Vai Raivis Dzintars saka patiesību par to, kāpēc Saeima piektdien nobalsoja pret algu palielināšanu mediķiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Piektdien, 20. martā, Saeima neatbalstīja opozīcijas priekšlikumu palielināt mediķu algas. Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars paskaidroja, ka iemesls ir valdības nostāja, jo valdība tobrīd bija vienojusies jaunus grozījumus neapstiprināt. "Melu detektora" pārbaude rāda, ka tāda vienošanās nebija panākta.

Saeimas sēdē piektdien steidzamības kārtībā tika izskatīts likumprojekts par pasākumiem, kas jāveic saistībā ar Covid-19 epidēmiju. Opozīcijā esošās "Saskaņas" deputāts Ivars Zariņš iesniedza grozījumu par mediķu algu paaugstināšanu – piešķirot vēl pagājušajā gadā solītos 60 miljonus eiro. No valdošās koalīcijas to atbalstīja "Attīstībai/Par!" frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts – un viņa frakcija nobalsoja "par". Visi pārējo valdošās koalīcijas partiju pārstāvji balsoja "pret" vai atturējās. Rezultāts: 36 balsis par, 27 pret, 11 atturējušies, un galu galā balsu nepietika (jau šonedēļ valdība steidzami nolēma piešķirt mediķiem papildu finansējumu).

Piektdienas balsojums – un valdošās koalīcijas sākotnējā atteikšanās atbalstīt mediķus – izraisīja vētru sociālajos tīklos. Deputātus apsūdzēja tostarp arī par nevēlēšanos atbalstīt svarīgu priekšlikumu tikai tāpēc, ka to iesniegusi opozīcija.

Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars, kura partija balsoja pret, apjomīgā ierakstā "Facebook" par šāda balsojuma iemesliem pavēstīja: "Opozīcijas deputāti, protams, iesniedza virkni populāru priekšlikumu, (…) tai skaitā mediķu algu palielināšanu. Lai likumprojektu varētu pieņemt ātri, šajā reizē 

 

 

 kopējais valdības lēmums bija jaunus priekšlikumus šobrīd neatbalstīt,

 kas nenozīmē, ka tie netiks ieviesti tālākajos soļos..."

Vai bija tāds kopējais valdības lēmums neatbalstīt jaunus priekšlikumus?

Citu valdošās koalīcijas frakciju pārstāvji LSM.lv neapstiprināja šo versiju.

"Nē, tāda kopēja lēmuma nebija," sacīja Jaunās konservatīvās partijas (JKP) deputāts Gatis Eglītis.

 "Valdības līmenī šis jautājums [par mediķu algām] pirms piektdienas Saeimas sēdes netika skatīts," paziņoja "Jaunās Vienotības" preses sekretārs Sandris Sabajevs. "Valdība iesniedza likumprojektu, un tālāk tā jau ir Saeimas kompetence par to lemt."

Izvērstāku notikumu versiju izklāstīja "Attīstībai/Par!" frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts, kurš uzstājās Saeimas sēdē, aicinot atbalstīt Zariņa priekšlikumu. Pēc viņa teiktā, sākumā viņš patiešām ierosinājis visām valdošās koalīcijas partijām nepieņemt jaunus priekšlikumus par šo likumprojektu, taču panākt šādu vienošanos nav izdevies – ne visi koalīcijas frakciju vadītāji uz šo priekšlikumu atbildējuši, bet daži pēc tam to pārkāpuši.    

"Tad mēs ieraudzījām, ka JKP ir iesnieguši vēl savus priekšlikumus (par spēļu zāļu slēgšanu – LSM.lv), kuri atkāpjas no valdības piedāvātas [likumprojekta] versijas, — un koalīcijas partijas to atbalstīja," pastāstīja Pavļuts.  "Sākās kaut kādi politiskie manevri, mēģinājumi izsist īstermiņa politisko kapitālu savām Rīgas domes priekšvēlēšanu kampaņām. Kad atsevišķi partneri atkāpās no šī principa (nepieņemt jaunus grozījumus – LSM.lv), šis princips būtībā zaudējis spēku… Bet pirmie, kas no šī principa atkāpās, bija Nacionālās apvienības [deputāti], kas nobalsoja par Jaunas konservatīvās partijas priekšlikumu…. Un jūs vel gribat, lai mēs nobalsotu pret mediķiem? Nu ziniet ko... Esam mediķiem parādā."

Pēc Pavļuta vārdiem, pirms balsojuma ideja paaugstināt algas mediķiem valdošajā koalīcijā netika apspriesta, bet Zariņa priekšlikums bijis "diezgan nekvalitatīvs", taču cita tobrīd nav bijis. Turklāt tas izraisīja vētru sociālajos tīklos un kļuva par katalizatoru, lai citas partijas un valdība kopumā (jau šonedēļ) tomēr atbalstītu mediķu darba samaksas palielināšanu krīzes periodā, rezumēja Pavļuts. 

Nacionālās apvienības priekšsēdētājs un tās parlamenta frakcijas vadītājs Raivis Dzintars uz LSM.lv jautājumiem neatbildēja.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti