Stradiņa slimnīca piemēro «Velvei» teju 450 000 eiro līgumsodu par kavējumiem jaunā korpusa būvniecībā

Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca vērsusies pie slimnīcas A2 korpusa būvniekiem SIA "Velve" ar prasībām pildīt līgumsaistības – pilnībā demontēt pelējuma skarto teju 8000 kvadrātmetru pagrabstāvu un apmaksāt līgumsodu 448 734 eiro apjomā, kas aprēķināts par būvnieka kavētajiem darbiem, paziņojumā medijiem informēja slimnīca.

Šonedēļ Stradiņa slimnīca nosūtīja vēstuli SIA "Velve", norādot, ka būvnieks līdz šim nav izpildījis 2020. gada augustā noslēgtajā būvniecības līgumā minētos darbu izpildes nosacījumus, kā arī tiek būtiski kavēti plānotie būvdarbu izpildes termiņi un naudas plūsma. Tā rezultātā iestājies Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzekļu neapguves risks. Arī ikdienas būvniecības procesa norise, kā arī darbu progress neatbilst tam, par kādu abas puses vienojušās.

Tāpat konstatēta neatbilstoša būvdarbu izpildes kvalitāte, jo gandrīz 8000 kvadrātmetru plašajā pagrabstāvā nav novērsts pelējums. Lai gan būvnieks vairākkārt centies likvidēt pelējumu, institūta "Bior" šā gada 8. janvārī testēšanā pelējums pagrabstāvā arvien konstatēts.

"Pelējuma klātbūtne ir bīstama jebkāda veida telpās, nerunājot jau par ārstniecības vai operācijas bloka telpām. Mūsuprāt, tas pat nav apspriežams – ēkai jābūt ne tikai tehniski gatavai, bet arī kvalitatīvai un drošai, jo pacientu un mūsu medicīnas personāla drošība un veselība ir pirmajā vietā," paziņojumā norādīja Stradiņa slimnīcas pagaidu valdes priekšsēdētājs Lauris Vidzis.

Slimnīcas vērtējumā tas noticis būvnieka nolaidības dēļ. Pelējuma riski esot bijuši konstatēti jau 2021. gada oktobrī, un dažus mēnešus vēlāk būvniekam sniegtas būvuzraudzības rekomendācijas. Būvnieks tās neesot veicis.

Stradiņa slimnīca pieprasījusi SIA "Velve" pilnībā demontēt jaunbūves pagrabstāva iekšējās konstrukcijas un iesniegt informāciju, kas apliecinātu būvnieka spēju īstenot darbus pagrabstāva iekšējo konstrukciju un inženierkomunikāciju pilna apjoma demontāžai un praktiski realizējamu laika plānu būvdarbu pabeigšanai, kā arī apliecinājumu par resursu pietiekamību darbu izpildei.

Papildus minētajām prasībām slimnīca būvniekam nosūtījusi arī vēstuli, kurā, balstoties uz būvlīgumu, informē par līgumsoda piedziņu par darbu kavējumu 448 734 eiro apmērā, kas tiks ieturēts no SIA "Velve" kārtējās ikmēneša būvdarbu izpildes samaksas.

KONTEKSTS:

Veselības ministrs pērnā gada oktobra sākumā paziņoja, ka Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) A korpusa otrās kārtas būvniecībā pēdējos mēnešus notikusi "mīņāšanās uz vietas". Tad arī saistībā ar risku zaudēt ES naudu no amatiem atsaukta slimnīcas padome un ievēlēta jauna pagaidu padome. Tās galvenie uzdevumi – ārējais būvniecības audits un starpnieku piesaiste sadarbībai ar būvniecības uzņēmumu. 

Pērnā gada novembrī PSKUS A korpusa 2. kārtas pagrabstāvā atklāts pelējums. Lai gan būvnieks visas pelējuma skartās virsmas demontēja par saviem līdzekļiem, tika pieaicināti neatkarīgi eksperti no "BIOR" un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), lai pārbaudītu telpas.

Šogad janvārī slimnīca paziņoja, ka varētu lauzt līgumu ar SIA "Velve", būvniekam kavējot darbu izpildes termiņu un nespējot sniegt uzticamus pierādījumus par spējām īstenot būvniecības līgumu. Uz pērnā gada beigām SIA "Velve" kavējumu rezultātā slimnīcā neapgūtais Eiropas fonda finansējuma apjoms ir 26 miljoni eiro.

Jaunajā Stradiņa slimnīcas ēkas daļā paredzēts izvietot Neatliekamās medicīnas centra jeb uzņemšanas telpas, operāciju zāles, ķirurģijas un neiroķirurģijas profilus, neiroloģijas nodaļu un insulta vienību, sejas un žokļa ķirurģijas, intensīvās terapijas telpas, kā arī Sievietes un bērna klīniku kopā ar dzemdību bloku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti