Kā vērtēt kritiku raisījušo LSM.lv komiksu? Mākslinieku savienības vadītāja, karikatūrista un ombudes viedoklis

Jau vairākas dienas plašu interneta lietotāju kritiku izpelnījies portāla LSM.lv publicētais mākslinieces Gundegas Evelones "Cūku komikss" tieši Krievijas sāktā kara Ukrainā gadadienā. Komiksā dažādu aktuālu notikumu galvenie varoņi tiek attēloti kā cūkas. Šoreiz tā tika attēloti Ukrainas kareivji, kas cīnās pret Krieviju. Medija rīcību tuvākajās nedēļās izvērtēs ombude Anda Rožukalne, kura secina, ka medija redakcija pietiekami nenovērtēja ukraiņu iespējamo aizskārumu. Tikmēr Mākslinieku savienības vadītājs Igors Dobičins pārliecināts, ka karikatūru nevajadzēja atsaukt.

Kā vērtēt negācijas raisījušo LSM.lv komiksu? Mākslinieku savienības vadītāja, karikatūrista un ombudes viedoklis
00:00 / 04:01
Lejuplādēt

Kopš sestdienas, kad portāls LSM.lv publicēja iknedēļas "Cūku komiksu", daudzi sociālā tīkla "X" ("Twitter") lietotāji pauda sašutumu, jo šoreiz komiksā kā cūkas attēloti ukraiņu karavīri. Daudzi sociālo tīklu lietotāji šādu saturu sauc par neatbilstošu, īpaši kara sākuma otrajā gadadienā. Sākumā LSM.lv redakcija uz pārmetumiem atbildēja, skaidrojot jau ilgstoši publicētā komiksa būtību, bet vēlāk medija redakcija publiski atvainojās un šo komiksu no portāla izņēma.

Pieredzējušais karikatūrists Gatis Šļūka vērtēja, ka mākslinieces karikatūra nav apzināti kaitnieciska Ukrainai, bet tās publicēšanu rūpīgi bija jāizvērtē medija redakcijai.

"Pilnīgi jebko varbūt arī nevajag attaisnot ar mākslas brīvību, un kaut kāds konteksts tomēr pastāv. Es gan arī negribētu tagad iebraukt otrā grāvī, ka katram darbam vai karikatūrai tiks veidota kaut kāda izvērtēšanas komisija vai kaut kāda Saeimas izmeklēšanas komisija un tamlīdzīgi. Bet, nu, kaut kā laikam jājūt, kas varētu derēt vai nederēt konkrētajā situācijā. Un nav izslēgtas arī kaut kādas kļūdas citreiz. Tāpēc ir arī redaktors vai kāds cits, kas tajā posmā līdz publikācijai var pateikt, ka tas šajā gadījumā nav ok un nebūs labi," norādīja Šļūka.

Uzmanību publikācijai pievērsis arī Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, kurš sociālajā tīklā "X", atzīmējot portālu, rakstīja, ka "jokot var un vajag, bet svarīgs ir arī konteksts".

Latvijas Mākslinieku savienības vadītājs Igors Dobičins gan pārliecināts, ka komiksu nevajadzēja atsaukt: "Es domāju, ka ne visai korekts ir arī prezidenta viedoklis, ka tie ir joki, jo māksla nav joki, tā ir mākslas valoda. Īsi un konkrēti, atbilstoši visām demokrātijas normām, te nav aicinājuma uz karu vai kaut kādām nekārtībām. Tagad tas jautājums ir tikai par karikatūras stilistiku. Tas, ka mūsu autori varbūt ir plašāk domājuši, nekā lasītājs un lasītāju tas uztrauc, tas ir labi, ka viņš tiek uztraukts un viņš sāk domāt, kas ir karš. Tas jau ir tas mākslas uzdevums; mākslas uzdevums nav dekorēt, jo karš jau nav nekāda izprieca, glītums un skatu priecējoša aina. Mums arī jābūt plašāk domājošiem un arī izteikties ne pēc viena kanona. Tā tikai bez tās cenzūras mēs tiksim arī vaļā no tās prokrieviskās domāšanas."

Savukārt daļa sociālo tīklu lietotāju līdzās atvainošanās pieprasa arī medija sodīšanu. Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome aicinājusi ombudi Andu Rožukalni izvērtēt LSM.lv publicēto "Cūku komiksu". Rožukalne piekrīt, ka publikācija ir jāizvērtē, bet vienlaikus tas raisa pārdomas arī vārda brīvības kontekstā.

"Šis nav vienkāršs jautājums, ko var atrisināt ar emocionālu vainošanu, pieprasīšanu pārtraukt sadarbību vai lai ripo galvas. Es gribu apkopot arī dažādus viedokļus. Tajā jautājumā es redzu vairākus virzienus, tas ir gan vēstījums, gan karikatūras dažādie veidi un mūsu interpretācijas, karikatūras brīvības robežas. Un, protams otrs ir uztvere dažādās grupās, kas ir latviešu auditorija un ukraiņi, kas būtu uztverama kā ievainojama grupa. Protams, ka arī pati diskusija ir daļa no vārda brīvības. Un sekojot visiem tiem pārmetumiem, kur daļa ir neslēptu uzbrukumu veidā, tas, kas mani uztrauc, lai sabiedriskais medijs būtu gatavs turpināt diskutēt," sacīja Rožukalne.

Rožukalnes ieskatā komiksa dzēšana no portāla ir bijis atbildīgs un pamatots lēmums, kas nav nekas neierasts arī starptautiskā mediju praksē. Ombude uzklausīs arī iesaistītās puses un notikušo izvērtēs nākamo nedēļu laikā.

Taujāta par redakcijas gūtajām mācībām šajā lietā, LSM.lv galvenā redaktore Marta Cerava intervijā Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" norādīja uz pārdomātāku publicēšanas laika izvēli, lai tas būtu cieņpilni pret dažādajām auditorijām, un darbu pie tā, lai vizuālais vēstījums būtu nepārprotamāks. Tāpat šis gadījums tiks izvērtēts redkolēģijā.

Cerava atzina, ka pēc saņemtajiem draudiem un apvainojumiem diez vai portālā būs iespējams reabilitēt rubriku "Cūku komikss", taču sadarbība ar autori turpināsies un, iespējams, tiks rasti jauni formāti. "Tas bija ļoti iejūtīgs un ļoti daudzpusīgs komikss, un autore ir talantīga. Mums būtu jāmeklē veids, kā komiksu žanru uzturēt Latvijas mediju telpā, un viņa ir viena no retajām, kas ar to nodarbojas. Mums būs jāmeklē veidi, kā nodrošināt daudzās balsis arī savā komiksu sadaļā," piebilda LSM.lv galvenā redaktore.

LSM.lv galvenā redaktore Marta Cerava
00:00 / 00:00
Lejuplādēt
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti