Smiltenes novada iedzīvotāji neļauj pārdot Mēru muižu; izstrādā priekšlikumus apsaimniekošanai

Smiltenes novada iedzīvotāji nav ļavuši izsolē pārdot Mēru muižu. Domes sēdē pēc asām iedzīvotāju iebildēm no klātesošajiem 13 deputātiem par šo lēmuma projektu balsoja četri, bet pret bija deviņi deputāti. Līdz ar to lēmuma projekts tika noraidīts. Nu iedzīvotāji izstrādā priekšlikumus apsaimniekošanai un meklē arī nomniekus. 

Smiltenes novada iedzīvotāji neļauj pārdot Mēru muižu; izstrādā priekšlikumus apsaimniekošanai
00:00 / 04:05
Lejuplādēt

"Šis īpašums ir Mēru ciema pašā centrā, tas ir tā, ja tas jaunais īpašnieks uzliek sētu, viņš izgriež Mēru ciema sirdi un viņa nav publiski pieejama," sacīja viena no aktīvākajām Smiltenes novada iedzīvotājām Signe Boka.

Boka stāstīja, ka šī bija viena no vietējo cilvēku galvenajām bažām, ka muiža un tās parks vairs nebūs publiski pieejami, kā arī par to, kas notiks ar novada muzeju, kuram šobrīd mājvieta ir muižas ēkā, tad arī tika lemts, ka jāaicina uz kopīgu sarunu vietējie cilvēki un deputāti.

"Man liekas, ka kaut ko tādu Smiltenes novads nebija piedzīvojis, bija pilna zāle. Tad mēs lūdzām viņus dot laiku sagatavot mums kā iedzīvotājiem savu redzējumu. Un tie pārmetumi, kas bija šajā iedzīvotāju tikšanās laikā ar domes deputātiem, – kur mēs bijām šos 14 gadus no tā 2009. gada, kad šeit tika likvidēta Birzuļu pamatskola, nu, tie neiztur kritiku. Šeit Mēru muižā bija Smiltenes novada muzejs, mums nenāca prātā, ka mēs drīkstam nākt šeit prasīt telpas, palīdzēt uzturēt šo muižu, nevienā brīdī pašvaldība nesūtīja tādus signālus, ka ir nepieciešama palīdzība, ka pašvaldība netiek galā ar šo īpašumu," sacīja Boka.

Neilgā laikā tika savākti arī gandrīz 200 paraksti pret muižas pārdošanu. Iedzīvotāji meklēja arī savus risinājumus, kā turpmāk muižu apsaimniekot. 

Par priekšlikumiem stāstīja Alise Millere, kura arī aktīvi iestājās pret muižas pārdošanu: "Mums ir ļoti daudz priekšlikumu, ko iedzīvotāji varētu darīt Mēru muižā, mēs esam atraduši interesantus nomniekus, kuri ir gatavi aizpildīt muižas tukšās telpas, maksāt nomas maksu, mēs vēlamies dibināt iedzīvotāju biedrību Mēru muižas attīstībai, kura rakstīs projektus un vāks finansējumu kapitāliem ieguldījumiem. Šīs summas, kas ir muižas uzturēšanai, tie standarta izdevumi gadā ir ļoti mazas, tāpēc mēs esam pārliecināti, ka var šo muižu uzturēt, ja muižai ir biedrība, kura rūpējas un kaut ko cenšas tur darīt. Vēl mēs uzskatām, ka muižai būtu vajadzīgs kārtīgs pārvaldnieks, kurš tur darbojas un rīkojas ar citu pieeju, nekā ir bijis līdz šim."

Gan Millerei, gan Bokai arī ir savas ieceres par telpu nomu. Millerei tā ir mēbeļu restaurācijas joma, savukārt Boka iecerējusi veidot telpas kāzām, pasākumiem.

Millere pauda: "Šobrīd izskatās, ka mums tur varētu būt tāds mazais mākslinieku kvartāliņš, jo vairāk vai mazāk viss ir ap mākslu, kas ir interesējušies."

Savukārt Boka sacīja: "Mums jau ir pieteikušies pieci nomnieki; šie nomnieki, kas jau ir izteikuši vēlmi, ir gatavi par saviem līdzekļiem remontēt telpas, šie nomnieki maksātu nomas maksu un segtu daļu komunālo maksājumu."

Pašvaldības lēmumu muižu tomēr nepārdot izsolē lielā mērā ietekmēja arī tas, ka muižā ir novada muzejs, un, lai to pārceltu uz Smilteni, tas prasītu pat vairākus miljonus. Bet novada domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš (Nacionālā apvienība) uzsvēra, ka nenoliedzami sava loma bija arī iedzīvotājiem.

"Viennozīmīgi, es gribētu teikt, ka esmu lepns par saviem novadniekiem, ka viņi ir gatavi iestāties par kādu sev svarīgu iniciatīvu; un tas ir svarīgi – nāk, nebaidās paust savu viedokli un aizstāvēt to. Priekšlikumi ir labi, un labi, ka ir šīs idejas, domas, mums jau nav iebildumu pret kāda uzņēmējdarbības veida attīstīšanu šajā objektā, vienkārši mēs līdz šim neesam saņēmuši tādu pastiprinātu interesi par to, ka kāds vēlētos izmantot šo objektu. Nav pamatmērķis pārdot, pamatmērķis ir, lai šī ēka dzīvotu savu dzīvi uz priekšu, lai mums nebūtu jāskatās, kā viņa lēnām grūst, tas ir pamatmērķis," pauda Avotiņš.

Tagad kopā ar vietējiem uzņēmējiem jāsper nākamais solis, domājot par muižas apsaimniekošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti