Rīta Panorāma

Intervija ar Valsts kontrolieri Rolandu Irkli

Rīta Panorāma

ASV Jūtas štatā ierobežo bērnu piekļuvi sociālajiem medijiem

Intervija ar Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētāju Ivetu Kruku

Tiesu izpildītāju lietvedībā milzīgs skaits lietu, 60% gadījumu – par administratīvo sodu piedziņu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Tiesu izpildītāju lietvedībā ik gadu tiek reģistrēts milzīgs skaits lietu, un lielākoties – 60% gadījumu – lietas ir par administratīvajiem sodiem, kam seko lietas par uzturlīdzekļu jeb alimentu piedziņu. To intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" stāstīja Zvērinātu tiesas izpildītāju padomes priekšsēdētāja Iveta Kruka.

Pēc viņas teiktā, pērn tiesu izpildītāju lietvedībā reģistrēti 177 000 jaunu lietu, un 60% no šīm lietām veido administratīvo sodu piedziņas lietas. Tām skaita ziņā seko lietas par uzturlīdzekļu piedziņu.

"Tā arī ir nemainīgi liela un svarīgu lietu kategorija.

Joprojām ir milzīgs vecāku skaits, kuri nesniedz atbalstu otram vecākam savu bērnu uzturēšanā. Tā diemžēl arī ir skumja tendence.

Attiecīgi trešā pozīcija būs visi pārējie parāda piedziņas veidi – tai skaitā gan nenomaksātas kredītsaistības, gan privātpersonu aizdevumi, komunālo maksājumu parādi," stāstīja Kruka.

Viņa atzina, ka patlaban tiesu izpildītāji neredz lielu lietu skaita pieaugumu saistībā ar energoresursu sadārdzinājumu, taču tas būs jāskatās ilgākā termiņā.

Lai nenonāktu parādnieka statusā un tiesas izpildītāju redzeslokā, galvenā lieta, kas, pēc Krukas teiktā, ir jāizdara – jāparūpējas par savu tiesisko sasniedzamību, proti, savu deklarēto adresi.

"Tas, ar ko saskaramies mēs – pirmā reakcija, ka cilvēks saprot, – kaut kas nav dzīvē kārtībā, ir apķīlāts [bankas] konts. Bet pirms tam ir sūtījuši šo informāciju gan tiesa, gan tiesu izpildītājs, arī noteikti pats kreditors ir sūtījis kādus brīdinājumus. Un tā cilvēka reakcija mēdz būt: "Nu jā, bet es tur nedzīvoju jau desmit gadus"," stāstīja Kruka. "Beidzot tā reakcija ir tikai tad, kad tas dzīvē ir jūtams un redzams.

Tāpēc pirmais mans ieteikums un rekomendācija ir – kritiski izvērtēt savu deklarēto dzīvesvietu, vai jūs tur šo informāciju saņemat."

Pēc viņas teiktā, vēl viena problēma, kas iezīmējas, ir tā, ka cilvēki aizbildinās – viņi mājokli īrē un tā īpašnieks iebilst pret deklarēšanos šajā adresē.

"Šobrīd ir alternatīva – e-adrese, kas ir ļoti ērti. Tiklīdz e-adresē tiek saņemts kāds jauns ziņojums, uz e-pastu atnāk par šo ziņu notifikācija, līdz ar to ir ērti sekot līdzi saziņai ar valsts iestādēm," stāstīja Zvērinātu tiesas izpildītāju padomes priekšsēdētāja, norādot, ka e-adresi var reģistrēt portālā "latvija.lv".

Piektdien, 24. martā, visā Latvijā notiks tiesu izpildītāju diena, kas šogad veltīta tam, lai palīdzētu iedzīvotājiem nekļūt par parādniekiem. Tiesu izpildītāji bez maksas konsultēs par iespējām atlikt parādu piedziņas sprieduma izpildi vai sadalīt to atmaksas termiņos. Tāpat iedzīvotājiem būs iespēja konsutēties arī par citiem ar parāda piedziņas spriedumu izpildi saistītiem jautājumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti