LSM aptauja: Tamponu un pakešu nodrošināšanu skolās vairāk atbalsta jaunieši, iebilst – piecdesmitgadnieki

Valsts apmaksātu higiēnas pakešu un tamponu nodrošināšanu meitenēm skolā Latvijā atbalsta 55% iedzīvotāju un vēl 13% to atbalsta trūcīgo ģimenēm, liecina pētījumu centra "Norstat" sadarbībā ar LSM.lv veiktā iedzīvotāju aptauja. 

UZZIŅA:

Aptauja notika no 16. līdz 25. janvārim, izvaicājot 1008 respondentus. Šie dati ir reprezentatīvi Latvijas iedzīvotājiem vecumā no 18 līdz 74 gadiem, kas vismaz reizi nedēļā lieto internetu.

Aptaujā iedzīvotājiem vaicāts viedoklis par to, vai par nodokļu maksātāju naudu meitenēm skolās bez maksas jānodrošina paketes un tamponi.

Šādu higiēnas preču brīvu pieeju visām meitenēm skolā atbalsta 30% aptaujāto, vēl 25% uzskata, ka tām jābūt pieejamām pie medmāsas vai sociālā pedagoga skolā, un 13% pauda atbalstu tamponu un pakešu nodrošināšanai meitenēm no trūcīgām vai maznodrošinātām ģimenēm. Savukārt pret šādu ieceri iestājas 18% aptaujāto.

Iebildes pret higiēnas preču nodrošināšanu meitenēm skolā līdzīgā apmērā pauda gan vīrieši, gan sievietes. Nelielas atšķirības vērojamas arī pēc tautības – latvieši atbalsta nedaudz vairāk nekā krievu un citu tautību iedzīvotāji.

Savukārt būtiskas viedokļu atšķirības ir pa vecuma grupām.

Visvairāk – 55% – ieceri par nodrošināšanu visām meitenēm atbalsta jaunāki cilvēki vecumā no 18 līdz 29 gadiem. Šajā vecuma grupā pret rosinājumu ir vien 6% aptaujāto.

Tikmēr vecuma grupā 50–59 gadi ieceri neatbalsta 27% uzrunāto. Neatbalstītāju pulkā tai seko cilvēki 60–74 gadu vecumā.

Zināmas atšķirības vērojamas arī reģionālā griezumā. Vismazāk idejas pretinieku ir Pierīgā (12%), bet visvairāk – Vidzemē (24%) un Latgalē (23%).

 

Aptauja veikta neilgi pēc tam, kad Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti aicināja atbildīgās ministrijas divu mēnešu laikā vienoties par kopīgu redzējumu, lai meitenēm un sievietēm nodrošinātu bezmaksas higiēnas preces izglītības iestādēs. Atbalstu šādai iecerei portālā "Manabalss.lv" kopš pērnā gada marta pauduši vairāk nekā 12 tūkstoši pilsoņu.

Pašlaik Latvijā vien atsevišķās vietās nodrošina sievietēm un meitenēm brīvi pieejamas higiēnas preces. Piemēram, šādu praksi LSM.lv novēroja Rīgas cirkā.

Tikmēr Skotijā higiēnas produkti sievietēm jau vairāk nekā divus gadus ir pieejami bez maksas. Tos neierobežotā daudzumā var saņemt skolās, bibliotēkās, apkaimes centros un citās pašvaldības iestādēs.

Jāteic gan, ka Skotija bija kļuvusi par pirmo zemi, kas apņēmusies nodrošināt bezmaksas higiēnas preces visām sievietēm, kam tās nepieciešamas. Vēlāk  līdzīgi lēma arī Jaunzēlande.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti