Dienas ziņas

Bēgšana bija unikāls gadījums, sabiedrība esot drošībā

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Preiļos veido iedzīvotāju konsultatīvās padomes

Preiļu novada pagastos veido iedzīvotāju konsultatīvās padomes

Preiļu novadā veidos iedzīvotāju konsultatīvās padomes katrā no pagastiem. To uzdevums ir izskatīt vietējās kopienas priekšlikumus un ziņot par tiem pašvaldībai, piedalīties budžeta jautājumu apspriešanā, līdzdarboties sabiedrisko pasākumu organizēšanā. Dažviet Latvijā konsultatīvās padomes darbojas pat ļoti aktīvi, bet citviet kūtrāk.

Visa jūlija garumā 14 Preiļu novada pagastos un pilsētā notiek kopsapulces un iedzīvotāju konsultatīvo padomju vēlēšanas. Pieredze atšķiras: daļā pagastu interesentu daudz un visi ļoti aktīvi, citviet māc raizes par papildu atbildību un pienākumiem.

"Tagad ir govju slaukšanas laiks, varbūt govis slauc, es nezinu. Bet arī baidās. Varbūt kāds arī nezina. Vārkavas pagastā ir lauksaimniecība, un visi pa saviem darbiem," zināja stāstīt zemnieku saimniecības "Dobulnīki" saimnieks Mārtiņš Landsmans.

"Pirmajos pagastos, kur mēs bijām, tur virmoja vairāk neticības, vai tiešām dome uzklausīs. Varbūt arī pirmajās sapulcēs bija mazāk iedzīvotāju ieradušies. Bet Aglonas pagastā bija 41 iedzīvotājs ieradies," pastāstīja Preiļu novada vecākā eksperte sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām Ineta Liepniece.

Nolikumā noteikts, ka katrā šādā padomē jābūt vismaz septiņiem cilvēkiem. Pagaidām vidēji ievēlēti tiek deviņi. Padomes darbības termiņš ir četri gadi, un tās locekļi darbojas brīvprātīgi, nesaņemot atalgojumu. Iespējams, tas un neizpratne par savām tiesībām attur iedzīvotājus no aktīvākas līdzdalības. To gan risināt palīdz dažādi projekti – uzsver jau pieredzējušās pašvaldības.

Pavasarī biedrība "Providus" informēja, ka padomes darbojas tikai desmit novados. Kūtrāka pašvaldību interese iespējama tādēļ, ka likumā padomju izveide noteikta kā rekomendējama, nevis obligāta.

"Tas pasākums jau, man liekas, pa lielam ir bijis politizēts. Nezinu, grūti to pateikt," pauda Preiļu novada pašvaldības izpilddirektors Aigars Zīmelis.

"Abām pusēm ir jāmācās cieņpilni sarunāties, komunicēt, ierosinājumus sniegt, pamatot savu vajadzību, argumentēt visus savus viedokļus. Vietējais iedzīvotājs vislabāk saredz, kur to rozi stādīt, kur to soliņu nolikt, vai žogs jākrāso kapsētai vai ne," norādīja Liepniece no Preiļu novada.

Iedzīvotāju konsultatīvo padomju izveides noslēdzošās vēlēšanas Preiļu novadā gaidāmas 26. jūlijā Pelēču pagastā.

"Manas bažas šajās padomēs ir tas, cik aktīvi cilvēki tajās ievēlēti un cik viņi būs gatavi aktīvi iesaistīties. Mums ir jādomā par savu vidi, ja mēs šeit paliekam, dzīvojam. Te uzaugs mūsu bērni un mazbērni. Tas jau arī ir pamatā – tā kopiena," sacīja Vārkavas pagasta iedzīvotāja Aija.

Smelteru un Upmalas ciemos šovasar notiks arī dārza svētki, kur par konsultatīvās padomes mērķiem un uzdevumiem varēs uzzināt plašāku informāciju.

KONTEKSTS:

2022. gadā pieņemtais Pašvaldību likums noteic, ka iedzīvotāju padomes var lemt par pašvaldības teritorijas labiekārtošanu, uzņēmējdarbības attīstību un vietējām kultūras norisēm. Šiem nolūkiem jābūt pieejamam arī līdzdalības budžetam. Tāpat likums paredz, ka attiecīgās pašvaldības domei būs pienākums pirms lēmuma pieņemšanas noskaidrot iedzīvotāju padomes viedokli par šiem jautājumiem gadījumos, kad gaidāmais lēmums var skart attiecīgās teritorijas iedzīvotāju intereses.

Kandidēt par iedzīvotāju padomes locekli un piedalīties vēlēšanās var fiziskas personas, kuras sasniegušas 16 gadu vecumu un ir Latvijas vai Eiropas Savienības pilsoņi. Kandidēt darbam padomē varēs arī cilvēki, kuri nav Latvijas pilsoņi, bet ir reģistrēti Fizisko personu reģistrā. Lai balsotu par vietēju padomi, personai jābūt dzīvesvietas vai īpašuma piederības saistībai ar konkrēto pašvaldību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti