķu skaits ir salīdzinoši neliels, un uzņēmumi algo jauniešus jau laikus.

"Tās grupas, kurām es lasu vieslekcijas Rīgas Tehniskajā universitātē, Latvijas Universitātē, nav lielas. Es ar lielāko prieku dalītos ar šo informāciju ar vēl vairāk jauniešiem.

Jo tā ir sarežģīta nozare, kurš katrs jaunietis neizvēlas iet tālāk studēt. Ir jābūt šai uguntiņai acīs, dzirkstelei,"

pauda ķīmijas tehnoloģiju doktore, SIA "Kinetics Nail Systems" zinātnes fonda vadītāja Zane Grigale-Soročina.

Kā apliecinājums tam arī, ka, piemēram, uzņēmumā "Kinetics Nail Systems" strādā 20 ķīmiķi, četri no viņiem ir studenti apmaksātā praksē. Un apmaksātie praktikanti esot visu laiku. Paši skolēni gan šodien saka, jā, viņi ir tie, kam ķīmija interesē un sevi sauc par ķīmijas entuziastiem, bet par nākotnes profesiju – domu daudz. 

Jelgavas Valsts ģimnāzijas skolniece Agate: "Šobrīd es vēl esmu dziļās pārdomās." 

Jelgavas Valsts ģimnāzijas skolnieks Domeniks: "Es vēl redzēšu, kur dzīve aizvedīs. Gribu vēl jaunībā paceļot, varbūt pastrādāt attālināti, tad jau redzēs."

Gulbenes novada vidusskolas skolniece Undīne: "Farmācijā man ļoti interesē, kā viņi ražo zāles un kā tas strādā. Biotehnika, mēs tikko bijām vienā cehā, kur par to stāstīja, arī ļoti ieintriģēja."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti