Būvnieks: Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa pagrabstāvā bojātās daļas ir demontētas

Pēc Stradiņa slimnīcas izplatītās informācijas, ka jaunā korpusa gandrīz 8000 kvadrātmetru plašajā pagrabstāvā nav novērsts pelējums, būvnieks SIA "Velve" paziņoja, ka bojātās daļas ir demontētas.

"Velve" paziņojumā medijiem informēja, ka ceturtdien, 25. janvārī, tikās ar Stradiņu slimnīcas (PSKUS) valdi un abas puses vienojās turpināt sarunas.

"Velve" norādīja, ka termiņa kavējumus šobrīd galvenokārt esot ietekmējušas nepilnības un kļūdas slimnīcas būvprojektā, ko izstrādājusi pati Stradiņa slimnīca. "Vienlaikus ņemot vērā, ka būvprojekta neatbilstību novēršana palīdzētu būtiski kāpināt būvniecības tempu un kopējo procesu izpildi, ierosinājām pārņemt arī projekta pārstrādi un atkārtoti apliecinājām, ka esam gatavi un spējīgi pabeigt būvniecību, bet ir nepieciešams papildu laiks," paziņojumā medijiem norādīja "Velves" valdes loceklis Jānis Lapiņš.

Iepriekš gan pretējo pauda slimnīca, pelējuma nenovēršanā vainojot būvnieka nolaidību. Turklāt slimnīca piemērojusi SIA "Velve" līgumsodu 448 734 eiro apjomā, kas aprēķināts par būvnieka kavētajiem darbiem.

Pašlaik pagrabstāvā esot demontētas bojātās daļas, veikta dezinfekcija. Pēdējās pārbaudes rezultāti, ko 23. janvārī veica institūta "BIOR" pārstāvji, vēl nav saņemti, bet gaidāmi šīs nedēļas laikā.

Uzņēmums arī vērsa uzmanību uz to, ka slimnīcas iepriekš publiski izplatītās bildes esot uzņemtas pirms vairākiem gadiem. Būvnieks izplatījis savas pagājušajā nedēļā uzņemtās bildes:

Slimnīcai bažas, ka pelējums nav novērsts

Kā novēroja Latvijas Radio, šobrīd Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa pagrabstāvā, kur atradīsies operācijas zāles un tehniskās telpas, ir noņemtas rīģipša sienas. Būvniecības uzņēmumā "Velve" apgalvoja, ka tās demontēja jau novembrī, vietām pie griestiem atstājot nelielus rīģipša fragmentus.

Objekta projekta direktors Valdis Koks par pelējuma novēršanu
00:00 / 00:37
Lejuplādēt

"Visas pārējās zonas ir apstrādātas ar pretsēnīšu līdzekli vairākas reizes. Šobrīd mēs gaidām pēdējās laboratorijas pārbaudes, lai konstatētu, vai varbūt kaut kur vēl kaut kādas lokālas zonas ir palikušas, lai [tās] vēl apstrādātu. Šobrīd, kā jūs redzat, šeit nekur jūs nevarat ieraudzīt pelējumu. Nevienā vietā nav pelējuma.

Tās bildes, kas tika publicētas no pasūtītāja puses, ir klaji apmelojošas. Tādas šeit jūs neatradīsiet," sacīja objekta projekta direktors Valdis Koks.

Turpretim Stradiņa slimnīcas vadītājs Lauris Vidzis uz būvnieka darbu raudzījās skeptiski, norādot, ka topošā korpusa pagrabstāvā vajadzēja demontēt pilnīgi visas rīģipša sienas, neatstājot nekādus fragmentus.

Slimnīcas vadītājs Lauris Vidzis par atklāto pelējumu
00:00 / 00:54
Lejuplādēt

"Lielākā daļa poraino materiālu ir noņemta, kas, protams, ir ļoti labi, bet mēs tāpēc arī paļaujamies uz ekspertiem. Esam pieaicinājuši sertificētu laboratoriju, kura ir paņēmusi paraugus un analizējusi tos. Būvuzņēmējs ļoti labi zina, ka pēc pirmo paraugu noņemšanas tika konstatēta pelējuma sēnes klātbūtne. Arī pēc otro paraugu noņemšanas tā pati pelējuma sēne tika konstatēta jau citās vietās pagrabā. 23. janvārī jau trešo reizi tika noņemti paraugi. Rezultātus uz šiem paraugiem mēs vēl gaidām.

Es neesmu dzirdējis par lielām pretpelējuma apstrādes aktivitātēm pagrabā pēc otro paraugu noņemšanas un analīžu rezultātu saņemšanas," sacīja Vidzis, apstiprinot, ka pastāv bažas, ka pelējumu atradīs arī jaunākajos paraugos.

To, ka pelējums slimnīcā nav pieļaujams, uzsvēra arī slimnīcas infektologs Uga Dumpis: "Pieņemsim, [pelējums] ir sienās, un tagad mēs visu aiztaisām ciet, uzliekam virsū dārgās aparatūras un secinām pēc cik gadiem, ka tas pelējums tur apakšā ir un ka mēs netiekam galā. Tad tās izmaksas un problēmas būs tikai dziļākas. Mums ir jābūt absolūti drošiem, ka tas jautājums ir risināts optimāli vai pilnībā pēc būtības. Protams, mēs varam klausīties dažādus viedokļus, bet man kā ārstniecības pārstāvim jābūt pilnīgi drošam."

Jautāts, vai gadījumā, ja pelējums tomēr neapstiprināsies, pastāv iespēja, ka sadarbība ar uzņēmumu turpināsies, slimnīcas vadītājs Vidzis atbildēja ļoti izvairīgi, sakot, ka rezultāti vēl ir jāsagaida.

Līgums ar būvnieku beidzas martā, taču jau tagad zināms, ka darbi nebūs pabeigti. Būvnieks lūdz termiņu pagarināt, solot, ka visu pabeigs 15 mēnešu laikā. Vidzis uz tiešu Latvijas Radio jautājumu, vai līgumu ar slimnīcu lauzīs, neatbildēja, sakot, ka slimnīca izskata visus scenārijus.

KONTEKSTS:

Veselības ministrs pērnā gada oktobra sākumā paziņoja, ka Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) A korpusa otrās kārtas būvniecībā pēdējos mēnešus notikusi "mīņāšanās uz vietas". Tad arī saistībā ar risku zaudēt ES naudu no amatiem atsaukta slimnīcas padome un ievēlēta jauna pagaidu padome. Tās galvenie uzdevumi – ārējais būvniecības audits un starpnieku piesaiste sadarbībai ar būvniecības uzņēmumu. 

Pērnā gada novembrī PSKUS A korpusa 2. kārtas pagrabstāvā atklāts pelējums. Lai gan būvnieks visas pelējuma skartās virsmas demontēja par saviem līdzekļiem, tika pieaicināti neatkarīgi eksperti no "BIOR" un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), lai pārbaudītu telpas.

Šogad janvārī slimnīca paziņoja, ka varētu lauzt līgumu ar SIA "Velve", būvniekam kavējot darbu izpildes termiņu un nespējot sniegt uzticamus pierādījumus par spējām īstenot būvniecības līgumu. Uz pērnā gada beigām SIA "Velve" kavējumu rezultātā slimnīcā neapgūtais Eiropas fonda finansējuma apjoms ir 26 miljoni eiro.

Jaunajā Stradiņa slimnīcas ēkas daļā paredzēts izvietot Neatliekamās medicīnas centra jeb uzņemšanas telpas, operāciju zāles, ķirurģijas un neiroķirurģijas profilus, neiroloģijas nodaļu un insulta vienību, sejas un žokļa ķirurģijas, intensīvās terapijas telpas, kā arī Sievietes un bērna klīniku kopā ar dzemdību bloku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti