«Aizliegtais paņēmiens» atklāj ikdienu pansionātos: Aprūpes minimums ir, bet pastaiga – jau ekstra

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Senioru aprūpes kvalitāte sociālās aprūpes centros liek uzdot jautājumus. To aptuveni pusgadu ilgā žurnālistiskas eksperimentā vētīja "Aizliegtā paņēmiena" žurnāliste, kura strādāja trijos sociālās aprūpes centros - "Gaiļezers", "Sloka" un "Ezerkrasti" - par aprūpētāju.

Sabiedrība Latvijā noveco. 1999. gadā Latvijā cilvēki vecumā virs 65 gadiem bija 14,6% no visiem iedzīvotājiem, bet 2018. gadā – 20,3%. Līdz ar to aktuālāki kļūst sociālās aprūpes nami cilvēkiem, kuriem nepieciešama pilna laika aprūpe. Pašlaik Latvijā to ir vairāk nekā 170 ar kopumā 8000 senioru tajos. Daļa no aprūpes namiem ir valsts, kuri domāti cilvēkiem ar nopietnākām veselības problēmām, daļa ir privātie, bet lielākā daļa no tiem pieder pašvaldībām.

Alga un bonusi

Ar nelielām atšķirībām, bet pamatā aprūpes centru darbinieku alga par vienu slodzi ir aptuveni 500 eiro "uz papīra" mēnesī. Tas ir aptuveni divas reizes mazāk nekā vidējā alga valstī.

  • "Gaiļezerā" kā Rīgas pilsētai piederošā aprūpes centrā papildus algai ir bonuss – būtiskas atlaides "Rīgas satiksmē". Pēc pārbaudes laika ir arī veselības apdrošināšana.
  • Slokā pēc sešiem mēnešiem arī tiek solīta veselības apdrošināšana.
  • Bet "Ezekrastos" kā bonuss tiek izcelts saīsinātais darba laiks – nevis 40, bet 35 stundas nedēļā. Vēl – 10% piemaksa par darba bīstamību.

Tā kā algas nav lielas, daudzas aprūpētājas strādā arī citur vai arī līdzās darbam saņem vecuma pensiju.

"Aizliegtā paņēmiena" secinājumi 

  • "Aizliegtā paņēmiena" apmeklētie sociālās aprūpes centri tiek galā ar pamata aprūpi: cilvēki ir paēduši, jumts virs galvas, samainītas autiņbiksītes un iedotas zāles.
  • Problēma ir parūpēties, lai šo cilvēku pasaule nav tikai četras sienas. Seniori dažkārt ir kā dārzeņi, pat pastaigas ir ekstra.
  • Demences slimnieki mēdz vieni doties, kur acis rāda.
  • Trūkst darbinieku, algas niecīgas un prasību pret aprūpētājiem faktiski nekādu.
  • Tikko pieņemts darbinieks teju pa taisno no ielas tiek norīkots uz nakts dežūru pat bez drošības instruktāžas. Nemaz neiepazīstinot ar cilvēkiem, ko aprūpēs.

Viena no sociālās aprūpes centra darbiniecēm, uzzinot, ka nofilmēta raidījumā "Aizliegtais paņēmiens", uzrakstījusi atlūgumu – zināms LTV.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti