Policija lūdz sākt kriminālvajāšanu pret diviem vīriešiem Kuldīgā par pagaidu aizsardzības pārkāpšanu

Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes amatpersonas pabeigušas izmeklēšanu divos kriminālprocesos pret vīriešiem Kuldīgā, kuri pārkāpa tiesas nolēmumu par aizsardzību pret vardarbību. Krimināllietas materiāli ir nodoti prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai, informēja policijā.

Šā gada 23. martā policija Kuldīgā saņēma informāciju no kādas sievietes, ka vīrietis, pret kuru pieņemts lēmums par pagaidu aizsardzību pret vardarbību un kurš ar šo lēmumu iepazīstināts, to pārkāpj. Proti, vīrietis sazinājies ar sievieti telefoniski, kas ir aizliegts. Sieviete par notikušo informēja Valsts policiju un likumsargi uzsāka kriminālprocesu.

Savukārt 8. aprīlī policijas izmeklētāja uzzināja no apkārtējiem, ka kāds vīrietis, kuram ir piemērots aizliegums tuvoties sievietei, brīvdienās ar šo sievieti un viņas bērniem redzēts kopā Kuldīgas ielās. 

Policijas darbiniece, reaģējot uz saņemto informāciju, uzzināja, cikos un kurā vietā personas redzētas, sazinājās ar Kuldīgas novada pašvaldības policijas amatpersonām, ieguva videokameru ierakstus, kur kopā redzams gan agresors, gan cietusī, un uzsāka par notikušo kriminālprocesu.

Abos kriminālprocesos izmeklēšana ir pabeigta, un tie nodoti prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai. 

Valsts policija atgādina, ka saskaņā ar Krimināllikumu par ļaunprātīgu nolēmuma par aizsardzību pret vardarbību nepildīšanu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu.

Pagaidu aizsardzībai pret vardarbību termiņa nav, un tā ir spēkā tik ilgi, kamēr kāda no pusēm iesniedz tiesā iesniegumu to atcelt. 

Nereti ir situācijas, kad nošķirtā persona manipulē ar cietušo, izlūdzas piedošanu un abi turpina tikties, taču nav vērsušies tiesā, lai atceltu šo lēmumu par pagaidu aizsardzību pret vardarbību. Tāpat arī augstāk minētajā gadījumā – sieviete bija jau vērsusies pēc palīdzības dažādās organizācijās un izlēma, ka nevēlas vairs kontaktēties ar šo vīrieti, taču vīrietis izlūdzies piedošanu, abi atsāka attiecības, taču līdz ar attiecību sākšanos pēc laika atsākās arī vardarbība, kā rezultātā šogad sieviete lūdza tiesu piemērot pagaidu aizsardzību pret vardarbību. Taču šajā mēnesī jau abi atkal redzēti kopā, pēc kā uzsākts kriminālprocess pret vīrieti par tuvošanos sievietei. 

Vardarbība var izpausties dažādi, tā var būt psiholoģiska, seksuāla, fiziska, ekonomiska, un galvenokārt tas ir cikls, kam ir tendence atkārtoties.

Valsts policija aicina jebkuru personu, kura saskaras ar vardarbības draudiem, rīkoties, neļaut darīt sev pāri, īstenot savas tiesības uz aizsardzību. Šādās situācijās cietušajām personām var palīdzēt arī sociālie dienesti un nevalstiskās organizācijas.

Policija aicina meklēt nepieciešamo palīdzību. Tāpat policija iedrošina arī līdzcilvēkus neklusēt par iespējamu vardarbību un ziņot policijai.

Valsts policija atgādina, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek pierādīta likumā noteiktajā kārtībā.

KONTEKSTS:

Pērnā gada 16. aprīlī Jēkabpils novadā sava bērna un mātes acu priekšā tika nogalināta 1983. gadā dzimusi sieviete. Slepkavību pastrādāja viņas bijušais vīrs Leons Rusiņš, kurš mēnešiem ilgi sievietei draudēja un viņu vajāja; par to regulāri tika ziņots policijai, bet sieviete pasargāta netika.

Reaģējot uz traģiskajiem notikumiem, Saeima būtiski palielinājusi maksimālos sodus par draudiem nonāvēt, vajāšanu un nolēmuma par aizsardzību pret vardarbību nepildīšanu. Maksimālais brīvības atņemšanas sods par šiem noziegumiem tika palielināts no trīs mēnešiem uz trīs gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti